Tansiyon Yükselince Nasıl Yatılır, Yatış Pozisyonları ve Etkileri Nelerdir?

Yüksek tansiyon günümüzde çok sık görülmektedir. Birçok belirtisi olan bu hastalığın, böbrek ve kalbi kötü etkileyerek ciddi rahatsızlıklara da sebep olmaktadır. İlerleyen zamanlarda daha ciddi sorunlar ile karşılaşmadan uzmana giderek etkileri ve nedenleri hakkında bilgi alabilir ve tedavi olabilirsiniz.

Tansiyon Nedir, Yüksek Tansiyon Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Vücuda temiz kan taşıyan atardamarlardaki kan basıncına tansiyon adı verilmektedir. Kan basıncı kalbin kanı pompalaması ile başlamaktadır. Tansiyon, yetişkinlerde dinlenme durumunda yani sağlıklı bir insanda kol atardamarlarındaki ortalama basınç, 120/80 mm civa (Hg) olarak bilinmektedir. Kan basıncının normalden yüksek olmasına yüksek tansiyon ya da hipertansiyon denilmektedir. Tam tersi olarak da kan basıncının normalden düşük olmasına ise düşük tansiyon ya da hipotansiyon denmektedir. Yüksek tansiyonun bazı nedenleri; küçük atardamarların iç çaplarının daralması, böbrek hastalıkları, büyük damar anomalileri, hormon bozukluklarıdır.

Yüksek tansiyon beyin kanamalarına neden olur. Ayrıca kalp ve damar hastalıklarına yol açar, gözde retina damarlarına hasar verir, böbrekte işlev bozukluklarına yol açar, kol ve bacak arterlerini etkileyerek yürüme güçlüğüne sebep olur ya da bazen de felce neden olabilir. Yüksek tansiyon belirtileri; başta ve ensede ağrı, sıkıntı duygusu, çarpıntı, çınlama vb. belirtiler görülebilmektedir. İlerleyen zamanlarda organlar zarar da görebilir. Başka bir konu ise; tansiyonda yükselince kişinin yatış pozisyonu da önemlidir.

Tansiyon yükseldiğinde kişinin yanındakilere de büyük görev düşmektedir.

Yüksek Tansiyonda Nasıl Yatılır?

Kişilerin tansiyonu çıkınca öncelikle bilinmesi gereken şey yüksek tansiyonda nasıl yatılmalı? sorusunun cevabıdır. Tansiyon yükseldiğinde nasıl yatılır ya da yüksek tansiyonda nasıl yatmalı? sorularının cevapları ise şu şekildedir: Tansiyonu yükselen bir insanın ayakları aşağı doğru pozisyonunda yatırılır. Çünkü tansiyon yüksekliğinde yatış pozisyonunda, beyne giden kan miktarı arttığı için yer çekiminden faydalanmak gerekir. Bu yüzden de ayakları sarkıtma pozisyonu en uygunudur. Ayrıca hava sıcaksa hasta serin yere alınmalıdır.

Tansiyon çok yüksekse bir dil altı ilacı verilebilir. İlaç dışında limon suyu da verilebilir. Yüksek tansiyondan dolayı baş dönmesi varsa kişi hemen oturtulur veya yatırılır. Yüksek tansiyonda terleme, göz kararması ya da çarpıntı da görülebilir. Bu durumlarda kişiyi hemen yatırmak ve giysilerini gevşetmek gerekir. Yüzünü hemen yıkayabilir ve doktora en kısa zamanda ulaştırmak gerekir. Fazla alçak yastık beyindeki kan miktarını artırdığı için yüksek tansiyona yol açabilir. Bu nedenle yastığın 15 cm kadar yüksek olması gerekmektedir. Alçak yastıkta yatmak uzun süre devam ederse tansiyonda yükselme yaşanmasına sebep olur.

Yüksek Tansiyonda Neler Yapılması Gerekir?

Tansiyon yükselince kişi öncelikle doğru pozisyonda yatırılır. Fakat tansiyonun yükselmesinden önce devamlı olarak yapılabilecek şeyler aşağıda sıralanmıştır. Bu maddeler hem sağlıklı yaşam için önemlidir. Hem de tansiyonun yükselmesini engelleyicidir.

  • Nefes alıp verme egzersizleri, yoga, meditasyon yapmak
  • Lifli gıda tüketmek
  • Tuz, yumurta ve yağ alımını azaltmak
  • Et tüketimini sınırlamak
  • Beslenme diyetiniz sarımsak, kereviz içermesi gerekmektedir. Ayrıca dengeli beslenmek de önemlidir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (7 votes, average: 3,43 out of 5)
Loading...
Yorum ekle