Tarçın Kan Basıncı Dengelemek Adına Nasıl Kullanılmalıdır?

Yüksek tansiyon, kalp krizi, felç, damar ve kalp hastalıkları gibi sorunların dengelenmesi amacı ile tarçınındengeli bir şekilde kullanılması gerekir. Uzman bilgisi dahilinde kullanılmalıdır.

Tarçın Tansiyonu Yükseltir mi?

Tarçın tansiyonu düşürür mü, yükseltir mi, tarçın tansiyon ve genel sağlık anlamında faydaları olan bir bitkidir. Tarçın özellikle diyabet yani şeker hastalığı konusunda uzmanlar tarafında da tavsiye edilmektedir. Yüksek tansiyon kalp krizi, felç, damar ve kalp hastalıklarına sebep olduğu için tarçın ile alakalı olan ilişkileri de her daim araştırılmaktadır. Bu bitki kabuklarının kurutulması ile elde edilmektedir. Kabuk ya da toz şeklinde tüketilebilir. Tıbbi anlamda ve evlerde sık şekilde kullanılan bitki içeriğinden kaynaklı olarak şifalı olarak bilinir.

Sağlık ve bağışıklık anlamındaki etkileri cinnamaldehyde ismindeki madde ile sağlamaktadır. Güçlü düzeyde anti bakteriyel ve antioksidan etkileri bulunur. Ayrıca tarçın ile alakalı olarak hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda yüksek tansiyona etki ettiğini ve düşürdüğünü ortaya çıkartıştır. Tarçınlı yoğurt tansiyonu düşürür mü, sorusu da etkileri ile düşürdüğü dâhilinde ortaya çıkıştır. Yani tarçın bitkisi tansiyonu yükseltmez düşürür.

Yoğurt, su ya da daha farklı ürünlerin içine katılarak içilir, etkisi ortaya çıkar ve kan basıncını düşürür. Ayrıca kan şekerini düşürme etkisi ile LDH, trigliserir tarzındaki zararlı olan yağları düşürür yani kolesterolün yükselmesinin önüne geçer. Bu etkisi üzerine tansiyonu düşürme etkisi de eklenince damar ve kalp sağlığını da iyi geldiği söylenebilmektedir. Piyasada bulunan ve Seylan tarçını adı verilen tarçın kullanımı konusunda dikkatli olmak gerekir.

Bu tarçının gün içinde 2 çay kaşığından fazlasının tüketilmemesi gerekir. Su ya da yoğurt ile tüketilmesi gerekir. Aksi durumda iyi gelmez ve fayda sağlamaz.

Tarçının Tansiyona Yapılan Etkiler

Tansiyon denilince insanların aklına limon ile sarımsak gelse de tarçının etkisi de ve iyi geldiği de tartışılamaz. Bitkinin sağlık açısından olumlu yönleri birçok kişi tarafından bilinse de tansiyona iyi geldiği ve etkisi çok bilinmemektedir. Her yiyecek gibi bu bitki de dozunda tüketilmelidir. Çünkü dozunda tüketilmeyen her yiyecek etkisi zararlı yollara sebep olabilir. Genelde tatlılar için uygun olan ve tatlılarda sık şekilde kullanılan bitki yoğurt ve su ile ya da çay olarak da tüketilebilmektedir.

Çay olarak tüketilmesi, su ile karıştırılarak ve yoğurt ile tüketilmesi gerekir. 1 çay kaşığı tarçın, ılık su ve bal metabolizmanın hızlanması konusunda da yardımcı olur. Her sabah 1 bardak tüketilmelidir. Ardından gün için bol bol su içmek kan basıncının da düzenlenmesine yardımcı olur ve iyi gelir. Etkisi ve hoş kokusu ile bilinen bitki kalp ve damar sağlığına da iyi gelir. Şifa kaynağı olan baharatın etkisi konusunda faydalanmak isteyen kişilerin su ile ya da yoğurt ile tüketim yapması daha faydalıdır. Bundan kaynaklı olarak da herkesin evinde ve baharatlarının içinde bulunması gerekir.

Önemli olan bitkinin dengeli şekilde tüketilmesidir. Aşırı düzeyde tüketime kaçmamak gerekir. İyi gelmesi ve fayda sağlaması adına bol su ile su ile karıştırılarak, yoğurt ile tüketilmelidir. Sağlıklı ve kaliteli beslenmek adına iyi gelen tarçının düzenli ve aksatılmadan tüketilmesi gerekir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle