Sarımsak Kullanımı Tansiyon Konusunda Ne Tarz Etkiler Yaratmaktadır?

Sarımsağın içinde yer alan allisin maddesi damarların gevşemesi sağlayarak tansiyonun dengelenmesine destek olur. İlaç kullanımı yanında destekçi bir baharattır.

Sarımsak Tansiyonu Nasıl Etkiler – Etkileri Nelerdir?

Sarımsak yemeklerde ve yemeklerin yanında yemeyi tercih ettiğimiz cacıklarda, salatalarda kullanılan oldukça iyi bir antioksidandır. İçeriğinde E, C, B ve A vitaminleri, demir, fosfor, çinko, selenyum, potasyum, magnezyum ve kalsiyum mineralleri bulunur. Sarımsağın içeriğinde yer alan ve kötü kokmasına sebep olan allisin maddesi olmasına rağmen insanların damarlarını gevşetme özelliğine sahiptir. Tansiyona etkisi artsın diye yoğurt ile birlikte tüketilmesi daha iyi olacaktır.

Tansiyondan kaynaklı olarak meydana çıkan sorunlar genelde kalsiyum eksikliğinden kaynaklanır. Bundan dolayı da sarımsağın ayran ve yoğurt ile tüketilmesi oldukça iyi bir dengeleme aracıdır. Kan basıncı sorunu olan kişilerin ilk olarak sarımsağa değil uzmanın verdiği ilaçlara güvenmelidir. İlaçların önerilen dozda kullanılması oldukça önemlidir. Özellikle hipertansiyon konusunda etkisi bulunan sarımsağı tansiyon çıktığı zaman değil yükselmeleri önlemek adına kullanmak ve etkileri konusunda yardım almak daha doğrudur.

Tabii ki, bu baharat sadece kan basıncı konusunda etkiler göstermez. İnsan vücudu için birçok faydası ve etkisi bulunmaktadır ama en büyük etkisi kan basıncına ve damarlaradır.

Süreçleri ve Tavsiyeleri

Sarımsağın tansiyonu düşürme etkileri kişiden kişiye göre farklılıklar göstermektedir. Ayrıca sarımsağın etkisi tüketilecek olan miktara göre de değişmektedir. Kan basıncının düşmesi adına kullanılacak olan aşırı sarımsak etkisi ile yarar değil zarar oluşturur. Bundan dolayı ölçülü şekilde tüketilmelidir. İçeriğinde bulunan allicin maddesi sayesinde damarların genişlemesini etkiler, bu da kan tansiyonun belli oranda düşmesine olanak sağlar.

Bu süre oldukça kısa bir zaman dilimidir. Bu baharat kesinlikle tamamen kan basıncı dengeleyicisi ya da düşürücüsü olarak düşünülmemelidir. Tedaviye destek amaçlı kullanılması fayda ve yarar sağlar. Sarımsağın nasıl tüketileceği konusunda belli başlı uzman tavsiyeleri bulunmaktadır. Tavsiye edilen sarımsak kürü;

Malzemeler

  • 500 gram sarımsak (45 diş)
  • 1 kg limon
  • 1.5 litre su
  • Koyu renkli kavanoz

Bu kürün yapılış aşamasında ışık almayan bir yerde hazırlanması önemlidir. Limonun ışık ile temas etmesi sonucunda etkileri kaybolmaktadır. 45 diş sarımsak havanda güzelce dövülür ya da uğraşmak zor gelirse blenderden çekilir. Dövülen sarımsaklar cam kavanozun içine koyulur. Sonrasında 1,5 litre suyun içine limonlar sıkılır. Limon çekirdekleri suyun içine düşmemelidir. Limonun suyu ile de beraber 2 litre su elde edilmesi gerekir. 1,5 litre su kesinlikle musluk suyu olmamalıdır.

Sarımsakları koyduğumuz kavanozun içine su eklenir ve vakit kaybetmeden hızlı bir şekilde ağzı kapatılır. Koyu renkli kavanozunuz bulunmuyorsa kavanoz siyah bir poşete geçirilebilir ya da ışık almaması adına gazete kâğıdı ile sarılabilir. Önemli olan ışık almaması ve karanlık bir ortamda durmasıdır. Hazırlanan karışım iyi ce çalkalanır ve ılık bir yerde saklanır. 25 gün boyunca saklanacak olan karışımın her gün düzenli şekilde çalkalanması oldukça önemlidir. 25 gün sonrası tansiyonun dengede kalmasını sağlayacak olan kür hazır hale gelir. Düzenli ve aksatmadan her gün kullanmak gerekmektedir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle