Soda Tansiyonun Yükselmesini Sağlar mı, Nasıl Etkiler Bırakır?

Özellikle sıcak aylarda tansiyon hastası olan kişilerin serinlemek adına soda ve maden suları tarzında şeyleri doğal olması gerekir. Bu anlamda dikkat edilmesi önemli bir detaydır.

Soda Tansiyonu Yükseltir mi?

Özellikle sıcaklar serinlemek ve rahatlamak adına içilecek olan içekler sağlığa büyük zararları olduğunu uzmanlarda belirtmektedir. Özellikle sıcaklarda tansiyon hastası olan kişilerin serinlemek adına soda ve maden suları tarzında şeyleri tercih etmemeleri gerekmektedir. Soda tansiyon ikilisinde önemli olan doğal olması ve kaynaktan sağlanmasıdır.

Doğal olan sodalar insan vücudunun günlük olarak ihtiyacı olan magnezyum ve kalsiyum ihtiyacını karşılamak konusunda etkileri bulunur. Kaynaklardan çıkan maden suları tansiyon hastaları konusunda enerji verici maddeler bulundurmadığından zarar oluşturmaz. Sade, limon içerikli maden suyu ve soda asit derecesi yüksek olan içecekler içinde yer alır. Bundan kaynaklı olarak da sade ya da limon içerikli olanların tüketimi esnasında özellikle tansiyon, ülser ve sindirim sorunu olan kişilerin dikkatli olmaları gerekir. Soda etkisi bakımından sodyum minerali açısından da zengindir. Bazı uzmanlar hipertansiyon hastaları ile alakalı olarak sodaların içimini azaltmalarını tavsiye etmektedir.

Özellikle limonlu ya da diğer meyveli soda tansiyon yükseltir mi, doğal olmayan ve sık şekilde tüketilen her türlü asitli içecek zararlıdır. Asit değeri yüksek soda tansiyon konusun iyi etkiler sağlamamaktadır. Aşırı düzeyde tüketim yapılmaya başlandığında soda tansiyon yükseltir mi, aşırı tüketim değerlerin yükselmesinin yanı sıra kilo alımını da tetikler. Sade limon tansiyonu düşürmeye yararken limon içerikli soda besin içeriği bulunmadığından dolayı hastaları zararlı etkisi ile sağlıksız bir yaşama sürükler. Bu aşamada önemli olan dengeli ve limon içeriği olmayan ürünlerin tüketilmesidir. Zaten düzenli tüketimi yapılan soda tansiyon dengeler ve iyi gelir.

Soda kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltme ve düşürme özelliğine sahip olduğu için de açlık hissi yaratmaktadır. Özellikle limon karışımı olan sodalar bu anlamda tansiyon hastaları tarafından kesinlikle kullanılmamalıdır.

Soda dışında içilecek olan tüm içeceklerin doğal bir yapıya sahip olması konusunda dikkat edilmesi önemlidir. Yalnız bunların da fazlası aşırı kilo ve karın bölgesinde yağlanma olarak size dönecektir. Yani kan basıncı hastaları sadece limon içerikli ya da sade sodalar konusunda değil tüm içeceklerin fazlasından uzak durmalıdır.

Tansiyon Hastaları ve Tavsiyeleri

Özellikle yaz aylarındaki sıcak havalar damarlar üstünde gevşetici etkilere sahiptir. Sıcak havalar tansiyonu düşürür mü, basıl düşürür, damarların genişlemesini sağlayarak değerleri düşürür. Bu durum genelde küçük damarlar ile alakalı olan bir durumdur. Sıcak havalar kan basıncı hastaları üzerinde etkiler yarattığı için gevşetici etki yapar.

Bu zaman içinde damarları genişletir ve tansiyonların düşmesini sağlar. Bu durum hastalar ve sağlıklı insanlar içinde geçerli olan bir durumdur. Yaz sıcaklarında hipertansiyon sorunu bulunana kişiler ani şekilde değerlerde düşme yaşayabilir. Bu ilaç tedavisi olsalar bile gerçekleşebilir. Ayriyeten hastaların yaz sıcakların idrar sökücü ilaçlar kullanmaları da iyi olmayacaktır. Bu anlamsa neyin iyi geleceğini uzman belirler. Sıcaklardan kaynaklı olarak terleme yolu ile vücut su kaybeder, hastalar idrar söktürücü kullanırsa tansiyonları daha da çok düşer.

Düşme ile birlikte baş ağrısı, yorgunluk, ayağa ani şekilde kalkınca göz kararması ve halsizlik belirtileri rahatsız edici şekilde meydana çıkar. Bu tarz durumlar oluştuğunda hastaların ilaçlarını kesmeden sürekli olarak kendini takip eden uzmana başvurması gerekir.

Bu durumda kullanılan ilaçların dozlarında yeniden ayarlama yapılır. Yapılan ayarlama sonucunda hastaların takibi sıkı şekilde yapılmaya devam edilir. hastaların mutlaka kendine dikkat etmesi gerekmektedir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle