Grip Tansiyonu Yükseltir mi? – Tansiyon Hastalara Grip Etkileri

Grip bazı durumlarda tansiyon yüksekliğine sebep olabilmektedir. Grip olduğunuzda tansiyon ölçümlerinize dikkat etmelisiniz. Eğer tansiyon yüksek ise normal aralığına getirilmeye çalışılmalıdır. Grip vücudu halsiz düşürdüğünden dolayı tansiyonu olumsuz etkiler. Bu gibi durumlarda uzman bir hekimden destek alınmalıldır.

Grip Tansiyonu Yükseltir mi?

İnfluenza denilen bir virus tarafından oluşturulan ani olarak 38 derece üzerinde ateş, şiddetli kas ağrıları, halsizlik, bulantı, titreme ve kuru öksürük gibi belirtilerle başlayan bir enfeksiyon hastalığıdır. Grip genel olarak herkesin yaşadığı bir hastalık türüdür. Kışın yaşandığı gibi mevsim geçişlerinde ya da yazın bile yaşanmaktadır. Bu nedenle çok fazla insanlar tarafından önemsenmez. Sadece grip oldum çok bir şeyim yok gibi cümleleri sıklıkla duyarız insanlardan.

Fakat bunların tersine grip oldukça önemsenmesi ve kaçınılması gereken bir hastalık türüdür. İnsanlar grip olmayı soğuk algınlığı olarak düşündükleri için çok fazla önemsememektedirler. Fakat grip soğuk algınlığından biraz daha ağır bir hastalıktır ve bulaşıcıdır. Grip normal işlerimizi yapmamıza bile engel olabilmektedir.İnsanlar bu hastalığa yakalandıklarında da grip ilacı kullanmadan iyileşemezler. Çünkü insanlara kendini halsiz ve kötü hissettirmektedir.

Eğer önlemi alınmazsa ciddi hastalıklara da sebep olabilmektedir.

Grip Ve Tansiyon İlişkisi

Grip ağır geçen bir hastalık olması nedeniyle bazı kronik hastalığı olanlar bundan korunmaya çalışmalıdırlar. Örneğin, şeker hastaları, tansiyon hastaları, kalp hastalarının daha dikkatli olmaları gerekmektedirler. Çünkü onlar daha fazla risk grubundadırlar. Ayrıca 65 yaş ve üstü olan ve kronik rahatsızlığı olan kişiler de tehlike altındadırlar. Bu konuda birçok sor işaretleri vardır insanların aklında grip tansiyonu yükseltir mi ya da grip ilaçları tansiyonu yükseltir mi gibi ya da bunların ta tersine tansiyon düşürdüğünü düşünenler de vardır ki onlar da grip tansiyon düşürür mü tansiyon hastaları grip ilacı kullanabilir mi gibi sorulara cevap aramaktadır.

Grip hastalarında maalesef mide bulantısı, baş ağrısı, halsizlik, terleme, titreme, yüksek ateş gibi belirtiler vardır. Bu nedenle yüksek ateş de tansiyon yükselttiği için evet grip tansiyon yükseltir. Bunların yanı sıra vücutta bakteriler arasında mücadeleye sebep olmaktadır bu mücadele sonucu ise metabolizma hızlanmakta ve vücut dengesi bozulmaktadır.

Metabolizma sonucu ise oksijen ihtiyacının artmasıyla kalp daha fazla kan pompalamak zorunda kalır bu da tansiyon yükselmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle tansiyon hastaları ya da sürekli tansiyon ilacı kullanmak zorunda olan kişiler grip olmamaya daha fazla özen göstermeliler.

Gripten Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Bu rahatsızlık bir tür enfeksiyon hastalığıdır. Eğer dikkatli olunmazsa, önlem alınmazsa her türlü hastalığa yakalanmak mümkündür. Bir hastalığa yakalandıktan sonra iyileşmek için çaba harcanabilir fakat bundan öncesinde yakalanmamak için önlemler alınmalıdır. Günümüzde her yerde olan mikroplardan dolayı gribe yakalanmak her saniye olağandır. Ayrıca bu rahatsızlık bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Siz yakalanmasanız dahi etrafınızdaki insanlardan bulaşabilmektedir bu hastalık. Bu nedenle grip olduğunu bildiğimiz insanlardan uzak durmak gerekmektedir. Bundan öncesinde de gribe yakalanmamak için;

  • Vücuda bol bol vitamin alınmalıdır.
  • Meyve ve sebzelerden mikrop kapmamak için temizlenerek tüketilmelidir.
  • Stresten uzak durulmalıdır.
  • Bol bol su tüketilmelidir.
  • Düzenli uyunmalıdır.
  • Kalabalık yerlerden uzak durulmalıdır.
  • Sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.
  • Düzenli spor yapılmalıdır.

Bu önlemlerin alınmasına rağmen gribe yakalanmak mümkündür. Bu durumda da grip ilacı kullanılmalıdır. Bu ilacı hastalığın başlangıçta kullanırsanız daha kolay sağlığınıza kavuşma imkanı elde etmiş olursunuz. Bu tarz hastalıkların ilacı aile hekimine yazdırılabilir ve bunun yanı sıra ilacı eczanelerden de temin edebilirsiniz.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle