Erkeklerdeki Nabız Hızı Nelerden Etkilenir ve Değerleri Hangi Aralıktadır?

Bir erkekte var olan nabız hızı kişinin yaptığı spor, fiziksel özellikleri, yaşı ve günlük duygusal durumu ile eş değerli bir şekilde değişmektedir. Buna göre değişim üzerinde durulmalıdır.

Erkeklerde Nabız Kaç Olmalı?

Erkeklerde normal nabız kaç olmalı, kalbin 1 dakikalık süre zarfından atmış olduğu sayısal değere nabız adı verilir. Erkeklerde, kadınlarda, yetişkinlerde ve çocuklarda bu sayı farklılıklar gösterebilmektedir. Nabızın normal hızını kadında ve erkek de etkileyen etkenler bulunmaktadır. Bu etkenler arasında kişilerin günlük sportif faaliyetleri, yaşı, fiziksel durumu, duygu durumu, kullandığı ilaçları ve hava sıcaklıkları yer alır. Bu etkenlerde göz önüne alındığında ortalama olarak yetişkin bir kişide 10 dakikalık dinlenmeden sonra normal nabızın atışı kaç olmalı, 60 ila 100 arasındadır. Küçük çocuklarda normal nabızın atışı kaç olmalı, 70 ila 100 arasında olmalıdır. Bu nabızın atışları normal nabız atışı olarak kabul görür. Erkeklerde nabızın ölçülmesi durumunda erkeğin atletik yapısının olup olmadığına, orta halde bir vücut mu yoksa orta halden daha düşük bir vücutta mı sahip olduğuna bakılmalıdır.

Atletik bir vücuda sahip olan erkek bünyesinde 18 ila 25 yaş aralığında normal nabız- kalp atışlarının hızı 49 ila 55 atar. 50 ila 60 yaş aralığında olan bir erkekte 1 dakikalık süre zarfında nabız atışları 51 ila 56 Aralığındadır.

Erkekler İçin Normal Değerleri Kaç Olmalı?

Erkekte normal nabızın değerleri kaç olmalı, bu kişinin yaptığı spor, fiziksel özellikleri, yaşı ve günlük duygusal durumu ile eş değerli bir şekilde değişmektedir. Yalnız normal olarak kabul gören değer 60 ila 80 aralığıdır. Yalnız düzenli spor yapan, kan ile alakalı sorunları bulunan ve sigara kullanan erkeklerde değerler daha üst düzeyde çıkar. Bundan kaynaklı olarak her yüksekliğin altında hastalık aramamak gerekir. Bunun sebebi yaşam tarzı ve günlük duygu durumlarında var olan değişimlerdir. Bir erkekte nabızın hızında olağan üstü bir durum mevcutsa ve bir hastalıktan dolayı bu sorun meydana gelmişse kalp krizi ya da ölüm gibi riskler meydana gelebilir. Bundan dolayı genç ya da yaşlı fark etmeksizin nabızın hızının sabitlenmesi sağlık açısından oldukça önemlidir. İnsanların yaşlarına göre ortalama nabızlarının seviyeleri;

  • 0- 1 yaş arasındaki bebeklerde 1 dakikalık sürede  hızı; 120- 140 arası
  • 1- 3 yaş arasındaki çocuklarda 1 dakikalık sürede  hızı; 90- 120 arası
  • 3- 7 yaş arasındaki çocuklarda 1 dakikalık sürede  hızı; 90- 100 arası
  • 7- 20 yaş arasındaki gençlerde 1 dakikalık sürede  hızı; 80- 90 arası
  • 20 yaşından büyük olan insanlarda 1 dakikalık sürede hızı; 60- 80

Bu değerler normal olarak kabul gören değerlerdir ama erkeklerin her daim nabız hızları kadınlara göre daha düşük seviyelerde seyreder.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle