Muz Yüksek Tansiyonu Düşürür mü? Yüksek Tansiyona Faydaları

Muz tansiyon düşürmek konusunda güçlü bir yardımcı besin olmaktadır. İçinde pek çok vitamin, magnezyum, sodyum ve potasyum bulunan muz; kan dolaşımını dengeler ve tansiyonun düşmesine yardımcı olur.

Muz Ve Yüksek Tansiyon

Muz tansiyon arasında güzel bir ilişki vardır. Tansiyon hastaları için ilaçla tedavi yanında doğal bitki, bitki çayları ve meyvelerle tedavi yönteminin tansiyonu dengeler bir etkisi bulunmaktadır. Bazı gıdalar tansiyonu yükseltirken bazıları ise düşürür. Yüksek tansiyon hastaları için alternatif bir dengeleyici tedavi yöntemi olarak tüketilmekte olan muzun yüksek tansiyon açısından yararları nelerdir?

Vitamin yönünden oldukça faydalı olan muzun içinde potasyum, magnezyum, protein ve C, E, K ve A gibi vitaminler bulunmaktadır. Aynı zamanda vücuttaki sodyum ihtiyacını da karşılamakta olan muz yüksek tansiyon ya da diğer adıyla hipertansiyon hastaları için kan basıncını dengeleyici bir besin olmaktadır. Tansiyon yükseldiğinde yenilen bir adet muz, kan basıncının yavaşlamasına ve tansiyonun düşmesine yardımcı olmaktadır.

Dünyada yaygın olarak pek çok insana sorun olan yüksek tansiyon konusunda bazı sebze, meyve ve bitki çayları yardımı ile yüksek tansiyonu etkileyen ve sorun haline gelmesine neden olan kalp, göz, beyin ve böbrek hastalıklarını da kontrol altına alabilirsin. Muz da bu konuda oldukça faydalı bir gıda olmaktadır. Zengin potasyum içeren yiyeceklerin tüketilmesi tansiyon hastaları için olumlu sonuçlar vermektedir. Muzun içinde bulunan potasyum; kan basıncını dengelediği gibi aynı zamanda vücutta bulunan sıvının kontrolünü de sağlamaktadır. Günde iki adet muz yenmesinin tansiyonu yüzde on civarında düşürdüğü ispatlanmıştır. Her sabah kahvaltıdan önce ya da kahvaltı sırasında bir adet muz yemeniz günlük ihtiyacınız olan potasyumun 422 mg’sini ve C vitamininin de yüzde on yedisini karşılar.

Yani kısaca muz; tansiyon üzerinde yükseltici değil, dengeleyerek düşürücü etkiye sahip olmaktadır. Bunun yanı sıra tansiyon ile birlikte başka hastalıklara da sahip olan kişilerin muz ya da başka bir besinden yararlanmadan önce mutlaka doktorları ile irtibata geçmeleri onların önerilerine istinaden muzu tüketmeleri gerekmektedir.

Muzun Yüksek Tansiyon Hastalığına Faydaları Nelerdir?

Günde iki muz yemek hipertansiyon hastaları için ilaçla tedavi yanında etkili bir tedavi şeklidir. Peki; pek çok vitamini, potasyum, magnezyum ve sodyumu içinde barındıran muz yüksek tansiyonu nasıl dengeler ya da tansiyonu nasıl düşürür ve faydaları nelerdir gibi sorulara cevap olarak muzun faydalarını şu şekilde açıklayabiliriz:

  • Muz tuzlu yiyeceklerin vücutta yarattığı sodyum fazlalığını da dengelemektedir. Yüksek tansiyon hastaları için çok yönlü dengeleyici bir meyve olmaktadır.
  • Yüksek tansiyonun en büyük nedenleri stres, yorgunluk, uykusuzluk ve düzensiz beslenme olmaktadır. Muzun potasyum ve sodyum dengelemesine yardımı sayesinde tansiyonun düştüğünü belirttik. Bu özellikleri dışında stres ve uykusuzluktan kaynaklanan tansiyon yükselmesine de iyi gelmektedir.
  • Stresten kaynaklanan nedenler yüzünden vücutta metabolizmada denge oranı yükselir ve potasyum seviyesi düşer. Muz bu konuda potasyumun tekrar dengelenmesini sağlayarak sakinleşmeye yardımcı olur.
  • Muz güçlü bir uyku düzenleyicisi olmaktadır.
  • İçindeki B6 vitamini sayesinde kanda doğal yollarla hemoglobin oluşmasını sağlar. Kansızlık, amino asitlerin düzenlenmesi ve kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur. Bu da kan basıncını dengeler ve tansiyonu düşürür.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle