Tansiyonun Düşmesi Konusunda Sarımsak Ne Düzeyde Etkiler Sağlar?

Sarımsağın içeriğinde yer alan allicin adlı madde insan vücudundaki damarların genişlemesini sağlar ve bu şekilde belli oranda tansiyonu düşürür, dengelenmesini sağlar.

Sarımsak Tansiyonu Düşürür mü?

Sarımsak tansiyonu düşürür mü, sarımsak doğal antibiyotik etkisi olan oldukça şifalı bir bitkidir. Özellikle eski dönemde yaşayan kişiler soğan ve sarımsağın şifalı olduğunu düşünmüşlerdir. Hatta Mısırlılar ölülerinin mezarlarına bile sarımsak atarlarmış.

Sarımsak taze olarak, yemeklerin içinde, tablet şeklinde, kapsül şeklinde ve çay olarak tüketilmektedir. İnsanı en çok rahatsız eden yanı kokusudur. Son dönemlerde bu bitki üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda tansiyon konusunda faydaları ortaya çıkmıştır. Yani sarımsak tansiyon düzenler. İçeriğinde yer alan allicin adlı madde insan vücudundaki damarların genişlemesini sağlar ve bu şekilde belli oranda tansiyonu düşürür.

Bu bitkiyi özel kılan en önemli detayı da içeriğindeki kükürtlü uçucu yağlardır. Ayrıca anksioksidan özelliği ile tansiyon sarımsak ikilisi faydaları bilinir. Bitkinin içeriğinde E, C,B ve A vitaminleri, magnezyum, kalsiyum, demir, çinko, selenyum ve potasyum minerali bulunur. Bunların yanında içeriğinde bulunan allicin vücuda girdiğinde parçalanmaya başlar ve hidrojen silfur üretir. Bundan kaynaklı olarak da insan nefesinde yüksek düzeyde kokar. İnsan vücuduna girdiği andan itibaren faydaları ile yüksek tansiyon açısından iyi gelir. Bu anlamada tansiyonu düşürür ve dengeleme yapar. Genelde insanlar tarafından kan basıncının dengelemek adına bir diş olarak yutmak ya da ezerek yemek şeklinde kullanılır. Ayrıca aktarlarda ve bazı eczanelerde sarımsak kapsülü, hapı ve çayı gibi çeşitleri bulmak da oldukça kolaydır. Bunun yanı sıra tansiyon hastası olan kişiler sarımsağı yoğurt içinde, limon ile birlikte, sarımsak kürü olarak kullanarak faydaları ile alakalı yararlanma sağlayabilir.

Sarımsak tansiyon ve limon ilişkisi eski dönemlerden bu güne kadar kullanılmıştır. Limon ve sarımsaklar ile yapılan kürü düzenli kullandığınızda faydaları kan basıncını dengeler ve düşürür. Kan basıncı sorunu olan kişilerin sarımsak ve limon kürü, çayı, karışımı ya da hapı konusunda kullanımlarını uzmanı ile paylaşması gerekir.

Uzmanın gerekli gördüğü dönemlerde bırakmalı gerekli gördüğü dönemlerde de kullanmaya devam etmek yüksek kan basıncını düşürür ve dengeler. Bundan dolayı bitkinin çayı, hapı ya da karışımı ile alakalı kullanımların düzenli, aksatılmadan ve söylenilen şekilde yapılması gerekmektedir.

Sarımsağın bilimsel açıdan faydaları

 • Vücuda enerji sağlar ve dinçlik katar
 • Zehirlenmelerde tüketilmesi gereken bir besindir.
 • Kolesterole iyi gelir.
 • Şeker için faydaları iyi gelir.
 • Kabızlık için faydaları ile iyi gelir.
 • İdrar söktürür. Bunun şerbetli bal ile sarımsak çayı şeklinde içilir.
 • Vücut iltihapları konusunda faydaları ile iyi gelir.
 • Kanserli hücreler ile savaşır ve üremesinin önüne geçer.
 • Bitki bal yardımı ile ezilip macun kıvamına getirilip yenirse kanı temizler yapar ve iyi gelir.
 • Limon ile kürü yapılarak kullanılırsa yüksek tansiyon düşürür.
 • Yemeklerin yanında yoğurt ile karışımı ve limon ile karışımı yapılarak kullanılırsa bağışıklık sistemine iyi gelir.
 • Gece körlüğü için limon ile kürü ya da yapı kullanılır.
 • Yoğurt ile limon ile kürü ve hapı kullanmak virüslerin çoğalmasının önüne geçer.
 • Akciğer, verem ve astım sorunları ile alakalı olarak kürü iyi gelir.
 • Bitkilerin çoğundan daha çok kalsiyum içerir. Bu sayede karışımı, kürü ve normal tüketimi yüksek kan basıncı için etkilidir.

Tansiyon Hastalara Tavsiyeleri

Yüksek tansiyon nasıl düşürülür, 10 gram kadar sarımsağın başı ezilir. Üstüne 10 gram etil alkol eklemesi yapılır. 1 gün kadar fayda sağlaması için bekletilir. Sarımsak tansiyonu nasıl düşürülür kapsamında incecik bir bez ile süzülür. Elde edilmiş olan sudan günde 3 kez yakalık olarak 20 damla alınır.  Direkt olarak yenilerek, salatalara ya da yoğurt içine katılarak kullanılabilir. 20 damladan fazla tüketilmemelidir.

Bunun yerine sarımsağın sütü de hazırlanabilir. Kurutulmuş olan bitki 3 veya 4 diş kadar soyulur. Minik minik doğranır ve 1 bardak kadar sıcak suyun içine koyulur ve içilir. Bu şekilde tüketmekte zorlananlar yoğurt içinde de tüketebilir. Sarımsağın karışımı ile elde edilen sütü özellikle vücutta bulunana mantarlara ve bakterilere karşı etki sağlar. En etkili şekilde kullanmak için çiğneyerek yenmelidir. Bu şekilde içinde bulunan madde en etkili biçimde fayda sağlar.

Ayrıca kansere karşı da bu sayede etki eder. Pişirme yolu ile kullanılan bitki içeriğinde allicin maddesi bozulabilir. Bunun için taze ya da pişirmeden kullanmak en doğru seçim olur. Bu şekilde kullanamayan kişiler pişirilen yemeklerin 4`e bölerek atabilir. Bu sayede yemeklere hoş bir koku verir ve gerekli olan faydaları da taze şekilde kalarak, bozulmadan durur.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle