Yaşa Göre İdeal Nabız Değerleri Kaç Olmalıdır?

Yaşa göre nabız sayıları farklılıklar gösterdiği için nabız ölçümü esnasında referans olması açısından farklı yaşlardaki ideal nabız değerleri hakkında detaylar.

Yaşa Göre Nabız Sayısı Kaç Olmalı?

Nabız kalp atış sayısı ve kalbin kan pompalarken oluşturduğu basınç nedeniyle atardamarlarda ve özellikle de bilekten geçen atardamarda parmakla hafif baskı uygulandığında hissedilen kımıldama olarak ifade edilmektedir. Nabız değerleri kişilerin yaş ortalamasına göre değişkenlik göstermektedir. Yaş oranlarına bağlı görülen değişkenliğin yanı sıra kişilerde cinsiyet faktörü de nabız oranlarının farklı olmasında etkili olmaktadır. Bu nedenle yaşa göre tansiyon ve nabız değerleri ne olmalıdır sorusunun cevabını yazımızın detaylarında paylaşacağız.

Normalde kabul edilen nabız değerleri kişiler dinlenirken ölçtükleri ve elde ettikleri değerlerdir. Normal şartlar altında bu değerlerin 60 ile 100 arasında bir oranı göstermesi gerekmektedir. Kişiler spor ve benzeri bir aktivite halindeyken nabız ölçümü yaptıklarında sonuç bu verilen değerlerden daha farklı çıkacaktır. Bunun nedeni ise hareket halinde iken özellikle de vücut daha çok yoruluyorken kan pompala hızında artış olmasıdır. Yaş faktörüne göre genç ve yaşlı bireylerin metabolizma çalışma şekilleri ve organların çalışma hızı farklı olduğu için alınan değerlerde farklı olmaktadır.

Cinsiyet faktörü göz önüne alındığında da kadınların nabız değerlerinin erkeklere oranla 5-10 değer arası daha yüksek çıktığı söylenebilir. Her bireyin kalp atış hızı kendi yaşam koşulları ve sağlık durumuna göre değişmektedir. Yapılan incelemelere göre çocuklarda ve özellikle yeni doğan grubunda kalp atış hızları diğer gruplara göre en yüksek rakamı göstermektedir.

120 ile 140 mmhg aralığında başlayan nabız değer aralığı 20’li yaşlarda biraz düşüş gösterir ve 20’li yaşlardan sonra neredeyse yeni doğana göre yarı yarıya iner. Altında çok büyük bir sağlık sorunu yatmıyor ise nabız değerlerinin düşük olması, aynı düşük tansiyonun iyi kabul edildiği gibi olumlu görülmektedir.

Farklı Yaşta İdeal Nabız Değerleri

Farklı yaş gruplarında alınan farklı nabız değerleri incelendiğinde yaş grubuna göre ideal olarak ifade edilen nabız aralıklardan bahsetmek gerekirse öncelikle ideal nabzın ne olduğuna bakmak gerekecektir. Yaşa göre tansiyon ve nabız değerleri ne olmalıdır sorusunun cevabını ideal nabız sağlık örgütleri tarafından da kabul edilen kalp atış sayısının 60-100 arasında bir vuruş olmasıdır olarak en basit haliyle ele alabiliriz. Birazdan vereceğimiz detaylar dakikada nabız sayısı hakkında bilgi içermektedir. Nabız ölçümü yapacak kişilerin ölçüm aşamasına geçmeden evvel 10 dakikalık bir istirahat yapılmış olması tavsiye edilmektedir.

Ölçümler sonunda aşağıda verilen ideal kalp atış sayılarını aşan değerler alınması yüksek kabul edilir ve kişilerde taşikardi yani çarpıntı rahatsızlığı şüphesini ortaya koyar. Böyle bir durumda yaş grubuna göre çocuk hastalıkları uzmanı, kardiyoloji uzmanı ya da dahiliye uzmanı kontrolü önemle tavsiye edilmektedir.

Nabız dakikada kaç olmalıdır ve yaşa göre nabız değerleri sorularının cevabına devam edecek olursak ideal nabız değerleri yeni doğmuş bir bebekte 1 yaşına kadar 60 saniyede 120-140 mmhg arasında bir oran göstermektedir diyebiliriz.Bu değer 1-3 yaş aralığına gelindiğinde 60 saniyede 90-120 mmhg aralığında, 3-7 yaş arasına gelindiğinde ise 90-100 mmhg aralığında bir atış sayısı göstermektedir. 7-20 yaş arası gruptaki nabız ölçümü yapılan kişilerde ideal kabul edilen kalp atış hızı 60 saniyede 80-90 mmhg aralığını gösteriyor olmalıdır. 20 yaş ve üstündeki grupta yer alan kişilerin ideal nabız değerlerinin ise normal şartlar altında 60-80 mmhg arasında bir değeri gösteriyor olması beklenmektedir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle