Çocuklarda Yaşlara Göre Nabız Sayısı Kaç Olmalıdır?

En uçta yer alan atar damarlar aracılığıyla kalp atışının dakikada atışını belirten nabız sayılarının çocuklarda yaşlara göre miktarları hakkında detaylı bilgilendirmeler.

Çocuklarda Nabız Sayısı

Çocuklarda nabız sayısı hakkında bilgi vermeden önce nabız nedir bu konu hakkında bilgi vermemiz gerekiyor. Kan sol karıncıktan atar damarlara doğru pompalanmaktadır. Bu işlem esnasında uç noktalarda yer alan atar damarlar üzerinde meydana gelen dalgalanma nabız olarak adlandırılmaktadır. Nabız daha doğrusu nabız sayısı bireysel farklılıklar gösterdiği gibi genellikle yaşa göre standartları minimum ve maksimum değerleri belirlenmiştir. Nabzı en basit haliyle tanımlayacak olursak kalp atışının vücutta uçta yer alan atardamarlardan hissedilmesi olarak tanımlanabilir.

Nabız ölçümü dakika bazında yapılmaktadır. Yetişkinlerde dakikada 60 – 100 aralığında nabız ölçümü yapılması normaldir. Genelde çocuklarda nabız sayısı kaç olması sorusu ebeveynler tarafından en çok merak edilen konular arasında yer aldığı için çocuklarda nabız sayısı dakikada 100 – 120 kez olmalıdır diyerek bu sorunun cevabını vermiş oluruz.

Yetişkinlerde ve çocuklarda farklı olan nabız sayıları yeni doğan bebeklerde de farklılıklar göstermektedir. Az önce verdiğimiz yetişkin ve çocuk nabız sayılarının haricinde bebeklerin nabız sayılarını da dakikada 100 – 140 civarında olduğunu belirttiğimizde siz de her değerin farklı olduğunu net bir şekilde anlamış olacaksınız. Nabzı daha basit halde ele alacak olursak nabzın kalbin attığını gösterdiğinden bahsetmeliyiz. Bu anlatım durumun hem en basit haliyle anlatımı hem de önemini belirtmektedir. Nabız atışının bazen artması bazen azalması çok normaldir.

Nabzın bazen artması bazen azalmasının nedenleri arasında korku, heyecan ve bazı hastalıkların fizyolojik etkileri yer almaktadır. Nabız ölçümü nasıl yapılır sorusunun cevabını ise direkt olarak sadece nabız boyundan ve bilekten ölçülebilir diyerek cevaplayabiliriz. Nabız ölçümleri özellikle ameliyat gibi operasyonlar sonrasında önem arz etmektedir. Ameliyat sonrasında operasyon geçiren kişi televizyonlarda mutlaka denk gelmiş olduğunuz tarzda cihazlara bağlanarak nabız ölçümleri sürekli olarak kontrol edilmektedir. Nabız ölçümünün takibinde sürekli olarak yaşlara ve hastanın fiziksel durumlarına göre normal değerler elde edilmesi halinde uzman cihazla kontrolün yapılması işlemini bitirme kararı alacaktır.

Çocuklarda Değişen Yaşlarla Birlikte Nabız Sayıları

Ebeveynler özellikle ilk çocuklarında çocuklarının üzerine fazlasıyla titizlenmektedir. Çocukların anne ve babanın müdahalesi dışında hastalıklara karşı korunmasız ve bilinçsiz olmaları aslında anne ve babaların bu kadar titiz olmaları konusunu doğru kılmaktadır.

Çocukların sağlıklı olup olmamalarının takip edilmesi birçok faktöre göre takip edilebilirken anne ve baba çocukların solunum sayılarından dakikadaki nabız sayılarından da çeşitli yorumlar yapabildikleri için yazımızda yaşlara göre farklılık gösteren bu detayları ele alacağız.

Nabız sayıları yetişkinler ve çocuklar arasında farklılıklar gösterirken bebeklik döneminde bebek yaşına girene kadar da farklılıklar göstermektedir. Nabız sayılarını vereceğimiz bebeklik döneminde fötal döneminde dakikada nabız sayısından bahsedecek olursak 110 – 160 aralığını verebiliriz. Bebeklerde fötal dönemlerde 110 – 160 aralığında olan nabız sayısı bebeğin ilk ayında 120 – 140 aralığında değişmektedir. 1 aylık bebeğin nabız sayısı 120 – 140 aralığında değişirken 2 aylık bebekte nabız sayısı dakikada 115 – 130 aralığındadır.

1 – 2 yaş aralığında çocuklarda nabız sayısı dakikada 110 – 120 aralığında takip edilmektedir. 3 yaşındaki çocuğun nabız sayısı kaç olmalıdır sorusunun cevabını ise 3 yaşındaki çocuğun nabız sayısı dakikada 90 – 110 aralığındadır diye cevaplandırabiliriz.

7 yaşındaki çocuğun nabız sayısı hakkında detaylı bilgi isteyen ebeveynler için 6 – 10 yaş aralığındaki çocuklardaki nabız sayısının dakikada 90 – 100 aralığında olduğundan bahsedebiliriz. Bu sayede 7 yaşındaki çocuğun nabız sayısı dakikada 90 – 100 aralığındadır diyebiliriz. 9 yaşındaki çocuğun nabız sayısı hakkında detay isteyen ebeveynler için yine bilimsel araştırmalarda sabit alınan 6 – 10 yaş aralığındaki çocukların dakikadaki nabız sayısının 90 – 100 aralığında olmasından bahsedebiliriz. 9 yaşındaki çocuğun nabız sayısı dakikada 90 – 100 aralığındadır. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre 10 – 14 yaş aralığında yer alan çocukların nabız sayıları dakikada 80 – 90 aralığındadır diyebiliriz.

 
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle