Hamilelikte Tansiyon Dengelemek İçin Kullanılan İlaçları ve Şartları

Normal şartlarda çok fazla hasar bırakmayacak rahatsızlıklar hamilelikte anneyi ve bebeği oldukça etkilemektedir. Bunlardan birisi ilk zamanlarda çok sık karşılaşılan anne adaylarının tansiyonunun düşmesidir. Bu durum sonrasında anne adayları tansiyon düşürücü ilaçlar kullanabilirler, ancak bunları kullanırken uzman tavsiyesi üzerine almak en doğrusu olacaktır.

Hamilelikte Tansiyon Düşüklüğü ve Dengelemek İçin Kullanılan İlaçlar

Hamilelikte tansiyon düşmesi bebeğe zarar verir mi? Bu hastaların doktorlarına en çok danıştığı konulardan ve en çok sorulan sorulardan biridir. Hamilelikte özellikle ilk aylarda olduğundan daha fazla düşük yaşanmaktadır. Bu durumun temel nedeni gebelikte gebelikle birlikte oluşan hormonlardaki değişikliktir.

Bu nedenle ilk aylarda çok sık rastlanan tansiyon düşüklüğü maalesef ki bebeğe zarar vermektedir ve gebelikte tansiyon ilacı kullanılabilir. Bu durum düşük yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu dönemlerde anne adayları oldukça dikkatli davranmalılar ve normal yaşamındaki programlarını bir dönemliğine askıya almaktadırlar. Hamilelikte tansiyon düşürücü ilaçlar kullanılabilir.

Hamilelikte Tansiyon İlacı Kullanımı

Hamilelikte tansiyon düşüklüğü nedeni ile ilaç kullanmak gerekebilir. Ancak bunun için öncelikle uzmana giderek uzman tavsiyesi üzerine ilaç alarak kullanmak en doğrusu olacaktır.

Hamileliğin ilk zamanlarında genellikle hamilelik çok yakınlar haricindekilere dillendirilmez. Çünkü ilk zamanlarda düşük olasılığı daha yüksektir. Fakat hamileliğin ilerleyen aylarında tansiyonda normale dönmeler başlar  ve böylece bebeği kaybetme riski de azalmaktadır. Fakat gebelikte oluşan tansiyon düşmesi, yüksek tansiyon kadar tehlikeli durumlar oluşturmaz.

Gebelikte Tansiyon Düşmesi Sebepleri

Gebelikte kadınların hayatlarında hemen hemen her şey değişmektedir. Bunun yanı sıra vücudun işleyişinde de birçok değişiklikler yaşanmaktadır. Bu değişikliklere ayak uydurmak bir dönem zorlamaktadır kadınları. Bazı rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan başlıca olanı ise tansiyon düşüklüğüdür. Tansiyon düşmesinin bir sürü sebepleri vardır. Örneğin; hamilelikte mide bulantılarından dolayı kadınlar yemek yiyemezler ve beslenme düzenleri bozulur,  bu durum ise  halsizliğe, bitkinliğe ve tansiyon düşmesine sebep olur.

Hamileliğin ilerleyen aylarında ise rahim büyümesi sonucu, rahmin altından geçen büyük damarlara basınç yapmasıyla kadınlar sırt üstü yatış pozisyonunu tercih ederler bu durum da tansiyon düşmesine sebeplerden bir tanesidir. Bundan dolayı altıncı aydan sonra yatış pozisyonu yan yatma şeklinde olmalıdır. Bir diğer sebep ise gebelikte kalbin pompaladığı kan miktarının artması ve damarların direncinin düşmesidir. 

Kan basıncı en çok üçüncü ve yedinci aylar arasında ve anne sol tarafına yattığında düşer. Dolaşım sistemi gebelikte ilk yirmi dördüncü haftasında genişler ve bunun sonucunda ise tansiyon düşer.

Ayrıca sıcak havalarda damarların genişlemesi sonucu da bu problem yaşanabilmektedir ya da düşük riski taşıyan gebelikte, zaman zaman yaşanan kanamalar da tansiyonda düşüklüğe sebep olabilir.

Tansiyon Düşüklüğünde Hamileler Ne yapmalıdır?

Hamilelikte yaşanan problemler ne olursa olsun hafife alınmamalıdır. Annenin sağlığının yanı sıra bebeğin sağlığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle bu dönemlerde anneler ne olursa olsun daha az efor harcamalı ve daha fazla dinlenerek günlerini geçirmelidirler. Gebelikte tansiyon düşmesi bebeğe zarar verir mi? sorusu doktorlara hemen hemen her anne adayı tarafından sorulmaktadır. Ve bu konuda bilgi sahibi olarak ona göre davranmalılardır.

Bebeğe zarar vermese de anneyi halsiz hissettirir, baş dönmesi, baygınlık, zihin karışıklığı ya da göz kararmalarına sebep olmaktadır. Bu nedenle anne adaylarına tansiyon düşüklüğünü hisseder hissetmez yavaş hareket etmeleri, ani oturuş ve yatış hareketlerinden de uzak durmaları önerilir. Bu durumlarda aynı zamanda gebelerin ağızdan sıvı kaybı önerilmektedir. Mümkün olduğunca sıvı tüketimi özellikle yaz aylarında hamilelikte artırılmalıdır.

Hamilelikte Doğal Yollar İle Tansiyon Düşürülür mü?

Hamilelikte, en önemli şey beslenmedir. Dünyaya sağlıklı bir çocuk getirmek, annenin hamilelik sürecinin iyi geçmesini sağlamak amaçlı beslenmesine oldukça dikkat etmesi gerekir. Bazı anne adaylarının mide bulantıları aşırı olmaktadır bu nedenle her ürünleri tüketememekte ya da yemek yeme istekleri olmamaktadır. Fakat artık onların kendilerinden çok düşünmeleri gereken başka bir sorumlulukları vardır.

Gebelikte ilk aylar bebeğin gelişim dönemi olması nedeniyle anne kendilerine bir beslenme düzeni oluşturmalıdır. İlk üç ay sık ama az miktarda beslenilmek önerilmektedir. Üçüncü aydan sonra beslenme ciddi bir disiplin istemektedir. Hamilelikte üçüncü aydan sonra genelde her şey düzene gire ve mide bulantıları da azalır. Bu nedenle disiplin içinde düzenli beslenmek bu dönemde önemlidir. Haftada üç gün yumurta tüketilmelidir.

Yumurta mümkün olduğunca daha fazla tüketilmelidir çünkü hamilelikte protein en çok ihtiyaç duyulan şeylerdendir. Günde üç litre sıvı tüketimi oldukça önemlidir bunun sebebi de yine gebelikte sıvı kaybının aşırı olmasıdır. Hamilelikte kötü alışkanlıklara kesinlikle hayır! Sağlıklı bir hamilelik geçirmenin yolları bu şekildedir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle