Nabız İle Tansiyon Arasında Bulunan İlişki Nedir, Farkları Neden Kaynaklanır?

Nabız ve tansiyon birlikte hareket edebilen bir ikilidir. Birlikte düşebilir ya da yüksebilir.Kişide var olan sorunlardan kaynaklı olarak hem tansiyon hem de nabız yükselebilir.

Nabız ve Tansiyon Arasındaki Fark

Nabız, kalp atışlarının ortaya çıkardığı, kanda bulunan basınçtan kaynaklı olarak atardamarlara yaptığı kımıldamalardır. Özellikle bilek bölgesinde bulunan atardamarlara basıldığında hissedilen bir kımıldamadır. Tıbbi anlamda bu ölçüm kalbin 1 dakika içinde kaç kez kasıldığını yani kaç kez attığını gösterir. Kalp her kasılma esnasında belli düzeyde bir kanı atardamara fırlatır. Bundan dolayı da atardamarda genişlemeler meydana gelir. Damarların duvarları meydana gelen genişlemeden sonra tekrardan eski haline dönecektir. Bu süreç sürekli olarak bir döngü olarak insan yaşamında devam eder.

Tansiyon, atardamar içindeki kan basıncı anlamına gelir. Damarların iç kısmında kanın belli düzeyde dolaşım yapabilmesi adına belli bir basınç olması gerekmektedir. Kalp kasılma işlemi yaparak kanı damarların iç kısmına pompalama yapar. Atardamarlar da pompalanmış olan kanın basıncını en doğru şekilde dengeler. Kan basıncı dengesizleştiğinde düşün tansiyon ya da yüksek tansiyon meydana gelir. Kan basıncı küçük ve büyük olarak ikiye ayrılır. Küçük kalbin gevşemesi sırasında var olan kan basıncıdır. Büyükte kalbin kasılması esnasındaki kan basıncıdır.

Nabız ve tansiyon arasında bulunan fark, tansiyon atardamarlarda yer alan kan basıncıdır, nabız ise tansiyondan kaynaklı olarak meydana gelen hareketlenmelerdir.

Nabız ve kan basıncı genelde birlikte düşer ve birlikte yükselir. Tehlike durumlarında, korkulduğunda ve korkudan adrenalin yükselmesi yaşandığında nabız tansiyon beraber yükselir. Korku esnasında kalp atışlarında hızlanmalar meydana gelir, buna bağlı olarak kan basıncı yükselir. Olaylarda panik anı mevcutsa ya da oldukça üzücü bir durum ortada ise tansiyon ve nabızın değerleri aynı anda yükselir. Kan basıncı ile nabız arasında fark olsa bile ilişkisi olan bir ikilidir.

Ölçü Alma ve Değerleri

Kan basıncı ve nabızın değerleri kişiden kişiye göre farklılıklar gösterir. Normal değerlerinde yüksek düzeylerde olması felç ve kalp sorunları risklerini ortaya çıkartır. Özellikle yüksek kan basıncı zaman içinde damarlara zarar vermeye başlar. Yüksek tansiyon ve nabız değerleri özellikle kalp açısından ciddi düzeyde risk meydana getirir. Ölçümlerinin kesinlikle sakin ve dinlenme esnasında yapılması gerekir. Normal olan değerlerin üzerinde ya da altında değer mevcut ise uzmanla görüşülmelidir. Ölçüm için eczanelerden alınacak olan aletler ile hem kan basıncı hem de nabızınızın seviyesini kolay şekilde ölçebilirsiniz. Normal tansiyon ve nabızın değerleri;

Nabızın Değerleri

 • 0-1 yaş bebek 60 saniyede kalp atış sayısı 120–140
 • 1–3 yaş çocuklarda 60 saniyede kalp atış sayısı 90–120
 • 3–7 yaş çocuklarda 60 saniyede kalp atış sayısı 90–100
 • 7–20 yaş insanlarda 60 saniyede kalp atış sayısı 80–90
 • 20 yaşını geçen insanlarda 60 saniyede kalp atış sayısı 60–80 arasında normal olarak kabul edilir.

Kan Basıncı Değerleri

 • 1 yaşa kadar olan çocuklarda 90–60 mmhg
 • 1–10 yaş arasında olan çocuklarda 100–70 mmhg
 • 10–18 yaş arasında olan çocuklarda 110–73 mmhg
 • 18–35 yaş arası 120–75 mmhg
 • 35–50 yaş arası 130–80 mmhg
 • 50–70 yaş arası 140–85 mmhg
 • 70–90 yaş arası 150–87 mmhg normal olarak kabul edilir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle