Baş Dönmesi Düşük Tansiyonun Belirtisi mi? Hipotansiyon Belirtileri Nelerdir?

Tansiyon atardamarlar içerisindeki kan basıncıdır. Damarın içinde kanın akabilmesi için doğal sirkülasyon basınç gereklidir. Kalp kasılınca kan pompalama başlar bu sırada basınç en yüksek düzeye ulaşır. Buna yüksek tansiyon denir. Kalbin gevşemesi ile birlikte kan pompalaması durur ve normal akımına başlar. Basıncın en düşük haline de düşük tansiyon denilir.

Tansiyon Neden Düşer

Tansiyon düşüklüğünün birçok nedeni vardır ve bunlar kalp yetmezliği, böbrek üstü yetmezliği, kalp kapakçık hastalıkları gibi durumlar en sık görülen nedenlerdir. Ağır geçen ishaller, kan kaybı, uzun süren kusmalar, idrar söktürücü ilaçlar tansiyon düşüklüğüne sebebiyet verir. Aşırı kafein alımı vücut yapısını bozar bu da tansiyon düşüklüğüne sebep olur. Eğer kafeine bağımlılık hat safhalarda ise bireyde aşırı sinirlilik hali, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı gerginlik olur.

Hipotansiyon Belirtileri Nelerdir?

Düşük tansiyon ve baş dönmesi ne bağlı yani hipotansiyon henüz netleşmemiş bir sağlık sorunun habercisi olabilir ve yüksek tansiyon baş dönmesi olarak görülebilir. Bu sebeple düşük tansiyon durumu ciddiye alınmalıdır. Birey düşük tansiyonla hiçbir problem yaşamadan da hayatına sağlıklı devam edebilir. Ancak oluşan baş dönmesi mide bulantısı tansiyon belirtisi olup sersemlik, göz kararmaları, nefes almakta güçlük, halsizlik bu durumun ayrıca olumsuz belirtileridir. Bu da demek oluyor ki sağlıklı sanılsa da aslında vücut belli noktalarda uyarı vermektedir.

Düşük tansiyonun nedenleri bazı kalp hastalıklardan kaynaklı da olabilir, vücut susuz kalınca ya da herhangi bir şekilde vitamin eksikliğinde de dolayısıyla kansızlıkta söz konusu olur. Düşük tansiyon tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Önemli olan belirtileri dikkate almaktır. Ayrıca uzmanlar baş dönmesi ve tansiyon arasında ki farkın kişiden kişiye değişeceğini söylüyorlar. Eğer dikkate alınmazsa hasta bir gün bir yerde bayılabilir, vücudu oksijensiz bırakıp bir anda hayati fonksiyonlarını zarar uğratabilir. Sağlıklı bir insanda normal tansiyon değeri 12/8 olarak kabul edilir.

Eğer tansiyon baş dönmesi nedeni ile tansiyon 9/6 değerlerinin altındaysa bu düşük tansiyon yaşanıyor demektir. Tansiyon çok fazla düştüğünde kişi bilinç kaybı yaşayıp şoka girebilir. Düşük tansiyonun nedenleri arasında stres, yaş faktörü, havanın sıcaklığı, yetersiz beslenme gibi nedenler etki edebilir. Bu nedenler baygınlık durumu yaşatmaz ancak birey kendini yorgun ve bitkin hisseder, hareket dahi etmek istemez, baş dönmesi, mide bulantısı vardır. Baş dönmesi tansiyon düşüklüğüdür, sersemleme hissi günün her saatinde vardır.

Baş dönmesi mide bulantısı tansiyon belirtisi olup sersemlik, göz kararmaları, nefes almakta güçlük, halsizlik bu durumun ayrıca olumsuz belirtileridir. Bu da demek oluyor ki sağlıklı sanılsa da aslında vücut belli noktalarda uyarı vermektedir.

Düşük Tansiyon Nedenleri

Vücudun susuz kalması, aşırı spor yapılması, şiddetli ishal ve kusma durumları sonucunda vücudun susuz kalması, yetersiz beslenme, gebelik süresi boyunca kullanılan tansiyon ilaçları, idrar söktürücü ilaçlar, kalp ilaçları, yaşanılan stres ve korkular, tiroid sorunları, diyabet rahatsızlığı, kalple ilgili sorunlar, kansızlık durumları, aşırı kan kaybı gibi nedenlerden düşük tansiyon yaşanabilir.

Hipotansiyon her yaştan kişide görülebilir. Vücudu susuz kalan her yaş birey hipotansiyon yaşayabilir. Hipotansiyon riski oluşturan faktörler arasında uzun süreli hareketsiz kalma ve hamilelik dönemi özellikle dikkat çekicidir. Hamilelikte ilk 6 ayda tansiyon düşmesi normal olarak kabul edilir. Düşük tansiyonun tedavisi tuz ve su alımı ile sağlanabilir. Önemli olan hipotansiyon yaşanmasındaki sebebiyetin doktor tarafından tespit edilmiş olmasıdır. Sonrasında sağlıklı beslenerek olsun, yeterli su alımı ile olsun ve kaliteli yaşam tarzı ile olsun bu durum atlatılabilir bir rahatsızlıktır. Hipotansiyon anormal derecede düşük kan basıncı demektir. Bireyde baş dönmesi, mide bulantısı hat safhadadır. Soğuk ve terli bir cilt hâkim olup bulanık görme durumları gittikçe fazlalaşır.

  • Tansiyon değerleri 12/8 olarak normal kabul edilir, nabız dakikada 60 ila 100 olmalıdır.
  • Tansiyonun düşük seyretmesi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir.
  • Yüksek tansiyon ve yüksek nabız tehlikelidir.
  • Doktor kontrolünde tuz alımı, su içmek, sağlıklı yaşam ve beslenme söz konusu olmalıdır.

Baş Dönmesi Düşük Tansiyon Belirtisi midir?

Yüksek tansiyon yani hipertansiyon ise kan dolaşımı esnasında kan basıncının normalden fazla olma halidir. Bu durum düşük tansiyona göre çok daha ciddiye alınması gereken bir sağlık durumudur. Yüksek tansiyon da baş dönmesi yapar. Tedavi edilmediğinde kalp yetmezliği, kalp büyümesi, damarlarda daralma, felç gibi durumlara yol açabilir. Tansiyon ve baş dönmesi birlikte hareket ederler, 18/11 seviyelerine yükselmedikçe tepki vermez. Ancak bu seviyelerde sıkıntılar başlar. Baş dönmesi, kalp ağrısı, kulakların çınlanması, nefes almada zorluk, mide bulantısı, bulanık görme, burun kanamaları ve kalp atışlarında düzensizlik başlıca belirtilerdir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle