Tansiyon Çıkınca İlk Olarak Yapılması Gereken Müdahaleler Nelerdir?

Tansiyonun aniden çıkması farklı sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. Bu anlamda ilk önce uygulanacak yöntemler sayesinde herhangi bir sorun yaşamadan gündelik hayatınıza devam edebilirsiniz.

Tansiyon Çıkınca Yapılması Gerekenler

Tansiyon çıkınca ne yapılır sorununun yanıtlarını paylaşmadan önce tansiyonun neden çıktığına dair genel bilgileri sizlerle paylaşıyor olacağız. Öncelikle tansiyonun kan basıncına bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini biliyoruz. Kan basıncı sayesinde gerekli oksijenin vücuda sağlandığını unutmayın. Ayrıca zaman içerisinde damarlara fazla bir güç yükleniyorsa ve damar çeperinin meydana getiren dokular geriliyorsa, bu durum tansiyonun çıkması anlamına gelmektedir. Yüksek tansiyon neden olur sorusuyla ilgili ayrıca tansiyon ölçülürken de dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. 14/9 tansiyon değerlerinin üstündeki değerler yüksek tansiyon olarak adlandırılır ve sürekli bu değerlerin üzerinde ölçüm yapılıyorsa kısa sürede doktor muayenesi şarttır. Şimdi yüksek tansiyonun belirtilerini birlikte inceleyelim.

Yüksek Tansiyon Belirtileri

Yeteri kadar belirgin olmayan bu belirtilerle birlikte bazı şikâyetler yapılabilir. Kişiler, bir tansiyon probleminin olup olmadığını sadece muayene sırasında da öğrenebilir. Bununla birlikte belirti göstermeyen tansiyon hastalıkları daha sonraki süreçlerde böbrek veya kalp rahatsızlıklarına davetiye çıkarabilmektedir.

Yüksek tansiyon belirtileri ise bulantı, kusma, baş ağrıları, burun kanaması ve görme bozukluğu olarak sıralanabilir. Yaş ilerledikçe tansiyonun çıkma olasılığı daha fazla olacaktır. Bunun nedeni damarların esneklik özelliğini kaybetmeye başlamasından kaynaklanır.

Böbrek yetmezliği, kalp krizi ve inme, yüksek tansiyonun neden olduğu ciddi sağlık problemleridir.

Vücudunuzdaki hormon seviyesi, böbreklerin, damarların veya sinir sisteminin durumu ve vücudunuzdaki tuz ve su oranı da yüksek tansiyonu tetikleyebilmektedir. Yüksek tansiyon riskini artıran durumlar ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Aşırı tuzlu besinler tüketmek
 • Obezite hastalığı
 • Sürekli kaygılı ve stresli olmak
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Genetik olarak ailede tansiyon problemi olanlar
 • Sigara tüketmek
 • Şeker hastalığı

Yüksek Tansiyonu Engelleme Yolları

Yüksek tansiyonu kontrol altına almak için öncelikle bir doktor muayenesinden geçmeli ve karşı karşıya olduğunuz riskleri öğrenmelisiniz. Bununla beraber hangi risklerin var olduğunu öğrenmeniz de son derece önemlidir. Yine bu süreçte tansiyonunuzun normal değerlerini kontrol edebilir ve eğer erken dönemdeyseniz, hayat tarzınızda yapacağınız bir takım işlemlerle bu durumun önüne geçebilirsiniz. Öte yandan erken evrede ilaç kullanımları tavsiye edilmemektedir.

Yüksek tansiyonu kontrol altına almak için şunları yapabilirsiniz;

 • Lif ve potasyum içeren besinler tüketmek
 • Bol su tüketmek
 • Düzenli egzersizler yapmak
 • Sigarayı bırakmak
 • Alkol tüketimine sınır getirmek
 • Stresi azaltmak
 • Yemeklerden tuzu tamamen çıkarmak
 • Fazla kiloları atmak
 • Gündelik alınan sodyumu azaltmak

Bu bilgilerin yanı sıra son derece önemli olan tansiyon çıkınca ne yapılmalı sorusunun yanıtını da sizlerle yazımızın devamında paylaşıyor olacağız.

Tansiyon Çıkınca Ne Yapmalı?

Tansiyonun yüksek değerlerde seyretmesi durumunda öncelikle bir doktora başvurulmalıdır. Bu süreçte muayene olacağınız için yapmanız gerekenler de sizlerle paylaşılacaktır. Öte yandan tansiyon çıkınca evinizde uygulayabileceğiniz bir takım yöntemler de bulunmaktadır.

Tansiyon çıkınca ilk olarak başınızı soğuk su ile yıkamalısınız. Çünkü soğuk su basıncı ile sinirleriniz uyarılır ve tansiyonunun düşmesi sağlanır. Dilerseniz ılık bir duş alarak da tansiyonu düşürebilirsiniz.

Tansiyon düşürmek için en çok tercih edilen besin kaynaklarından biri sarımsaktır. Hızlı bir tansiyon düşürücü olarak bilinir ve yüksek tansiyonda tüketilmesi önerilir.

Greyfurt ve nar suyu da tansiyon çıkınca tüketilmesi gereken gıdalardandır. Ancak herhangi bir tansiyon ilacı kullanıyorsanız bu tüketimleri yapmamanız önemlidir.

Limon tüketimi, tansiyon düşürmede çok önemlidir. Tek başına limon suyunu veya limonu su ile karıştırarak tüketebilir ve tansiyonunuzu hızlıca düşürebilirsiniz.

Ayran tüketmek de tansiyonu düşürmektedir. Fakat tamamen tuzsuz olarak tüketilmesi gerekir.

Tansiyonu Dengede Tutma Yolları

Tansiyonu dengede tutmak için bazı yöntemleri öğrenmeniz ve uygulamanız gerekir. Öncelikle tükettiğiniz besinlere dikkat etmekte ve yaşam kalitenizi artırmakta fayda var.

Hamur işleri ve tuz tüketimi, yüksek tansiyonu artıran durumlardandır. Gereğinden fazla tüketim yapmamalısınız. Bununla beraber et, meyve ve sebze gibi doğal ürünleri tercih edebilir ve konserve ile hazır gıdalardan uzak durabilirsiniz. Bu kriterler, tansiyonu dengede tutmaya yarar.

Bu durumlara dikkat ederek hem tansiyonunuzu dengede tutabilir hem de tansiyonun aniden yükselmesini engelleyebilirsiniz. Günümüzde yüksek tansiyon hastalarının bu durumlara daha çok dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü yüksek tansiyon belirttiğimiz üzere çok ciddi sağlık problemlerinin beraberinde getirmektedir. Ayrıca tansiyonu dengede tutmak da sağlığınız açısından önemlidir. Bu süreçte yağlı besinlerden ve özellikle stresten uzak durmalısınız. Sonrasında herhangi bir sorun yaşamadan gündelik hayatınıza devam edebilir ve tansiyonunuzu da belirli aralıklarla ölçtürerek gerekli müdahaleleri yapabilirsiniz.

 
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle