Tansiyon Mide Bulantısına Sebep Olur mu, Bu Konuda Ne Yapılmalıdır?

Mide bulantısı tansiyon hastalıklarında sık karşılaşılan belirtileri içinde yer alır. Yüksek ve düşük tansiyon mide bulantısı, baş dönmesi ve halsizlik meydana getirmektedir.

Tansiyon Mide Bulantısı Yapar mı?

Düşük veya yüksek tansiyonun birden daha çok belirtisi bulunur. Bu belirtilerden bir tanesi de mide bulantısı sorunudur. Tansiyon düşüklüğü mide bulantısı yapar mı, tansiyon yükselmesi mide bulantısı yapar mı sorularının cevabı evettir. Mide bulantısı tansiyon hastalıklarında sık karşılaşılan belirtileri içinde yer alır. Yalnız bunun sadece düşüklüğü ya da yükselmesi ile sınırlandırılması yanlış olur. Çünkü birçok hastalığın belirtileri içinde yer alabilmektedir.

Tansiyon düşüklüğü mide bulantısı yapacak etkenlere sahiptir. Yüksek ve düşük tansiyon mide bulantısı, baş dönmesi ve halsizlik meydana getirir. Hipertansiyon yani yüksek kan basıncı düşük kan basıncı kadar halsizlik ve mide sorunlarına sebep olmaz. Düşük tansiyon ile meydana gelen baş ağrısı, baş dönmesine, halsizlik sorununa ve midede oluşan sıkıntılara dönüşür.

Devamlı tekrar eden mide sorunları ve halsizlik kan basıncı yükselmesi değil kan basıncı düşüklüğü göstergesidir. Bu belirtileri taşıyan kişilerin mutlaka uzmana gitmesi gerekir. Yüksek tansiyon mide bulantısı ve halsizlik sorunu direkt olarak meydana gelmez. Dolayı olarak ortaya çıkmaktadır. Kan basıncı yüksekliği hastalığı bulunan kişilerde ilk şiddetli düzeyde baş ağrısı başlar. Sonrasında bu ağrılar bulantılara sebep olur. Hipertansiyon hastalığı olan kişilerin her bulantısını kan basıncına yorması yanlış olur. Çünkü bulantı sıklıkla kan basıncı düşünce ortaya çıkar. Bulantılar genelde kusma tarzında belirtileri ile dikkat çeker. Bundan kaynaklı olarak da insan vücudunda sıvı kayıpları oluşmaya başlar.

Kuru öğürme belirtileri ile meydana gelebileceğinden dolayı midenin tahriş olmaması neredeyse imkânsızıdır. Tansiyon düşmesi sonucu ortaya çıkan kusma belirtileri konusunda bol düzeyde su tüketilmesi gerekir. Midede bulunan sorunların giderilmesi ve midenin yatıştırılması adına papatya çayı, zencefil çayı, melisa çayı ve nane limon kullanılmalıdır.

Tansiyon Dengesizliği ve Belirtileri

Dengesiz tansiyon atardamarların içinde bulunan kanın damarlara yapmış olduğu basınçtır. Kan basıncı damar çemberlerin esnekliğine, kanın kalpten pompalanmasına ve damarcıkların direncine göre değişim gösterir. Kan basıncı ilk olarak kasılması basıncı sonra da gevşeme basıncı olarak ortaya çıkar. Kasılması esnasında hipertansiyon gevşemesi esnasında düşük tansiyon sorunu meydana gelebilir.

Gevşemede büyük kan basıncında yükselme meydana gelirse kalbin beslenmesinde yavaşlama meydana gelir. Yetişkin bir kişide tansiyonun değerleri 120/ 80 mmHg dir. Bu değerlerin üzerinde olması hipertansiyon altına düşmesi de hipotansiyon oluşturur. İleri yaşlarda kan basıncında artış gözlemlenir ve bu normaldir. 50 yaşını geçen bir kişide basınç değerlerinin 130/ 90 mmHg olması normaldir. Hipertansiyon ve düşük tansiyonda meydana gelen dengesizliklerde belli başlı belirtileri meydana gelir. Dengesiz durumda olan tansiyonun önüne geçmek adına kişi kendi durumunu bilmelidir. Stresten uzak durmalı ve ani hareketlerden her daim kaçınmalıdır.

Aksi durumlar baş dönmesi, denge kaybı, hızlı kanın basıncının düşmesi ya da çıkması belirtileri meydana gelir.

Tansiyonun önüne geçmek adına alıç meyvesi oldukça faydalı bir besindir. Denge sağlamak adına kullanılır. Dengeleyici olarak kullanılan alıç kan basıncının da düzene girmesini sağlar.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 2,50 out of 5)
Loading...
Yorum ekle