Yüksek Tansiyon İlaç İsimleri ve Faydaları

Piyasada çok sayıdaki yüksek tansiyon ilacı bulunmaktadır. Doktora danışmadan bilinçsizce ilaç kullanılması ciddi sorunlara yol açabilir.

Ülkemizde En Fazla Kullanılan Yüksek Tansiyon İlaç İsimleri

Ülkemizde her 3 kişiden birinde görülen yüksek tansiyon hastalığı kan basınç değerlerinin hızla artması demektir. Normal tansiyon değerleri 12-8 iken bu değerlerin 14-9 olması ve bu ölçümlerin uzun süre devam etmesi halinde ciddi sağlık sorunları görülmeye başlanır. Yaş, cinsiyet, genetik faktörler, kilo alımı, şeker hastalığı, aşırı tu tüketimi, stres, alkol ve hareketsiz yaşam tansiyonun yükselmesindeki en önemli etkenlerdir. Piyasada birçok tansiyon ilacı bulunmaktadır. Yapılan testler sonucunda doktorunuzun size verdiği ilacı önerilen şekliyle kullanmanız gereklidir. Doktor kontrolü olmadan bilinçsizce eczanelerden satın alınan tansiyon ilaçları kan basıcınızı daha olumsuz etkileyebilir, kalp, damar sorunları görülebilir, bayılma, felç ve ölümle sonuçlanabilir.

Doktorların en çok tavsiye ettiği ve halkın büyük çoğunluğu tarafından bilinen, yan etkileri oldukça az olan yüksek tansiyon ilaç isimleri arasında

  • Accuzide 20mg,
  • Cantab Plus 32 mg,
  • Olmetec 20 mg,
  • Dilopin 5mg,
  • Hipersar 40 mg,
  • Oxap 20 mg 
  • Premium 160 mg

yer alır. Bu ilaçlar primer ve senkroder hiper tansiyon hastalarına göre farklı kullanım özellikleri taşır. Primer yüksek tansiyon hastalığına yol açan başka hastalıklar ortada yok iken senkroder yüksek tansiyon hastalığı ise adrenal bezi hastalığı, böbrek hastalıkları, hipertiroidi ve hipotroidi hastalıkları, böbrek damarının daralması ve vücuttaki büyük atar damarının doğuştan r olması gibi hastalıklar nedeniyle ortaya çıkar.

Accuzide 20 mg Ne İçin Kullanılır? Faydası Nedir?

Bilinen en etkili yüksek tansiyon ilacı olan Accuzide 20 mg bir çeşit idrar söktürücü özelliğe sahip ilaçtır. Kan basıncını dengeler ve damarların genişlemesini sağlar. Böylece vücutta biriken ödem ve suyun kolayca dışarı atılmasına yardımcı olur. Bu sayede yükselen kan basıncı kısa sürede düşerek normale döner.

Yan Etkileri Nelerdir? Kimler Kullanamaz?

Böbrek hastaları, şeker hastaları, hamileler, emziren bayanlar, astımı olanlar, psikolojik ilaç kullananlar ve içeriğindeki bir maddeye karşı alerjisi bulunan kişilerin bu ilacı kullanmamalıdır. Kullandıkları bir ilaç varsa kolayca etkileşim yapabileceği için kullandığınız ilacı doktorunuza söylemeniz önemlidir. Ciltte kızarıklık, kaşıntı, boğazda şişme, kusma, ishal, kol ve bacaklarda uyuşma gibi yan etkilerin görülmesi halinde ilaç kullanımı derhal bırakılmalıdır.

Premium 160 mg Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Oldukça etkili bir yüksek tansiyon hapı olan Premium 160 mg kan basıncını dengeleyerek kan akışını düzenler. Kalbe kan pompalama seviyesini dengeleyen bu ilacı tip 2 diyabet hastaları, böbrek yetmezliği olan kişiler, karaciğer hastalığı olan kişiler kesinlikle kullanmamalıdır. İdrar söktürücü ilaç kullananlar, hamileler ve hamile kalmayı düşünen kişilerin kullanmadan önce doktora danışmaları gereklidir. Vücudun ilaca alışmasını sağlamak amacıyla ilk önce düşük dozda kullanılması tavsiye edilir. Günde 1 adet yemekten önce ya da sonra kullanılabilir. Hipertansiyon ilaçları kullanan kişilerde baş dönmesi, denge kaybı ve konsantrasyon bozukluğu sıkça görülen sorunlardır. Bu nedenle araç ve iş makinesi kullanılmaması önemlidir.

Hamilelik Döneminde Tansiyon İlacı Kullanımının Zararları

Hamilelik dönemi, hamilelik öncesi ve sonrasındaki emzirme döneminde kullanılan tansiyon ilaçları bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimini yavaşlatarak ciddi sorunlara neden olabilir. Emzirme döneminde ise sütten bebeğe ilacın etkisi geçebileceği için kullanılmamalıdır.

Sublingual ( Dil Altı) İlaç Kullanımı ve Önemi

Ağız boşluğunda birçok damar vardır. Dil altı ilacı yutulmadan dilin altında tutularak damarlar tarafından emilmesi sağlanır. Yutulmadığı için mide asidiyle karışmaması ilacın etkinliğini azaltmaz. Aksine kana daha hızla karıştığı için etkisini çok hızlı bir şekilde gösterir. Damarları genişletir, kan dolaşımını düzenler, kanı sulandırır, tansiyonu düşürür ve rahatlama hissi verir. Dil altındaki kılcal damarlar tarafından emilen bu ilaç sayesinde yüksek tansiyonun etkisiyle oluşabilecek bayılma, felç , kalp krizi gibi sorunlar çözülebilir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (4 votes, average: 3,25 out of 5)
Loading...
Yorum ekle