Soğan Tansiyon Konusunda Ne Tarz Faydalar Sağlar ve Nasıl Etki Eder?

Tansiyon konusunda fayda sağlayan bitkisel ürün yeşil soğan ve kuru soğan kürü ile suyu çeşitleridir. Sağlıklı şekilde yaşamak isteyen kişilerin kuru soğan suyu, kürü ve kendini tüketmeleri gerekir.

Soğan Tansiyonu Yükseltir mi veya Düşürür mü?

Tansiyonun yüksekliği ve düşüklüğü tehlikeli olan bir hastalıktır ve kontrol altında tutulması gerekir. Tansiyon sorunu için ve kontrol altında tutulması için kullanılan birçok yöntem bulunur. Bunlar içinde en sık kullanılan bitkisel ürün yeşil ve kuru soğan kürü ile suyu çeşitleridir. Sağlıklı şekilde yaşamak isteyen kişilerin kuru soğan suyu, kürü ve kendini tüketmeleri gerekir.

Kuru soğan suyu ve kürleri doğal bir antibiyotik görevi görür. Soğan tansiyon, boğaz sorunları, ödemlerin atılması, enfeksiyon gibi birçok soruna iyi gelir. Ayrıca bağışıklık konusunda olumlu etkisi bulunur. Soğan tansiyonu yükseltir mi düşürür mü, yapılan araştırmalar soğanın kan akıcılığını arttırdığını ortaya çıkartmıştır. Kuru soğanlardan yapılan suyu düzenli kullanmak damar sertliklerine iyi gelir ve kolesterolü düşürücü etkisi bulunur. Bundan kaynaklı olarak tansiyon düşürücü etkisi bulunur.

Ayriyeten pankreastan insülin salgılanmasını arttıracağı için kan şekeri düzenlenmesinde büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Özellikle şeker hastalarının bunu düzenli şekilde kullanmaları etkisi konusunda büyük ölçüde fayda sağlar. Kuru olan çeşidi gibi yeşil olanın da faydaları da hemen hemen aynıdır. Ayrıca yeşil soğan C vitamini açısından oldukça zengindir.

Soğanın Etkileri

Sağlık üzerinde olumlu etkisi bulunan kuru soğan, suyu ve kürleri içeriğinde bulunan A ve C vitaminleri sayesinde şeker hastalığı konusunda da etkisi bulunur. Özellikle kış dönemlerin düşen bağışıklığı düzeltmek adına ve tansiyon konusunda suyu çok faydalıdır. Bu süreç içinde bol düzeyde soğan tüketmek sağlıklı bir yaşam için vazgeçilmezdir. Özellikle yaz aylarındaki sıcaktan kaynaklı olarak meydana gelen yüksek tansiyon sorunları çok tehlikelidir.

Bu süreç içinde de yemeklerin yanında tansiyon dengelemesi amacı ile soğanı ve soğan suyu gibi ürünleri sofralardan eksik etmemek gerekir. Şekeri de dengeleyen bu ürün yaşamı kaliteli bir şekilde sürdürmeye olanak sağlar. Bundan kaynaklı olarak da her mevsim tüketilmelidir. Faydaları ise uzmanlar tarafından araştırılmış ve ısrarla tavsiye edilmiştir. Kan basıncı sorunu yaşayan hasta kişilerin bol düzeyde soğan tüketmesi sorunun giderilmesi adına büyük fayda sağlar. Sarımsak ile soğan yemeklere lezzet verme özelliği ile de bilinir. Bundan kaynaklı olarak iştah açar bu anlamda da dikkat edilmelidir.

Özellikle yetişkinlerde şeker yani insülin direnci dengeleme konusunda fayda sağladığı için sık şekilde tüketilmelidir. Kan basıncı sorunu olanlar sarımsak ve soğan kullanma konusunda uzmanları ile görüşmelidir. Uzman bilgisi dâhilinde tüketmek var olabilecek olan sorunların önüne geçer. Önemli olan C vitamini olan bu sebzenin doğru ve düzenli şekilde tüketilmesidir. Düzenli tüketilmediği ve abartıldığı zaman fayda sağlamaz.

Soğandan yapılacak kür için ve soğanların kolay bir şekilde alınabilmesi adına şaraplı preparatı hazırlanabilmektedir. 300 gram kadar soğanların başı rendelenir. 600 gram şarabın içinde iyice ezilir. Ezilme işlemi önemlidir. Şarap ile soğanın özümsenmesi adına gerekir. Üstüne 100 gram bal ilave edilir ve her gün düzenli bir şekilde içilir. Bu karışım düzenli şekilde tüketilmelidir. Düzenli içilmediği sürece fayda sağlamaz.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle