Samsung Cihazlarıyla Nabız ve Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte Samsung marka cihazın bazı modelleriyle artık nabız ve tansiyon ölçebilirsiniz. Cihazın bu özelliğini kullanmak için bazı programları telefona indirerek kısa sürede nabız ve tansiyon değerlerine ulaşabilirsiniz.

Samsung Telefonlar Nabız Ölçer mi?

Samsung markasının geliştirdiği Galaxy S5’in birçok özelliği bulunuyor. Bunlardan biri de cihazın nabız ölçme özelliğidir. Cihazın kamerasının yanında bulunan küçük sensöre parmağınızın ucuyla dokunduğunuzda nabız değeriniz ekrana yansıtılmaktadır. Bu özel teknoloji sayesinde akıllı cihazlar arasında bu modelin sıklıkla tercih edildiğini söyleyebiliriz. Sensörde bulunan LED ışık sayesinde, derinizin altındaki kan akışı takip edilerek nabız ölçümü yapılıyor.

Samsun Galaxy S5 cihazı ile stres seviyenizi ölçmek için yapmanız gereken tek şey S.Health uygulamasını güncellemektir.

Samsung Galayx s5 nabız ölçer özelliğini kullanmak için uygulamayı güncelledikten sonra bir takım bilgilerin de sisteme girilmesi gerkir. Uygulamanın ilk açılmasıyla birlikte ad ve soyad bilgilerinin yanı sıra boy ve kilo bilgilerinin de doğru olarak yazılması önemlidir. Bu uygulama, egzersiz yaparken attığınız adımları, yaktığınız kaloriyi ve tansiyonunuzu da hesaplamaktadır.

Hangi Modellerde Geçerlidir?

Galaxy s6, edge ve s7 modellerinde kullanabileceğiniz bu program sayesinde bu bilgilere çok kısa sürede sahip olabilirsiniz. Ayrıca kan şekeri ölçme işlemi için de aynı cihazların özelliklerini kullanabilirsiniz. Teknolojinin gelişmesi sayesinde birçok özelliği kullanıcıları ile buluşturan Samsung Galaxy modellerini piyasada rahatlıkla bulabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu cihaza yükleyeceğiniz kargiyograf uygulaması da en iyi ritm ölçme programlarından biridir. Cihazınızın kamerası veya kalp ritmi ölçme sensörüyle nabız kontrolü gerçekleştirebilirsiniz. Sonuçları görerek takip edebilir ve birçok kullanıcı profili oluşturma özelliğinden de faydalanabilirsiniz.

Nabız Ölçme Teknikleri

Sağlıklı bir bireyin kalbi dakikada 60 ile 80 arasında kasılır. Dakikadaki basınç sayısını ölçmek için kullanacağınız telefonların yanı sıra kendiniz de bu değerleri kontrol edebilirsiniz. Kalbin 1 dakika içerisindeki kasılma sayısını ya da kalbin hızını yansıtan nabız dirsek içi, el bileği, kasık ya da ayak bileğinden rahatlıkla ölçülebilmektedir.

Günümüzde en çok tercih edilen nabız ölçümü bilekten yapılan ölçümlerdir. Bileğinize iki orta parmağınızla bastırarak nabız değerinizi ölçebilirsiniz. Ayrıca boyundan yapılan ölçümler de sıklıkla tercih edilir. Gırtlağınızın her iki yanında bulunan atardamara, orta parmaklarınızla bastırarak nabız ölçümü gerçekleştirilebilir.

İdeal Nabız Değerleri Kaç Olmalıdır?

Sağlam bir metabolizmada nabız vuruşları 70 ile 80 değerleri arasındadır. Ayrıca kalp vuruşları hem yumuşak hem de dolgundur. Nabız ve soluk alıp verme durumları gün içerisinde yaptığınız egzersizler, yaşadığınız stres ya da hastalanma durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Bu anlamda belirli periyotlarla nabız değerinizi kontrol etmeli ve sürekli artan bir nabız değeriyle karşılaştığınızda hızlı bir şekilde doktor muayenesine başvurmanız gerekmektedir.

Nabız değerini etkileyen en önemli durumlar arasında bazı hastalıklar ve kafein tüketimi de bulunur. Tifo haricindeki tüm ateşli hastalıklar nabzı yükseltmektedir. Ayrıca vücutta yaşanacak bir kanama da kalp atışlarınız hızlandırmaktadır. Bu anlamda gerekli tedbirlerin alınması ve nabız değerlerinin kontrol edilmesi şarttır.

 
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle