Yüksek Kan Basıncında Çıkan Sorunları Ayran Düşürür mü?

Ayranın tansiyon düşmesi konusunda iyi gelen etkileri kanıtlanmış değildir ve başlı başına etki sağlamayabilir. Ayran tansiyon düşürür ile alakalı açıklanmış olan bilimsel açıklama da bulunmamaktadır.

Yüksek Tansiyonu Ayran Düşürür mü, iyi Gelir mi?

Tansiyonu düşen kişilere genelde ilk tuzlu ayran verilir. Ayran içine katılacak olan tuz tansiyon düşmesi konusunda fayda sağlar. Yalnız ayranın tansiyon düşmesi konusunda iyi gelen etkileri kanıtlanmış değildir ve başlı başına etki sağlamayabilir. Ayran tansiyon düşürür ile alakalı açıklanmış olan bilimsel açıklama da bulunmamaktadır. Özellikle yaz sıcaklarında yoğun güneşten kaynaklı olarak tansiyon düşmesi sık şekilde yaşanır.

Bunun sonucunda ilk akla gelen tuzlu ayran olduğu için bu içecek içilir. Yaz döneminde kan basıncı konusunda daha çok dikkat etmek gerektiği için beslenme ve bol su içmeye özen göstermek sıcakları daha kolay atlatmaya yardımcı olur ve etkiler daha az gözükür. Ayran direkt olarak kan basıncı konusunda etkiler sağlamadığı için yüksek ya da düşük tansiyon konusunda uzmana da başvurmak gerekir. Tuzlu ayran tansiyon konusunda halk arasında iyi gelir tabiri bulunsa da, tuzun var olan zararları düşünüldüğü zaman riskler oluşturabilir.

Özellikle tuzun kalbe olan zararı uzun vadede ortaya çıkmaktadır. Tansiyonun yüksek olması ya da düşmesi kişiler tarafından ilk etapta ciddiye alınmadan ek destekler ile geçiştirilmektedir. Yüksek ya da düşmesi sonucunda mutlaka uzman ile görüşmek ve gerekli klinik muayeneler ile testleri yaptırmak gerekir. Çünkü kan basıncı sıkıntıları diğer organlarında zarar görmesine sebep olabilecek etkilere sahiptir. Bu etkileri yaşamamak adına ayran tansiyonu düşürür mü konusunda uzman ile görüşmek gerekir.

Bu görüşme sonrasında ayran nasıl iyi gelir, nasıl kullanılmalıdır, düşmesi için ne şekilde hazırlanır, nasıl içilir, düşünce ne yapılmalıdır

Ayran Etkisi ve Faydası

Ayran içeriğinde yer alan probiyotik bileşimler sayesinde cildi tazeler ve midenin yatışmasına yardımcı olur. Zengin düzeyde besin değerleri bulunan bu içecek, bağırsak sağlığının korunmasına ve bağışıklık sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. Sindirim düzene girmesine de yardımcı olan ayran baş dönmesi ve özellikle kan basıncı düşmesi konusunda yardımcı olmaktadır. Zengin düzeyde kalsiyum içeriği bulunan içecek kas sistemi, sinir sistemi, iskelet sistemi ve kemik sistemini açısından oldukça faydalıdır. Yüksek kan basıncı için tuzsuz ayranın içilmesi uygunken, düşmesi sonucunda tuzlu içilmesi iyi gelir. Yüksek kan basıncında tuzlu yoğurt tüketilirse daha yüksek değerler meydana gelebilir. Aksi olan durumlar yüksek kan basıncı düşmesi sağlanır. Ayranın kişi sağlığına sağladığı faydalar içinde;

  • Özellikle bağırsaklara ve tüm vücuda nüfus etmesi ile zararlı olan bakterilerin yok olmasını iyi gelir.
  • Soğuk algınlıklarının ortadan kalkmasını iyi gelir. Bunun yanı sıra metabolizmanın güçlenmesini ve hastalıklara karşı enerji sağlar.
  • Yoğurt özellikle yüz maskesi olarak sık şekilde kullanılır. Cildin sağlıklı şekilde temizlenmesine olanak sağlar. Cilt hücrelerinin beslenerek sağlıklı bir yapıya sahip olmasına iyi gelir.
  • Sindirim sistemine iyi gelen bu içecek sinir sistemine de iyi gelir. Özellikle uyku ile alakalı sorun yaşayan kişiler tarafından içilir. Yatmadan önce içildiğinde iyi düzeyde bir uyku çekmeye yardımcı olur. Sindirim sistemini yorma işlemi yapmaz, yorgunluğun alınmasına yardımcı olur.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle