Nabız Ölçümlerini Yapmak İçin Vücutta Nerelere Bakılmalı ve Ölçüm Nasıl Yapılmalıdır?

Nabız ölçümleri en kolay, basit ve net şekilde boyundan ve el bileğinden yapılır. Bu bölgede bulunan atardamarların deriye yakın olmasından dolayı daha kolay şekilde vuruşlar duyulabilir.

Nabız Nasıl Ölçülür, Aşamaları Nedir?

Nabız nasıl ölçülür, nabızı en kolay vücudun iki bölgesinden ölçmek mümkündür. Elle yapılacak olan ölçüm bölgeleri;

  • Boyundan, gırtlağın 2 yanında bulunan atardamarlardan ölçülür. Elin 3 orta parmağının iç yüzeyleri bastırılarak
  • Elle ölçümde diğer nabız alma tekniği de, elin 3 orta parmağı bilekte, başparmağın gerisinde bulunan oluğa bastırılarak

Yukarı bulunan noktalar nabız ölçme teknikleri arasında en basit ve kolay olan yöntemlerdir. Bu noktaların üstüne parmaklar hafif şekilde bastırılır. Sola ve sağa kaydırılarak nabızın vurduğu darbeler hissedilir. Hissedildiği anda durulmalıdır. Sonrasında önünüzde bulunan saniye kolu ya da saniye sayıcısı ile 1 dakika süre zarfında darbelerin sayımı yapılır ve hesaplanır. Nabız ölçümü sayısı sonucu yaşlı ve genç kişilerde farklılık gösterir.

Nabız kontrolü nasıl yapılır, kapsamında korku, üzülme, egzersiz, heyecan, hastalık, yaş, kilo ve fiziksel durum dikkate alınmalıdır.

Nabız kalbin atışının atardamarlarda duyulan vuruş sayısı olarak da bilinir. Bu vuruş en kolay, iyi ve hızlı şekilde elle bilekten anlaşılır. Kalpte var olan her sıkışma sonucunda atardamarların iç kısmına gönderilen kanın bu damarlar boyunca ilerlemesi esnasında damarların çeperlerine yapmış olduğu basınç en iyi boyundan, bilekten ve ayak sırtı damarlarından anlaşılır. Nabız ölçümü tekniği kapsamında en iyi kontrol bilekten ve boyundan yapılır. Muayeneler esnasında da nabız ölçme teknikleri dâhilinde el bileği kullanılır ve atış sayısı kontrolü yapılır. nabızın koldan, el bileğinden, boyundan ölçülmesinin en önemli nedeni atardamarların deriye yakın olmasıdır.

Nabız Ölçme Aşamaları ve Tekniği

Nabız nereden ölçülür, ayak bileği, şakak, kasık, dirsek içi, koldan, el bileği ve boyun bölgesinden ölçülmektedir. Atardamarın deriye en yakın olan bölgeleri buralar olduğu için kontrolü de buralardan daha kolay yapılır. Nabız nasıl ölçülür kısaca, atardamarın deriye yakın bölgelerinden yapılır denilebilir. Nabızın sayısını elle belirlemek ve kontrolü yapmak için; ölçümü yapmak istediğiniz bölgenin üzerine birikin ile ikinci parmak uçlarınızı hafif şekilde bastırarak vuruşu aramalısınız. Vuruş hissedildiği an düzenli olup olmadığına bakılır. Çünkü normal olan nabızın atış sayısı eşit aralıklar ile gelir. Sonra parmağı bu bölgede sabitleyerek atış sayısı elle hissedilir ve 1 dakika içinde kaç adet attığı sayılır. Yahut 15 saniye içindeki atış sayısı sayılır ve 4 ile çarpılır. Belli başlı ritim sorunlarında kalp hızında yükselme olursa, belli başlı kalp atımlarında atardamarların içinde var olan kan yeterli miktarda basınç dalgası meydana getirmezse nabız olarak da hissedilmez. Bu şekilde normal olan atış sayısı düşük çıkar. Bu tarz durumlarda kalbin dinlenmesi ve kalp hızının bulunması yapılır. Bilekten ve koldan ölçüm yapmaya yarayan tansiyon cihazları kan basıncı alma konusunda yardımcı olurken nabızın atış sayısı hızını alma konusunda da bilgi verir. Özellikle dijital tansiyon cihazları nabızın atışları ile alakalı koldan değer alma konusunda yanılmalar yapabilir. Bundan dolayı tansiyon aletinin kullanımı değil elle ölçümlerin yapılması gerekir.

Elle ölçümler yapılırken nasıl yapılacağını, nelere dikkat edileceğini detaylı şekilde bilmek gerekir. Bu detayları bilmeden değerlere bakmak yanlış sonuçlar verecektir.

Nabız Ölçümlerinin Düşük ve Yüksek Çıkmasının Nedeni

Nabızın değerleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Çünkü özellikle yaşlı olan kişilerde nabız vuruşları düşük değerler ile gözlemlenir. Ayriyeten efor sarf edildiğinde, egzersiz yapıldığında ve duygu durumları yaşandığında adrenalin hormonu salgılanır. Bu hormondan kaynaklı olarak nabızda atım sayısında değişimler meydana gelir. Genelde vuruşlarda ortaya çıkan yükselmelerde ya da düşüşlerde insan vücudu kendini otomatik bir şekilde nabızın vuruşu açısından dengelemeye çalışır. En basit, hızlı ve iyi ölçümler el bileğinden yapılır. Bu bölgeden atardamarların vuruşu daha kolay duyulur. Ayrıca hekimler ya da sağlık personelleri tarafından yapılacak olan muayenelerde de el bileği tercih edilir. İnsan kalbi çalışma esnasında her kasılmasında atardamarların iç kısmına kan gönderimi yapar. Gönderilecek olan bu kan atardamarların içinde en doğru şekilde ilerler. İlerleme ile birlikte atardamarların çeperinde basınç oluşturmaya başlar. Ortaya çıkan ve atardamarlarda oluşan bu basınç en fazla ayak sırtında, boyunda ve bilekte görülür. Boyun ve bilekteki atardamarların üstüne basıldığında nabızın ölçümleri oldukça kolay şekilde gerçekleştirilir. Bunu yapamayacaksanız, bunun ile alakalı yükseklik ve düşüklük sorunları mevcutsa mutlaka uzman hekime başvurmanız gerekir. Gerekli ölçümlerin ardından gerekli tanı da koyulacaktır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle