11 7 Tansiyonu Normal midir? Tansiyon Değerlerinin Vücut Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

11 7 olarak ölçülen tansiyon değerleri normal olarak görünse de düşük tansiyonlar karşılaşmamak için bir takım tedbirler almanızı öneriyoruz. Bu konuda hem düşük hem de büyük tansiyon değerlerinin kaç olduğununubilinmesi ve yapılması gerekenlere uyulması önemlidir.

11 7 Tansiyon ve Etkileri

11 7 olarak ölçülen bir tansiyonda düşüş meydana gelmiş demektir. Normal değerlerin 12 8 olarak kabul edildiği ölçümlerde, tansiyonun düşmesine neden olan etkenlerin belirlenmesi ve ona göre tedbirler alınması önemlidir. 11 7 tansiyon normal midir sorusuna verilecek yanıt ise ‘düşmekte olan tansiyon’ ya da ‘normal tansiyon’ denilebilir.

Uzmanlar, düşük tansiyonlu kişilerin daha şanslı olduğunu belirtmektedir. Kan basıncının normal değerlerde olmasının, sağlık açısından önemli olduğu da bilinmektedir. Uzmanların aktardıklarına göre yüksek tansiyonlu kişiler, düşük tansiyonlu kişilere göre daha kısa bir ömür sürmektedir. Büyük tansiyonun 12’nin altına düşmesi durumunda bir takım belirtiler ortaya çıkmaktadır. Ayrıca küçük tansiyonun da 8’den aşağıya inmesi durumunda bazı semptomlar kendini gösterebilir.

Düşük Tansiyon Kaç Olmalıdır?

Düşük tansiyonun değeri 100 ve altında olmamalıdır. Bu durumda farklı hastalıklar ve geri dönüşü imkânsız sağlık sorunları meydana gelebilmektedir. Sağlıklı bir bireyin tansiyon ölçümü sırasında değeri 70 ve altında çıkıyorsa, düşmüş demektir. Büyük tansiyon değeri de 100 ve altında çıkıyorsa yine aynı durum söz konusudur. Her ikisinden birinin düşmesi durumunda diğer değerin önemi yoktur ve kişi düşük tansiyonlu olarak tabir edilir.

Düşük tansiyonun belirtilerine de bakacak olursak;

  • Sersemlik ya da baş dönmesi durumu
  • Bayılma
  • Bulanık görme
  • Mide bulantısı
  • Hızlı bir şekilde nefes alıp verme
  • Yorgunluk durumu

Bu belirtiler sıklıkla görünmeye başladığında mutlaka bir doktora görünmeniz gerekir. Elbette tansiyonu yükseltmek için bir takım tedbirler alabilirsiniz fakat öncelikli olarak uzman bir doktor muayenesi şarttır.

Normal Tansiyon Kaç Olmalıdır?

Normal tansiyon kaç olmalı sorusu günümüzde sıkça araştırılmaktadır. Sağlıklı bir şekilde ölçüm gerçekleştirdikten sonra ortaya çıkan sonuçlarda büyük değer 11, 12 ve 13 olarak seyrediyorsa tansiyon normaldir. Küçük değerin ise 7, 8 ve 9 olması durumunda yine tansiyon değerinizin sağlıklı olduğunu anlayabilirsiniz

Yüksek Tansiyon Kaç Olmalıdır?

Yüksek tansiyon kaç olmalı sorusunun yanıtı da son derece önemlidir. Ölçümlerde büyük değerin 14 ve üstü olduğu durumlarda yüksek tansiyon değeri belirlenmiş olur. Ayrıca küçük değerin ise 90 ve üzerinde çıkması yine yüksek tansiyonlu bir kişi odluğunuzu göstermektedir.

Yüksek tansiyon belirtileri, düşük tansiyona göre çok daha tehlikelidir. Baş dönmesi ve baş ağrısıyla başlayan süreç daha sonra nefes darlığı, düzensiz kalp atışları, burun kanaması ve kulak çınlamasıyla devam eder.

Yüksek tansiyona tedbir alınmadığı zaman ölümcül sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Tansiyonun yükselmesi, kalbin çalışma yükünü artırdığı için direkt olarak beyin ve böbrekleri olumsuz yönde etkiler.

Yukarıda sıraladığımız belirtilerin sonuçlarında ise beyin kanaması, felç, körlük, damar tıkanıklıkları, kalp yetmezliği ve kalp büyümesi gibi durumlar meydana gelebilir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle