Bebeklerde Aylara Göre Değişkenlik Gösteren Nabız Sayısı Kaç Olmalıdır?

Uç noktalardaki atar damarlardan ölçümü gerçekleştirilen kalp atışlarının adlandırılması olan nabzın bebeklerde aylara göre sayısı kaç olmalıdır hakkında detaylı bilgiler.

Bebeklerde Aylara Göre Nabız Sayısı

Bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde yaşlara ve aylara göre değişkenlikler göstermektedir. Bu nedenle bebeklerde nabız sayısı sorusunun tek bir cevabı bulunmamaktadır. Bebeklerde nabız sayısının yeni doğanlarda dakikada alt sınırı 90 olarak belirtilmektedir. Yenidoğan nabız sayısı alt sınır 90 olarak belirtilirken üst sınır olarak ise nabız sayısı 190 olarak belirtilmektedir. Bu rakamlar ışığı altında doğum sonrasında bebeklerde nabız sayısının dakikada ortalama 140 civarında olması beklenmektedir.

Bebeklerde nabız sayısı kaç olmalıdır sorusunun cevabını doğum sonrası için belirttikten sonra birinci ay için de belirtmeliyiz. Bebeklerde birinci ay için dakikadaki nabız sayısı alt sınır olarak 85 belirtilmektedir. Bebeklerde birinci ay için dakikadaki nabız sayısı üst sınır olarak 175 belirtilirken uzmanlar ortalama olarak 130 olarak belirtmektedirler.

Bebeklerde nabız sayısı kaç olmalıdır sorusunu ilk ay sonrasında da cevaplandıracak olursak ilk olarak altıncı aya kadar olan dönemden bahsedebiliriz. Bebeklerde birinci aydan sonra 6. aya kadar dakikadaki nabız sayısı alt sınır olarak 85 belirtilirken üst sınır olarak 175 olarak anılmaktadır. Bu rakamlara göre uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar bebeklerde nabız sayısı 6. aya kadar ortalama 130 civarında olmalıdır demektedir.

Bebeklerde nabız sayısı hakkında detayları paylaştığımız yazımızda 6. ay sonrasında son olarak 12. aya kadar geçen dönemi ele almamız gerekiyor. 6 – 12 ay aralığında bebeklerde dakikadaki nabız sayısı alt sınır olarak 75 olarak ele alınmakta, üst sınır olarak 155 olarak ele alınmaktadır. Bu rakamlara göre uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar 6 – 12 ay aralığında bebeklerdeki nabız sayısının dakikada ortalama 115 olduğunu belirtmektedir.

Bebeklerde Nabız Ölçümü Detayları

Bebeklerde ve çocuklarda nabzın ölçülmesi ateşli olmaları durumunda veya kan dolaşımlarının zayıf olması durumlarında kalp atışının düzenli olup olmadıklarının belirlenmesi ve kalp atışının hızının belirlenmesi açısından yapılmaktadır. Nabzın bebeklerdeki hızı bebeğin kaç aylık olduğuna ve hareketlilik durumunun nasıl olduğuna göre değişkenlikler göstermektedir. Bebek faal pozisyondayken, ateşlendiğinde nabız sayısı yüksek ölçülecekken, bebeğin sakin durumda olması nabzın yavaşlamasına neden olacaktır.

Bebeklerde nabız nerden alınır veya bebeklerde nabız nerden bakılır sorusunun cevabını verecek olursak üst kolun iç kısmı uygundur diyebiliriz. Üst kolun iç kısmı nabız sayısı ölçümü için hem küçük çocuklar için hem de süt çocukları için uygun bir ölçüm yeridir. Bebeklerde sorunsuz bir şekilde nabız ölçümü yapabilmek için nabız atışları belirttiğimiz yerden 15 saniye boyunca ölçülüp çıkan rakam 4 ile çarpılarak dakika bazında ölçüm gerçekleştirilir.

Verilen bilgiler haricinde bebeklerde nabız sayısı neden fazladır sorusunun da cevabını vererek konuyu toparlayabiliriz. Büyük yaşlara kıyasla küçük yaşlarda nabız sayıları daha fazladır. İnsanda yaş ilerledikçe nabız sayısının düşmesi normaldir. Bunun en önemli sebeplerinden birisi bebeklerin enerji ihtiyaçlarının fazla olmasıdır. Enerji ihtiyaçlarının fazla olması beraberinde vücuttaki kanların daha hızlı dolaşmasını getirmektedir.

Kanın daha hızlı dolaşıma ihtiyaç duyması kalplerinin daha hızlı artmasıyla gerçekleşebileceği için bebeklerde ve çocuklarda yetişkinlere kıyasla nabız sayıları daha fazla olacaktır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle