Spor Yapan Yetişkin Kişilerde Nabız Değerleri Hangi Aralıkta Seyreder?

Spor yapan kişiler yağ yakılma seviyelerine gelindiğinde kalp atışları maksimum düzeye çıkar. Bundan kaynaklı olarak da sporcularda nabız değerleri farklılık gösterir.

Spor Yaparken Nabız Kaç Olmalı?

Nabız bir dakikada insanda var olan kalp atışı sayısını gösteren bir değerdir. Gündelik yaşamda, duygusal durumlarda, spor yaparken ve daha birçok etkenden kaynaklı olarak nabız atışı sayısı değişir. Özellikle spor ve egzersiz yaparken yağ yakılma seviyelerine gelindiğinde kalp atışları maksimum düzeye çıkar. Bundan kaynaklı olarak da sporcularda nabız değerleri farklıdır. Spor yaparken ve sporcularda nabız değerleri kaç olmalı, yaklaşık olarak 120 ila 140 arasındadır.  Nabız değerleri yaş faktörüne bağlı olaraktan değişkenlik gösterebilir. Yani 30 yaşında olan kişiler spor yaparken farklı 40 yaşında olan kişi spor yaparken farklıdır. Yaşı daha genç olan kişilerde değerleri yaklaşık olarak 100 ila 130 arasında değişmektedir.  15 ile 20 dakikalık bir sürede içinde spor yaparken nabızın seviyesi kaç olmalı, 220 kadar yükselmesi gözlemlenebilir.

Normal sağlıklı bir kişide nabız kaç olmalı, 60 ila 80 seviyeleri arasında olmalıdır. Tabii ki bu ölçümler spor yaparken yükselmesi ile iki katına bile çıkabilir. Ayrıca kişiler egzersiz yapmasa bile yaşadıkları olaylar, duygusal sorunlar, heyecanlanmalar ve daha birçok etken yükselmesine sebep olur.  Her ne olursa olsun bu değerler kontrol altında ve en doğru seviyelerde tutulmalıdır.

Nabızda var olan sorunları uzman ölçer ve gerekli olan detayları hastasına söyler. Önemli olan altında yatan bir hastalık olmamasıdır. Altında yatan bir hastalık mevcutsa kesinlikle tedaviye başlanmalıdır.

Normal Değerleri ve Aralıkları

Yaş

 

1 dakikada Kalbin Atış Sayısı

 

0 ila 1 120 ila 140 arası
1 ila 3 90 ila 120 arası
3 ila 7 90 ila 100 arası
7 ila 20 80 ila 90 arası
20 ve üzeri

 

60 ila 80 arası

 

Tansiyona göre ölçümlerde değişkenlik göstermektedir. Tansiyon baz alınarak yapılan en doğru ölçümler ne olmalı,

 • 1 yaşına kadar bebeklerde 90–60 mmhg
 • 1 ila 10 yaş çocuklarda 100–70 mmhg
 • 10 ila 18 yaş çocuklarda 110–73 mmhg
 • 18 ila 35 yaş yetişkinlerde 120–75 mmhg
 • 35 ila 50 yaş yetişkinlerde 130–80 mmhg
 • 50 ila 70 yaş yetişkinlerde 140–85 mmhg
 • 70 ila 90 yaş yetişkinlerde 150–87 mmhg en doğru değer olarak kabul görür.

Yukarıda bulunan değerler dışında bir değere sahip olan kişilerin muhakkak uzman ile görüşmesi gerekir. Hem nabız hem de tansiyon seviyeleri bu anlamda önemlidir. Bazı kişilerde var olan sorunlardan kaynaklı olarak seviyelerde değişimler oluşabilir. Bu durumda normal değildir. Nabız ile tansiyon sık şekilde normal seviyelerin ve en doğru seviyelerin üstüne çıkıyor ya da altına düşüyorsa sebeplerinin belirlenmesi gerekir. Sebeplerinin belirlenmesinden sonra gerekli olan tedavi planlaması yapılır. Tedavi sürecinde hasta kişinin gerekli detayları atlamadan yaşamına devam etmesi gerekmektedir. Bu şekilde sağlıklı yaşama adım atılmış olur. Devamlı spor yapan kişilerde ölçüm seviyeleri farklılık göstereceği için endişeye gerek bulunmaz. Bu kişilerin tansiyon aralıklarına dikkat etmesi ve belirtilerini gözden geçirmesi gerekir.

Tedavisi için;

 • Sigara kullanımı bırakılır.
 • Şeker tüketimleri dengelenir.
 • Stresten uzak kalınır.
 • Kilo dengelemesi yapılır.
 • Kardio egzersizlerine başlanılır.
 • Kafein tüketimi bırakılır.
 • Beta bloker ilaç kullanılmalıdır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle