İdeal Nabız Sayısı Kaç Olmalı Yaşa Göre İdeal Nabız Aralıkları Nedir?

Nabız, kalbin kasılıp gevşerken damarlara yaptığı basıncın atardamarlarda duyulan vuruşlarıdır. İdeal nabız kişiye göre ve yaşa göre değişmektedir. İdeal nabız aralığı hesaplanarak kalbinizin sağlıkdurumunu belirleyebilirsiniz.

İdeal Nabız Aralığı Nedir

Her insanın kalp atış hızı farklı olduğundan nabız sayısı da farklı olacaktır. Kişinin hareket durumu, aç ya da tok oluşu, içinde bulunduğu duygusal durum, havadaki sıcaklık gibi dış etkenler de nabız sayısını etkiler. Yürürken, koşarken veya egzersiz yaparken nabız atışı daha hızlı olacaktır. Üzüntü, heyecan ve korku gibi duygusal dalgalanma hallerinde de nabız yüksek olur. Sıcak havalarda vücut kendini soğutmak için efor sarf edeceğinden nabız yükselir.  Bu nedenle 10 dakikalık bir dinlenme sonrası sakin bir halde iken nabzın ölçülmesi doğru nabız sayısını verecektir. İdeal Nabız Aralığı 20 yaş üstü insanlarda 60-80 aralığında olmalıdır. 20 yaş altı çocukluk döneminde 140’a kadar yükselmesi normaldir. Çocuklarda kalp atış hızı daha fazla olduğundan nabız yüksek olacaktır. Yaşlılarda ise tam tersi nabız daha düşük çıkacaktır. Yaşlılarda tansiyon nabız sayısında etkendir.

Nabız atışları tansiyon hastalarında daha fazla çıkmaktadır. İdeal tansiyon ve nabız değerleri kişinin içinde bulunduğu duruma ya da hastalıkları var ise değişebilmektedir. Tansiyon ve nabız yüksekliği bir sağlık sorunudur ve tedavi edilmesi gereklidir.

Yaşa Göre İdeal Tansiyon Ve Nabız Değerleri

Normal bir insanda tansiyon kaç olmalı? İdeal nabız değerleri kaç olmalı? Tansiyon, kalbin kan pompalarken atardamarlara yaptığı basınçtır. Nabız ve tansiyon ilişkilidir. Tansiyon da nabız gibi yaşa göre değişir. 20 yaş üstü normal bir insanda tansiyon 120-70 olmalıdır. Yaş ilerledikçe 150-80 değerlerine yükselebilmektedir. Hastalıklar olduğunda bu değerler çok fazla yükselip sorun haline gelebilir. Bu durumda hemen bir doktora başvurmak gerekir. Tansiyon yükselirken nabız da yükselmektedir. Nabız atışları tansiyon hastalarında daha fazla çıkmaktadır. İdeal tansiyon ve nabız değerleri kişinin içinde bulunduğu duruma ya da hastalıkları var ise değişebilmektedir. Tansiyon ve nabız yüksekliği bir sağlık sorunudur ve tedavi edilmesi gereklidir.

İdeal Nabız Hesaplama

İdeal nabız kaç olmalı? İdeal nabız normal bir yetişkin için 60- 80 aralığıdır. Fakat bu sayı yaşa göre değişmektedir. Peki, kendi ideal nabız sayımızı hesaplama nasıl olur. Evet, ideal nabız hesaplama o kadar zor bir işlem değildir. Öncelikle nabız sayınızı bulmak için elinizin orta ve yüzük parmaklarını bilek içinize ya da boyun atardamarına koyarak nabız sesini duymaya çalışın. Nabız sesini duyduğunuzda 1 dakika boyunca sayın. Şimdi 220 sayısından yaşınızı çıkartın. Bulduğunuz sayının %50 sini ve % 70’ini hesaplayın. Bulduğunuz sayılar sizin olması gereken normal nabız aralığınızdır. Saydığınız kendi nabız sayınız bu aralığa uyuyorsa nabzınız normal demektir. Gördüğünüz gibi ideal nabız hesaplama çok zor bir işlem değildir. Nabız değerleri kalbinizin sağlıklı olduğunu gösterir. Eğer nabız değerleri çok yüksek veya çok düşük ise kalbinizde bir problem olabilir mutlaka bir doktora gitmelisiniz.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
Yorum ekle