Tansiyonun Düşmesine Yardımcı Olan Besin Maddeleri

Yüksek tansiyon süreklilik arz ettiğinde vücuttaki işleyişin normal devam etmemesine neden olacağı için tansiyon düşüren gıdalar ve tansiyonu düşürmede en etkili besin maddeleri hakkında detaylı bilgiler

Tansiyonu Düşüren Gıda Maddeleri

Günümüzde yapılan araştırma sonuçları gösteriyor ki yüksek tansiyo hastalığından şikayetçi hasta sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Tansiyon yüksekliğinin kendi tehdidi yanında, beraberinde getirdiği birçok önemli rahatsızlık ta hastalığın tehlikesini arttırmaktadır. Uzmanların görüşüne göre tansiyonu düşürmek ve dengede tutmak için en öncelikli yapılması gereken içinde bulunulan yaşam koşullarının değiştirilmesidir. Bununla beraber tüketilmesine dikkat edilmesi gereken bazı gıda maddeleri sayesinde de tansiyon değerleri düşürülebilmektedir. Yüksek tansiyonu düşüren besinler konusunu yazımızın devamında ele alacağız.

Kalp ve damar hastalıklarını tetikleyen tansiyonu düşürmek için kalsiyum, fosfor ve magnezyum içerikli gıdaların tüketilmesi gerekliliği her fırsatta vurgulanmakta olup günde 3-4 bardak süt içilmesinin de oldukça önemli ve etkili olduğu söylenmektedir. Sütün yanında kalsiyum açısından zengin olan yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerinin günlük tüketilmesi tansiyon değerlerini geri çekebilmektedir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken nokta ürünlerdeki yap oranının fazla olmamasıdır.

Brokoli, domates, patates, kabak gibi potasyum ve magnezyum içerikli lif oranı yüksek sebzelerin düzenli olarak tüketilmesinin tansiyon düşürme üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Bu sebzelerin özellikle çiğ olarak tüketilmesi daha faydalıdır. Bahsedilen sebzelerin yanında vitamin ve mineral desteği içeren muz, kavun, çilek, elma, şeftali, mango, ananas ve de turunçgiller tansiyon düşürme ve dengeleme için iyi seçilmiş gıdalar arasında yer almaktadır. Meyve tüketimi yerine meyve suyu tercih edilecekse, taze sıkılmış ve şeker ilave edilmemiş olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Lif bakımından zengin bir diğer gıda maddemiz tam tahıllı ürünler de tansiyon düşüren gıdalar arasında yer almaktadır. Beyaz un ve ürünleri, şeker ve tuzdan kaçınılması, kepekli ekmek, arpa, yulaf, esmer pirinç gibi tam tahıllı ürünlerin tercih edilmesi tansiyon düşürme ve dengelemede önemli bir rol oynamaktadır.

Aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Bunun yerine günlük belirli oranlarda badem, fıstık, ceviz, fındık gibi kuru yemişler tüketilerek vücudun ihtiyacı olan yağ alımı sağlanmış olacaktır. Ayrıca tuz kullanımı azaltarak, yiyecekler abartıya kaçmadan baharatlarla süslenerek servis edilirse ihtiyaç duyulan tuz miktarı da buradan sağlanmış olacağı için tansiyon dengelemede etkili olacaktır.

Tansiyon Düşürmede En Fazla Etkisi Olan Besinler

Tansiyonu düşüren besinler konusuna geldiğimizde ise bilimsel çalışmalar tansiyonu düşüren ve iyi gelen besinlerden en etkili olan iki gıdanın çilek ve ıspanak olduğu sonucunu göstermektedir. Sinsice, sessiz ve derinden çoğu zaman kendini hiç belli etmeden ilerlemekte olan tansiyon rahatsızlığını önlemede beslenme alışkanlıkları oldukça önemlidir ve adı geçen besinlerin tüketilmesine özen gösterilmesi gerekmektedir.

Ispanak tansiyon düşürmede en etkili ve kuvvetli anti sebze olma özelliğini taşımaktadır. Okzalik asit içeriyor olması ve bunun zamanla böbrek taşına neden olabiliyor olması ıspanağın çok fazla tüketilmemesi gerektiğinin öne sürülmesine neden olsa da, lif bakımından çok zengin olduğu gerçeği ıspanağın düzenli ve iyi yıkanarak tüketildiğinde tansiyon üzerinde çok olumlu bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Yüksek tansiyonun yanında kalp ve damar hastalıkları ve felce karşıda önemli derecede etkili olan bir besindir.

Çilek ise içinde bulundurduğu yüksek orandaki C vitamini sayesinde tansiyonu düşürmede birebir gelen besin kaynağıdır. Özellikle taze ve bol su içerikli olan çilek dolaşım sistemini temizlediği için damarları rahatlatmakta ve tansiyonu düşürmektedir. Tansiyonun yanında kolestrole, böbrek, bağırsak ve idrar yolu rahatsızlıklarına da iyi gelen çilekte dikkat edilmesi gereken nokta şeker miktarıdır.

Bahsi geçen önemli iki besinin yanında, limon, alıç, sarımsak ve kerevizin de tansiyon düşürmede etkili olduğu bilinmektedir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle