Hamilelikte Nabız Kaç Olmalı ve Normal Değer Aralıkları Nedir?

Gebelik çok dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Bu süreçte hamile olan kadınların biyolojik olarak bir takım değişimler yaşamaktadır. Bunlar arasında en dikkat edilmesi gerekenlerden biri ise Nabız dır. Nabız, kalbin kan pompalama hızıdır, diğer bir ifade ile nabız kalp atışının hızıdır. Hamilelikte nabız sayısı değişiklik göstermektedir ve net bir sayı ile ifade edilmesi mümkün değildir.

Hamilelikte Nabız Ne Olmalıdır ve Nabzı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Nabız kalbimizin dakika içerisinde kaç defa çarptığını ifade etmektedir. Hamilelikte nabız sayısı değişiklik göstermektedir. Hamilelikte nabız sayısı dinleniyor pozisyonun da kişiden kişiye değişebilmektedir. Yani net bir sayı ile ifade edilmesi mümkün değildir, ortalama olarak hamilelikte dinlenme halinde nabız sayısı 80 ile 90 arasında olması gerekiyor

Gebelikte nabız sayısı kişiden kişiye değişmesinde başlıca birçok faktör bulunmaktadır.

Hamilelik Nabız Neden Değişkenlik Göstermektedir?

  • Gebelik öncesi spor yapmak
  • Gebelik sırasında spor yapmak
  • Beslenme koşulları
  • Yaş
  • Hava şartları

Bu öncüller Hamilelikte nabız sayınızı önemli ölçüde değiştire bilmektedir. Doktorunuz gözlemlediği nabız hareketlenmelerine karşın mutlaka öneride bulunacaktır.

Peki, Hamilelikte nabız nasıl olmalı, Gebelikte yüksek nabız, dinlenme istirahat pozisyonunda normal erişkin bir kadının nabız sayısı 60 ile 80 olmalı, Dinlenir pozisyonda Hamilelikte nabız 120 yüksek sayılara çıkıyorsa doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Hamilelikte Nabız Sayısı Ne Olmalıdır ve Normal Değer Aralıkları Nedir?

Hamilelikte dinlenme halinde nabız sayısı 80 ile 90 arasında olması gerekiyor normal seyri bu şekildedir. Hamilelerde genellikle daha çok nabzın yüksek olduğu izlenmektedir. Nabız yüksekliği durumu izlendiği kadar, nadiren de olsa nabız düşüklüğüne de rastlanmaktadır.

Yüksek nabız sebeplerini başlıca kalbe daha çok kan pompalanması olarak ifade edebiliriz, nabız sayısı yüksekliğinin temel etkeni kan hamilelikte çoğunlukla rahme gitmektedir, hamilelikte geriye kalan organlara daha fazla kan pompalamak için kalp daha çok efor sarf eder bu nedenle nabız sayısı artmaktadır. Hamilelikte nadir olsa da daha önce dile getirdiğimiz gibi nabız düşüklüğü de gözlenebilmektedir.

Gebelikte nabzım yüksek diye şikâyetçi iseniz, Nabız ölçümünüzü sabahları istirahat halindeyken ölçtürmeniz daha ideal olur. Gebelikte nabzınız yüksek olması sizi korkutmamalıdır. Bebeğinize de can verdiğinizden daha yüksektir. Hamilelikte ve normal döneminizde nabzınızı nasıl ölçeceğinizi bilmiyorsanız bilen birinden ya da uzmandan öğrenebilirsiniz.

Nabız Nasıl Ölçülür ve Evde Nabız Ölçmek İçin Ne Kullanmalıyız?

Nabız ölçüm aletlerinden yararlanabilirsiniz. Yanı sıra ilkel yöntemler ile nasıl ölçebileceğinizi dile getirelim. Nabız ölçümü kalbimizin yaptığı basıncı atar damarlar vasıtası ile tespit edebiliriz, öncelikli olarak atar damarımızı tespit etmemiz gerekecektir, bazı özel noktalarda daha fazla basınç hissedebiliriz bu noktalar eklem bölgelerimiz bulunmaktadır.

Eklem noktaları bu noktalarda cildimize yüzeysel geçtiğinden hissetmemiz daha kolaydır. Bu noktalar ön kol bileğimizde bulunmaktadır ve en rahat bu noktadan nabız alabiliriz. Nabzı boyundan ve ön kol bileğimizden rahatlıkla ölçebiliriz. Nasıl hesaplanacağı ise 15 saniyelik bir süre ölçer yardım ile sessiz bir ortamda rahatlıkla nabzınızı ölçebilirsiniz.

Üç parmağınız ile nabız aldığınız bölgede 15 saniye içerisindeki nabzınızı saymanız sonrasında ise 4 ile çarpmanız mutlak sonucu verecektir. Nabız sayısı normal seviyede ise günlük aktivitelerinizi yapabilirsiniz, şayet nabız sayısı çok yüksek değilse dinlenme pozisyonunda kalmanızı ve nabız sayısı normal seyrine dönene kadar dinlenmenizi tavsiye ederiz.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle