Tansiyonun Yüksek Seyretmesi Nasıl Sorunlara Yol Açar?

Kan basıncının yüksek olması ciddi sağlık sorunlarının yaşanmasına sebep olur. Bundan dolayı kısa süre içinde tedavisine başlanması ve beslenme düzeni oluşturulmalıdır.

Yüksek Tansiyon Nelere Yol Açar?

Damarlarda bulunan kan basıncı gün içinde yediklerimizden ve yaptığımız işlerden kaynaklı olarak farklılıklar gösterir. Bundan kaynaklı olarak ya da belli bir hastalıktan dolayı yüksek tansiyon sorunu meydana gelir. Yüksek tansiyon yani hipertansiyon sinsi şekilde insan vücudunda yer edinen bir hastalıktır. Bu hastalık sonucu insan bir sorun ile karşılaşmaya başlar. Hatta tedavisi yapılmazsa ölüm ile sonuçlanan bir son kişiyi bekler.  Yüksek tansiyon sonucu uzun süren baş ağrıları, görme de bozulmalar, görme kaybı böbrek hastalıkları, kulak çınlaması, kalp ve damar hastalıkları meydana gelir. Bunlar yüksek tansiyonun vücuda verdiği zararlar içinden bazılarıdır. Yüksek tansiyonu olan kişilerin muhakkak uzmana başvurması ve sebebini belirlemesi gerekir. Ayrıca vücuda verdiği zararları, oluşturduğu riskleri ve etkileri de öğrenmesi tedavisi ile sağlıklı yaşam adına gereklidir. Görme kaybı, damar tıkanıklığı, çabuk yorulma, damar çatlaması, böbrek hastalığı, burun kanaması, felç, ölüm ve kalp yetmezliği gibi zararları olan yüksek tansiyon ciddiye alınarak tedavi edilmelidir.

Yüksek Tansiyonun Zararları Nelerdir?

 • Kalp büyümesi
 • Kalp yetmezliği
 • Kalbi besleyen damarlarda meydana gelen tıkanma
 • Felç
 • Beyin kanaması
 • Beyin damarlarında tıkanma
 • Beyin damarlarında daralma
 • Böbrek sorunları
 • Görme kaybı
 • Körlük
 • Büyük atardamarda meydana gelen genişleme ve genişlemenin yırtılması
 • Büyük atardamarda meydana gelen tıkanma, bunun sonucunda kangren, ani ölüm

Özellikle damarlar konusunda verdiği zararlar oldukça önemlidir. Damarlar sağlıklı olduğu sürece kalp ve insan vücudu sağlıklı şekilde işlevlerini görür. Yüksek tansiyondan kaynaklı olarak zaman içinde damarlar elastik olan yapısını kaybeder ve zarar görmeye başlar. Bunun yanı sıra damarların iç kısmında birikmeye başlayan plaklar, hipertansiyondan kaynaklı olarak damar çapında daralmalara yol açar. Alkol alımı, sigara kullanımı ve beslenme bozuklukları sonucunda kalbin yükü de artmaya başlar. Bu durum zaman içinde damarlarda meydana gelen baskılarında çoğalmasını sağlar. Damarlarda oluşan baskı ve hipertansiyonun birleşmesi sonucu hastalıklar ve vücuda verilen zarar ortaya çıkar. Bunun için dikkatli olmak, beslenme konusunda kullanılan yiyecekler açısından doğal seçimler yapmak ve uzmanın verdiği ilaçları önerilen dozda düzenli kullanmak gerekir.

Hipertansiyon Sonucu Damar Hastalıkları

Duvarlarda zayıflama; kan basıncı sonucu damar duvarlarında anevrizma ismi verilen sorunlar zararları ile birlikte meydana gelir. Basıncın artmasına bağlı yırtılmaları tetikler ve iç kanamalara sebep olur.

Duvar hasarları; aşırı düzeyde esnemeler duvarlarda ince yırtıklara yol açar. Yırtıklara bağlı kanamalar oluşmaz ama verdiği zarar ile ince yara izleri bırakır. Bu yara izleri özellikleri açısından kan akışı esnasında farklı maddelerim buralara takılmasına sebep olur. Özellikleri açısından damarların içinde oluşan kan akışında bozulur. Bu sorunun zaman içinde oluşmasına bağlı olarak zararlı bir hal alır.

Kan pıhtılaşması riski; normal zamanlardan damarların iç kısmında dolaşmakta olan kan pıhtı yapmadan akar ama hipertansiyona bağlı oluşan yapılarda bozulmalar sonucu kanda pıhtılaşma olur. Pıhtılaşan bölgede kopan pıhtılar vücuda zararlı sonuçlar verir ve küçük damarların tıkanmasına yol açar. Bu bölgelerde var olan hücreler bu olay sonucu ve etkileri ile ölür.

Plak oluşumu; damarların iç bölgelerinde kolesterol birikimleri meydana gelebilir. Buna bağlı olarak etkileri sonucu kan akışında bozulmalar oluşur. Kolesterolün etkileri sonucu oluşan plaklar kan akışının bozulmasına sebep olur. Plakların olursa damarda daralmalar meydana gelir ve kan akışının sağlanması adına kalp daha çok çalışır. Bu aşamada basınç artar ve tansiyon sorunu olur.

Yük artışı; damaların içinde oluşan hasarlar ile tıkanmalar, daralmalar ve hasarlar sebebi ile kalpte bulunan yük artar. Kanın pompalanması adına çalışan kalp, kalbe doğru gidecek olan basınçtan kaynaklı olarak hasar ve zarar görür.

Organ hasarları; tıkanmalardan kaynaklı olarak organlara ve dokulara yeterli düzeyde oksijen gitmediğinden dolayı hasar görür ve ölür. Organların ölmesi demek ciddi düzeyde sağlık sorunlarının yaşanması demektir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle