Sirke Kullanımını Düzenli şekilde Yapmak Tansiyona Olumlu Etkiler Sağlar mı?

Sirke kullanımı tansiyonun olumlu şekilde etkilenmesini sağlar. Yalnız önemli olan sirkenin doğal olmasıdır. Yani hazır market sirkeleri bu konuda fayda sağlamamaktadır.

Sirke Tansiyonu Düşürür mü?

Sirke elma, alıç ve üzümden yapılabilen oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Tansiyonun dengelenmesinde, damar tıkanıklıkların açılmasında, kalbin rahat çalışmasında ve kan basıncının düzenlenmesi konusunda olumlu şekilde etki eder. Elma, üzüm ve alıç sirkesi tansiyonu düşürür mü, özellikle yüksek tansiyonu olanlara fayda sağlar. Alıç, üzüm ve elma sirkesinin doğal olması şarttır. Düşük tansiyon sorunu olan kişilerin tansiyonunu yükseltir mi, bu sorunu yaşayan kişiler kullanım miktarını en aza indirmelidir.

Çünkü yükseltmez. Alıç, elma ve üzüm çeşitlerinden sirke yapılsa da tansiyon sirke ilişkisi açısından elma ya da alıç tercih edilmelidir ama doğal olması önemlidir. Tansiyon konusunda en etkili olan elma ile alıç sirkesi olduğu için bunların kullanımı kür şekilde olabilmektedir.  Elma, üzüm ya da alıç ile hazırlanacak olan kürün tarifi aşağıdaki gibi hazırlanmalıdır. Kür için gerekli malzemeler;

 • 2 bardak su
 • 1 yemek kaşığı elma, üzüm ya da alıç sirkesi
 • Yemek kaşığı bal

Suyun içine alıç ya da tercihen diğer sirkelerden bir tanesi konulur. Ardından bal eklenir ve iyice karıştırılır. Elde edilmiş olan bu kür yüksek tansiyon hastaları için doğal ve şifalı bir tedavi olarak kullanılır. Sirke kürünün kahvaltıdan 10 dakika öncesinde tüketilmesi gerekir. Ayriyeten yüksek tansiyon sorunu olan kişilerde gün içinde 2 ila 3 kez tüketilmesi gerekir. Bu sirke çeşitlerini organik olarak tüketmek daha uzun süreler tokluk hissi yaratır. Bu sayede kilo kontrolü de sağlanmış olur. Metabolizma hızını yükseltme özelliği de bulunmaktadır. Bu sayede daha hızlı yağ yakımı sağlanır.

Özellikle elma sirkesi içinde yer alan petkin maddesi damarların tıkanmasının önüne geçerken kan akışını da dengelemektedir.

Anında Tansiyon Düşürme Yöntemleri

 • Özellikle yüksek tansiyonu anında düşürmek adına soğuk su uygulaması yapılabilir. Eller, kollar, ayaklar ve bacaklar soğuk su ile yıkandığı zaman kısa süreli rahatlama sağlanacaktır. İlk olarak musluk suyu ile yıkanmalı ve ardından soğuk su ile yıkanması gerekir.
 • Nar suyu içilmesi tansiyonun değerlerinin düşmesine normal seviyelerine ulaşmasını sağlar.
 • Kekik suyu ya da baharatı geçici şekilde kan basıncının düşmesini sağlar. Yalnız uzmana hemen gidilmelidir.
 • Sarımsak herkes tarafından bilinen kan basıncı dengeleyici besindir. Ani düşüşler için ve dengeleme için kullanılır.
 • Tuzlu ve tuzsuz ayran anında düşürme etkileri ile bilinir. Düşük ve yüksek tansiyonda nasıl kullanılacağı bilinmelidir.
 • Yüksek kan basıncını dengelemek adına limon etkili bir meyvedir.
 • Anında tansiyonu etkili şekilde düşürmek adına jojoba, mercanköşk ve lavanta kullanımı da yapılabilmektedir. 10 damla lavanta, 10 damla mercan köşk ve 20 damla jojoba yağı karıştırılır. Bu yağ dairesel hareketler ile göğüs kısmına sürülür. Gece uygulanması gerekir.
 • Tuz tüketimi kan basıncı için önemli olan bir detaydır. Kalsiyum, magnezyum ve potasyum açısından zengin bir baharattır. Yemeklerde ve gün içinde fazla tüketilmesi değerlerin yükselmesine sebep olur. Bundan dolayı da dikkatli tüketilmesi gerekir. Ayrıca düzenli egzersiz yapmak ve düzenli şekilde beslenmek te kan basıncını dengelemektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle