Kan Basıncının Düşmesi Kişilerde Baş Ağrıları Yapar mı, Ne Yapılmalıdır?

Hipotansiyon yani düşük tansiyon sıklıklar bayanlarda gözlemlenir. Baş ağrısı, mide bulantısı, bayılma, baş dönmesi, asabiyet gibi belirtler ile kendini belli eden bir sorundur.

Düşük Tansiyon Baş Ağrısı Yapar mı?

Kalbin atardamara pompalamış olduğu kanın basıncına tansiyon adı verilir. Kalp görevi gereği akciğerden gelen temiz kanı yüksek düzeyde bir basınç ile atardamara iter. Sonrasında gevşeme göstererek akciğerden tekrardan kan gelmesini bekler. Kalp kanı pompalama esnasında damarlara belli bir basınç uygulaması yapar. Bu basınç 120 mm civa basıncına kadar düşmektedir. Kalp gevşeme gösterdiğinde ise basınç 80 mm civarına düşer.

Tansiyonun ifade edilmesinde kullanılan rakamlarda bunlardır. 120 mm büyük kan basıncını 80 mm de küçük kan basıncını gösterir. Tansiyon rahatsızlıkları düşük tansiyon ya da yüksek tansiyon olarak ifade edilir. Hipotansiyon yani düşük tansiyon sıklıklar bayanlarda gözlemlenir. Adet dönemlerinde, sinirli olan kişilerde ve ter kayıplarında daha çok meydana gelmektedir. Bunun sonucunda baş ağrısı, mide bulantısı ve asabiyet gibi sorunlar yani belirtileri meydana gelir. Düşük tansiyon ve baş ağrısı sonucunda kişiler uzun bir süre bu sorunu yaşayabilir.

Belirtileri dikkate alarak tansiyon düşüklüğü konusunda detay araştırması yapılmalıdır. Bu araştırmayı uzman yapar. Düşük tansiyon baş ağrısı olur mu, en net görülen belirtileri içinde yer alır ve olur. Kan basıncı düşüklüğü sonucunda baş ağrısı meydana geldiğinde, baş ağrısını ortadan kaldırmak için içilecek ağrı kesici ilaçları uzman kontrolünde almak gerekir.

Alınacak olan ilaçlar uzman bilgisi dâhilinde değilse tansiyon düşüklüğü sorununu ortadan kaldırayım derken daha büyük sorunlara yol açılabilir.

Hipotansiyon Düşüklüğü Belirtileri

Düşük tansiyon belirtileri arasında en sık rastlanan sorun baş ağrısı ve baş dönmesidir.  Bunların yanı sıra belirtileri mide bulantısı, mide krampı, mide bulantısı sonucu kusma, halsizlik, bayılma ve güçsüzlük olarak sıralanabilir.

Düşük kan basıncı mide bulantısı, mide krampı, mide bulantısı sonucu kusma, halsizlik, bayılma ve güçsüzlük sorunlara yol açsa da yüksek kan basıncı kadar tehlikeli değildir. Felç, böbrek sorunlar ve kalp sorunları gibi ciddi sıkıntılara yol açmaz.

Kan basıncı düşüklüğü denilince akla organlara yeterli düzeyde kan gitmemesi gelmelidir. Bu durum uzun bir süre devam ederse organlara yeterli düzeyde oksijen de gitmez. Mesala kan basıncın düşüklüğü beyin hücrelerine gidecek olan oksijenin de azalmasını sağlar. Bundan kaynaklı olarak da baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik ve bayılmaz gibi yan etkiler meydana gelir. Uzanır vaziyette ya da oturur durumda ani bir şekilde ayağa kalkmakta kan basıncı düşmesi sorunu yaratabilir. Bunun sebebi vücutta bulunan kanın bacak ve ayaklarda toplanmasıdır. Uzun süre ayakta kalmakta bu sıkıntıya sebep olabilir.

Düşük kan basıncı sıkıntısı normal olan değerlerim altında uzun bir dönem boyunca kalırsa beyin, böbrek, akciğer, kalp ve karaciğer ciddi düzeyde tahribat verir.

Bundan dolayı da hemen tedavi edilmesi gerekmektedir. Nasıl tedavi edileceği, hangi ilaçların kullanılacağı, tedavi sürecinde nasıl bir yol izleneceği ile alakalı olarak uzman hastasına detay verir. Bu detayların dışına çıkılmadan hareket edilmesi sonucunda sağlıklı bir yaşama kavuşmak mümkündür. Aksi olan durumlarda ciddi riskler meydana gelir ve hayati tehlikeler yaşanabilir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 2,33 out of 5)
Loading...
Yorum ekle