Gebelikte Nabız Kaç Olmalı? – Normal Nabız Değer Aralıkları

Gebelik boyunca doktorunuzun istediği tüm tahlil ve testleri yaptırmanız gereklidir. Ayrıca nabzı zorlayacak hareketlerden kaçınılmalıdır. Nabızla ilgili sorun yaşadığınız an mutlaka doktorunuzdan destek almalısınız.

Gebelikte Nabız

Gebelik, bir kadının vücudunda birçok değişikliğe neden olur. Bu değişiklikler arasında, gebelik sırasında artan nabız sayısı olabilir. Baby Fit`e göre dinlenme nabız oranı her kadın için farklıdır ve gebelik öncesi ve yaşınızdaki uygunluğunuza dayanmaktadır. Doktorunuz gebeliğiniz boyunca nabızınızı izleyecek ve buna göre bakımınızda tavsiyelerde bulunabilecektir. Normal istirahat kalp atış hızı gebelik süresince daha yüksek olacaktır. Hamile bir kadının kalp atış hızı hamilelik süresince daha fazla kan pompalamak için artar. Kan dolaşımının daha fazlası uterusa giderek, kalbi vücudun geri kalanına yeterince kan göndermek için daha fazla çalışır.

 Normal Oran

Hamile bir kadının normal nabız oranı çeşitli faktörlere bağlı. Bunlar, yaşı, fitness seviyesi ve hamile kalmadan önceki sağlık durumlarını içerir. Bununla birlikte, yetişkin bir kadın için normal istirahat kalp hızı dakikada 75 atımtır; Hamile kaldığında, aynı kadın dinlenme hızının dakika başına yaklaşık 80 vuruş olmasını bekleyebilir. Hamilelikte nabız kaç olmalı sorusu için normal aralıklarda seyretmeli cevabı uygun olacaktır.

Egzersiz

Gebe kadınlar, kalp atış hızlarının hamilelikte dakikada 140 atımın üzerine çıkmasına izin vermemesi tavsiyesinde bulundu. Bununla birlikte, 1994 yılında, Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Üniversitesi, tavsiyesini değiştirdi, çünkü dakika başına 140 atımdan daha büyük bir kalp atışının anne ya da bebek için zararlı olduğuna dair bir kanıt bulunmadı. Bunun yerine, hamile kadınlar yoğunluğu ölçmek için algılanan egzersiz hızını kullanmalı ve egzersiz yaparken konuşmalarını sağlayacak düzeyde egzersiz yapmayı hedeflemelidir.

 Bebeğin Darbe Oranı

Annenin kalp atış hızının izlenmesinin yanı sıra, doktorunuz da tüm gebelik boyunca bebeğin kalp atış hızını izleyecektir. Bir fetusun ortalama kalp hızı, rahimdeyken dakikada 140 ila 150 atım. Fetüsün kalp hızı, aksine iddialara rağmen cinsiyetinin bir göstergesi değil. Hamileyken herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Doktorunuz, sağlığınıza ve bebeğinizin sağlığına bağlı olarak, etkinlik veya egzersiz seviyenize sınır koyabilir. Gebelik boyunca dinlenme kalp atış hızı hafif yükselir, çünkü kalp normalden daha fazla vücuda daha fazla kan pompalamaktadır. Merck Manuals çevrimiçi tıbbi kütüphanede, doğurma çağındaki bir kadının normal istirahat kalp hızı dakikada 70 vuruş iken, hamile bir kadının istirahat kalp atış hızı yaklaşık 80 ila 90 arasında olmalı diyor. Dinlenme kalp hızınızı göz önünde bulundurun; Egzersiz sırasındaki kalp atış hızınız önemlidir, çünkü gebelik sırasında sağlığınızın önemli bir göstergesidir.

 Normal Nabız Değer Aralıkları

Sabah ilk önce dinlenme kalp hızınızı ölçün. Bunu yapmak için, dizininizin uçlarını ve orta parmaklarınızı bileğinizin altında parmağınızın tabanına yerleştirin. Güçlü titreşen bir his hissetmelisiniz. Zamanı takip etmek için bir kronometre kullanarak, 60 saniyelik bir süre boyunca atım sayısını sayın. Egzersiz yaparken genel egzersiz oranınıza göz kulak olun. Egzersiz yaparken konuşmanın zor olduğunu düşünüyorsanız veya nefesinizi tutamıyorsanız yavaşlayınız. Bir parça serinlemek için bir pistte bir mil yürümek, sonra da durun.

Dinlenme kalp atış hızınızı bulurken yaptığınız gibi, orta ve parmak parmaklarınızı baş parmağınızın tabanına 60 saniye yerleştirerek aktif kalp atış hızınızı ölçün. Egzersiz yaparken, yaş grubunuz için ideal kalp atış hızıyla ölçümünüzü karşılaştırın. Genellikle 20 yaşın altındaki kadınlar 140 ila 155 yaş, 20 ila 29 yaş arası kadınlar 135 ila 150 arasında, kadınlar 30 ila 39 arasında 130 ila 145 arasında ve 40 yaşından büyük kadınlar ise 125 ila 140 arasında olmalıdır. Çoğu doktor, gebelik için bu rakama önerilen miktarda değişiklik yapmazsa, hamile kadınların yaş grupları için en düşük seviyeye ulaştığını düşünüyorlar. Egzersiz yaparken kalp atış hızınız çok yüksekse yavaşlayın. Azaldığından emin olmak için izleyin. Dinlenme kalp atış hızınız veya aktif kalp atış hızınız sürekli ortalamanın üstündeyse doktorunuza bildirin.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle