Tansiyon Çıkınca Ne Olur?

Tansiyon çeşitli etmenlere bağlı olmak üzere yükselebilir veya düşebilir. Yüksek tansiyon veya hipertansiyonu dengelemek için bazı uygulamalar yapılabilir.

Tansiyon Çıkması


Tansiyonun Yükselmesi

Geçmişten günümüze birçok insanın yaşamış olduğu rahatsızlıklardan birisi olan tansiyon yükselmesi rahatsızlığının tedavisi mümkündür. Tansiyonun yükselmesi ile birlikte kan basıncında meydana gelen yükselme olayına yüksek tansiyon veya hipertansiyon adı verilmektedir. Yüksek tansiyon veya hipertansiyon rahatsızlığına sahip olan kişiler bazen bu rahatsızlığı kolay bir şekilde atlatırken bazense böbrek, beyin ve kalp için riskli durumların ortaya çıkmasıyla kalıcı hasarlar alabilirler. Tansiyon yükselmesi olayının çeşitli reaksiyonları olabileceği için uzman doktor yardımı ile rahatsızlığın çözümlenmesi gerekir.

Tansiyonun çıkması durumu tamamen sağlıklı olan bir insanda dahi meydana gelebilen reaksiyon olayından birisidir. Herhangi bir ağrı hissedilmediği gibi ateş yükselmesi durumuna benzer belirgin bir durum yaşanmamaktadır. Bu nedenle tansiyon çıkması durumu yaşandığında bunun anlaşılması mümkün değildir. Aynı zamanda tansiyon çıkması durumunda uygulanan tedaviler düzenli olarak tekrarlanmadığı takdirde daha büyük problemler ortaya çıkabilir. 

Tansiyon çıkması durumu yaşandığı takdirde en kısa sürede tedavi sürecine girilmesi gerekir. Yüksek tansiyon rahatsızlığı ciddi tehlikeler oluşturabilecek düzeydedir.

Özellikle böbrek, beyin ve kalp ile ilgili sağlık sorunlarını tetikleyen yüksek tansiyon rahatsızlığında son derece dikkatli olunması gereklidir. Rahatsızlığın hafife alınmaması ve tedavi şeklinin uygun bir şekilde uygulanması gereklidir.

Tansiyon İnip Çıkması Neden Olur

Tansiyonun inip çıkması 2 farklı etmene bağlıdır. Bunlar genetik etkenler ve çevresel etkenler olarak ikiye ayrılabilir. Yapılan gruplandırma rahatsızlığın ortaya çıkış nedenini tanımlamakta ve rahatsızlığın hangi olana bağlı olarak türediğini ifade etmektedir.

Tansiyon yükselmesinin genetik etkenleri, genetik rahatsızlıklarla ilişkilidir. Özellikle yakın dereceli akrabalarda bu durum sıklıkla görülmektedir. Eğer anne, baba veya kardeşlerde yüksek tansiyon veya diğer adı ile hipertansiyon rahatsızlığı varsa bu bireyin kendisinde de yüksek oranda rastlanılan durumdur. Genetik etkenler yüksek tansiyonu taşımada en önemli faktörlerden birisidir. Bu nedenle tansiyon hastalarına sorulan sorulardan birisi yakın akrabalarda bu rahatsızlığa sahip olan herhangi bir kişinin bulunup bulunmadığıdır. Aynı zamanda bozuk kromozomun neden olduğu tansiyon rahatsızlıklarına poligenik adı verildiği gibi bu tür rahatsızlıklar genetik etkenler arasında yer almakta, fakat bilimsel olarak kanıtlanmış bir seçenek olarak ön plana çıkmamaktadır.

Tansiyon yükselmesinin çevresel etkenleri kişinin iradesini ve alışkanlıklarını kapsamaktadır. Bireyin beslenme tarzı, stresli yaşantısı, kilo problemleri ve kötü alışkanlıkları nedeniyle tansiyonun yükselmesi çevresel faktörler içerisinde yer almaktadır. Bunlar arasında en önemlisi bireyin tercih ettiği ve tükettiği gıdalardır. Bununla birlikte kilo problemi yaşayan insanlarda da sık sık tansiyon inip çıkması görülebilir. Yüksek tansiyon hastalarının %60’ı çevresel faktörlere bağlı olarak bu rahatsızlığa yakalanmaktadır. Bireysel tercihler rahatsızlığı etkileyen en önemli etmen konumundadır.

Tansiyon Çıkınca Nasıl Düşürülür

Tansiyonun yükselmesi durumunda yapılabilecek birçok şey vardır. Genellikle ilk müdahaleler evde uygulanmaktadır. İlk müdahalelerin tansiyon hastaları için önemi büyüktür.

Yüksek tansiyon rahatsızlığı anında tansiyonu düşürebilmek için yapılabilecek uygulamalar şu şekildedir;

  • Başı soğuk su ile yıkamak ve sinirlerin uyarılmasını sağlamak çok önemlidir. Bu noktada tansiyon normale dönmeye başlar. Kendisini iyi hisseden bireylerin duş alması ve vücut sıcaklığını dengelemesi daha iyi sonuç verecektir. Duş alırken suyun aşırı soğuk olmamasına dikkat edin.
  • Doğal şifa kaynaklarından nar ve nar suyu, tansiyonu dengeleyen en önemli unsurlardan birisidir. Bununla birlikte greyfurt suyu ve limonla tansiyonunuzu dengeleyebilirsiniz. Fakat bu noktada dikkat etmeniz gereken önemli bir husus bulunmaktadır. Devamlı olarak ilaç kullanan birisiyseniz greyfurt suyunu tüketmemelisiniz. Aksi takdirde ilacın yan etkileri belirginleşecektir.
  • Tansiyonu dengelemek için bilinen en etkili yöntem limon tüketmektir. Limonun suyunu sıkarak en azından yarım bardak miktarında limon suyu tüketmeniz tansiyonun düşürülmesine yardımcı olacaktır.
  • Tansiyonu düşürmek için kullanılan besin türü ise sarımsaktır. Özellikle ülkemizde sıklıkla kullanılan sarımsak, daha hızlı etki edebilen doğal antibiyotiklerden birisidir. Yeterli miktarda sarımsak tüketerek tansiyonunuzu dengeleyebilirsiniz.
  • Baharat gruplarında yer alan kekik, tansiyona olumlu yönde etki eden tansiyon düşürücüdür.
  • Tansiyon yükselmesi anında yapılacak uygulamalardan birisi de ıspanak ve kabak gibi sebzeleri tüketmektir. Fakat bunları hazırlamak uzun süre alacağından, geniş zamanlarda uygulaması yapılmalıdır.
  • Tansiyonun yükselmesi veya düşmesi anında kullanılan ayran ve yoğurt, tansiyonu dengeleyen besin türlerinden birisidir. Tüketirken ayranın tuzsuz olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde hiçbir faydası olmayacaktır.

Kaynaklar
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle