Arteriyel Yüksek Tansiyon Nedir, Bu Hastalığın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Arteriyel hipertansiyon atardamardaki büyük tansiyonun mmHg, küçük tansiyonunda 90 mmHg daha yüksek olduğu durumlardır. Tedavi edilmesi gereken bu durumun tedavisi aksatılmamalıdır.

Arteriyel Hipertansiyon Nedir?

Atardamarlardaki kan basınçlarının devamlı olarak normal değerlerin üstünde seyretmesi durumuna arteriyel hipertansiyon adı verilir. Arteriyel hipertansiyon atardamardaki büyük tansiyonun mmHg, küçük tansiyonunda 90 mmHg daha yüksek olduğu durumlardır. Tansiyonun uzun süre bu değerlerin üstünde olması durumunda hastalarda kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları, beyinde sorunlar meydana gelir.

Genelde arteriyel hipertansiyon sorunu olmayan kişilere göre daha kısa süre yaşarlar. Büyük kan basıncı değerleri kaç olursa olsun küçük kan basıncı 90 mmHg’nin üzerinde ise artertiyel hipertansiyon sorununda bahsetmek gerekebilir ve bu durumun belirtileri de dikkate alınarak tedavi edilmelidir. arteriyel hipertansiyon belirtileri sonucunda tedavi edilmezse beyinde kanamalara ve beyin damarlarında tıkanıklıklara sebep olmaktadır.

Bu sorunun belli oranı sigara kullanımından, beslenme sorunlarından, kolesterolden ve alkol sorunlarından meydana gelmektedir. Dolaşım ve kalp yetmezliklerinin hemen hemen % 75’lik oranı da bu hastalıktan kaynaklanır.

Bunun detaylı şekilde muayene olunması gerekir ve tedavi edilmesi şarttır. Tedavi edilmezse önüne geçilmeyecek olan sorunların meydana gelmesine sebep olur. Geç kalınan her sorun sağlıklı yaşamın önüne geçecektir.

Nedenleri Nelerdir?

Arteriyel hipertansiyon sorunlarının meydana gelmesi oranı belli başlı sebeplere dayanır. Bu sebeplerin başında şişmanlık, kötü beslenme alışkanlıkları, ruhsal sorunlar ve genetik sorunlar yer alır. Ayrıca bazı hastalıkların var olmasından kaynaklı olarak da hastalık meydana gelebilir. arteriyel hipertansiyon görülme oranı sık şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bunun en önemli ve dikkat edilmesi gereken sebebi beslenme sorunlarıdır.

Kötü beslenme, dengesiz beslenme ve beslenme alışkanlığının doğal olması sadece arteriyel tansiyona değil birçok hastalığa sebep olabilir. Bunun içinde her zaman beslenme alışkanlıklarının bir düzen içinde olması gerekmektedir. Belirtileri ve tansı sonrasında kişilerin genel sağlık durumuna göre de özür oranı bulunur. Bu özür oranı sayesinde ilaçların alımları ve tedavileri için gerekli kolaylıklar sağlanmaktadır.

Nedeni ne olursa olsun tansiyon hastalığı kafa içi basıncının artmasına, aort damarının kalpten çıkan bölgesinde darlığa, böbreküstü bezi tümörlerine, crohn hastalığına ve cushing hastalığına sebep olur. Bu hastalıklara bağlı olarak da özür oranı değişi gösterir. Her hastalığında meydana gelecek olan belirtileri birbirinden farklı ortaya çıkar.

Tedavi Yöntemleri

Kişilerde gözlemlenen yüksek tansiyon belirtileri,  özür oranı ve diğer detaylar bakılmaksızın tedavi edilmesi gerekir. Tedavide gerekli planlama altında yatan hastalığa yönelik yapılır. Bunun dâhilinde ilaç uygulaması seçilir. Kan basıncını dengelemek adına tedavide kullanılacak ilaçların yanı sıra beslenmeye, hareketsiz yaşama ve sigara kullanımına da dikkat etmek gerekmektedir. Beslenme düzeni bu anlamda düzenlenmesi gereken en önemli detaydır.

Beslenmenin kötü olması yüksek kan basıncının ya da düşük kan basıncın meydana gelmesini sağlar. Bu şekilde zaman içinde sağlık da bozulmaktadır. Genelde doğal sebzeler ile beslenmek, doymuş yağlardan uzak durmak, hazır gıdalar tüketmemek, günlük 6 gram tuz tüketiminden fazlasını yapmamak gerekir. Tansiyon için yürüyüş yapmak, yüzmek, bisiklet sürmek ve egzersiz yapmak gerekir.

Bir sigaranın bile 20 dakika içinde kan basıncı yükselttiği uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Sigara kullanımı yapan kişiler her daim yüksek tansiyon sorunları ile karşı karşıyadır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle