Greyfurt, Yüksek Tansiyona Faydaları Ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Greyfurt yüksek tansiyonu içerdiği Potasyum ve C vitamini sayesinde dengelemektedir. Bunun yanında greyfurt tüketilmeden önce dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta bulunmaktadır. Tansiyon ilacı kullanan hipertansiyon hastaları doktoruna danışmadan greyfurt tüketmemelidir.

Yüksek Tansiyon Hastaları İçin Greyfurt Hakkında Tavsiyeler

Yüksek tansiyonu düşüren ve iyi gelen greyfurt aynı zamanda dikkatli kullanılması gereken bir c vitamini ve potasyum deposudur. Bazı ilaçlarla kullanıldığı zaman yarardan çok zarar vermektedir. Bu yüzden hipertansiyon hastalarının tansiyon ilacı ya da başka bir ilaç kullanıyorken doktora danışmadan tüketmemeleri gerekmektedir.

Yüksek tansiyon dikkat edilmediği ve kontrol altında tutulmadığı takdirde beyin kanaması, felç, kalp krizi, böbrek gibi ciddi hasarlara yol açmaktadır. Toplumda tansiyon hastalarının yoğunluğu göz önüne alındığında; hipertansiyonun tedavisi kadar korunması da önemli bir noktadır. Kan basıncını dengede tutmak hekim kontrolünde doğal besinler, sebze, meyve ve bitki çayları ile de mümkün olmaktadır.

Yüksek tansiyonu kontrol altında tutarken tansiyon ilacı kullanlar aynı zamanda aldıkları besinlerde sodyum miktarını minimuma indirmeli; magnezyum, kalsiyum, potasyumun da hekim tarafından önerilen miktarda tüketilmesine dikkat etmelidir.

Tansiyon İlacı ve Greyfurt Aynı Anda Kullanılır Mı?

Yüksek tansiyonu düşmesine iyi gelen besinlerin başında gelen greyfurt bazı ilaçlarla kullanıldığında faydadan çok zarar vermektedir. Pek çok faydaları olan greyfurt hangi ilacı alırken tüketilmemesi gerektiği oldukça önemli bir konu olmaktadır.

Greyfurt suyu ilaç kullanan hastalar için bazen; ilacı daha etkili bir hale getirdiği ve vücuttan parçalanarak çıkmasına engel olması nedeniyle ölümle sonuçlana bilme ihtimali olan sıkıntılar yaşatmaktadır. Bu sebepten bazı tansiyon ilacı kullananlar aynı anda tüketmemelidir.

Tansiyon ilacı ve diğer ilaçlar genel olarak bağırsak ya da midede CYP450 diye adlandırılan enzimin yardımı ile parçalanıp daha sonra vücuttan atılır. Bu enzimin önemli bir parçası greyfurt yenildiğinde ya da içildiğinde vücuttan yok olur. Bu nedenle greyfurt suyu kullanılan ilacı vücutta daha uzun bir süre tutar. Vücutta kalan ve atılmayan ilacı, kanda toplanıp birikmesi sonucunda zehirlenme bile söz konusu olabilmektedir.

C Vitamini ve potasyum konusunda güçlü ve zengin olan greyfurt, suyu ya da yenildiğinde tansiyonuna iyi gelmektedir. Dikkat edilmesi konu; tansiyon ilacı kullanan, hipertansiyon hastaları doktoruna danışmadan bu meyveyi tüketmemelidir. Tansiyon ilacı kullanan hastaların en az yirmi dört saat greyfurt tüketmemeleri gerekmektedir.

Greyfurtun Yüksek Tansiyona Faydaları

Greyfurt kan şekerini düşürmekte, kanı temizlemekte kanda bulunan yağları eritmekte ve bu şekilde yüksek tansiyonun dengelenmesini sağlamaktadır. Kalp çarpıntıları ve damar sertliği yüzünden hiper tansiyon hastaları için de oldukça iyi gelen bir alternatiftir.

Greyfurt Hangi Tansiyon İlacı İle Birlikte Tüketilmez?

Tansiyon ilacı kullanan yüksek tansiyon hastalarının greyfurt tüketmeden önce doktoruna danışmaları gerekmektedir. Greyfurt yüksek tansiyonu düşürür. Fakat tansiyon ilacı kullanan hastalar tüketmemelidir aksi takdirde sağlıkla ilgili sorunlarla karşılaşabilmektedir.

Aynı anda kullanılmayan tansiyon ilaçlarına örnek olarak şunları verebiliriz:

  • Felodipin ya da Plendil tablet
  • Nisoldipin ya da Syscor tablet
  • Verapamil ya da İsoptin tablet

Bunun yanında bazı tansiyon ilacı kullanan yüksek tansiyon hastaları aynı anda greyfurt da tüketebilmektedir. Bu ilaçlara örnek olarak;

  • Nifedipin ya da Adalat
  • Vasokard
  • Norvasc tablet
  • Amlodipin1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle