Yüksek Tansiyon Sorunu Olan Kişilerin Hangi Yiyeceklerden uzak Durması Gerekir?

Kan basıncı konusunda yükseklik olan kişilerin özellikle beslenme konusunda dikkatli olması gerekir. Beslenme düzeni olmayan kişilerin kan basıncı sorunu yaşaması kaçınılmaz bir durumdur.

Yüksek Tansiyon Hastaları Ne Yememeli?

Yüksek tansiyon sorunu ülkemizde en sık görülen hastalıklar arasında yer almaktadır. Bunun en önemli sebebi sigara, alkol kullanımı ve sağlıksız beslenmektir. Yüksek tansiyon hastaları ve bu hastalığa aday olmamak adına ne yemeli, ne yememeli konusunda dikkatli olunmalıdır. Yüksek tansiyon hastaları ilk olarak tuzu ve kırmızı eti masadan kaldırmalıdır. Yüksek düzeylere çıkan kan basıncı sorunları için uzmanların verdiği birçok ilaç bulunmaktadır.

Yalnız uzmanların verdiği ilaçlar başlı başına etkili olmayacağı için kesinlikle beslenme konusunda da dikkatli olunmalıdır. Türk mutfağı özellikle ağır yemeklerden oluştuğu için daha çok zeytinyağlı ve sebze yemekleri ile beslenmek gerekir. Yüksek tansiyon hastaları uzmandan beslenme konusunda yardım almalıdır. Hatta gerekli diyet listesini alarak buna bağlı yaşamlarını sürdürmelidir.

Düzenli bir beslenme programı ve yapılması gerekenler konusunda dikkat etmek yüksek tansiyon hastası olan kişilerin yardımcısı ve en yakın dostu olacaktır. Her şeyin azı karar çoğu zarardır, bunun için dikkatli olmak gerekir. Özellikle tuz tüketimi konusunda dikkat edecek olan yüksek tansiyon hastaları bu şekilde kalp sağlığını da korur. Bu aşamada önemli olan sodyum alımını ihtiyaç olduğu kadar yapmaktır. Özellikle böbrek sorunu olan kişiler tuz tüketimlerini kesinlikle en aza indirgemelidir.

Yüksek tansiyon hastaları doymuş yağ ve trans yağdan uzak durmalıdır. Bu yağlar kalp ve damar hastalıkları konusunda sorunlar yaşanmasına sebep olur. Yüksek tansiyon hastası olan kişiler özellikle bu yağları kullandığında ciddi düzeyde risk içine girerler.

Yüksek Tansiyon Hastaların İçmemesi Gereken İçecekler

Günümüzde sık şekilde tüketilen asitli içecekler oldukça zararlı olan sonuçların doğmasına sebep olur. Bu tarz içeceklerin içinde kafein oranı oldukça yüksektir. Enerji açısından boş olan bu içecekler şeker açısından da oldukça zengindir. Tüketimleri abartıldığında ve sık şekilde içildiğinde kilo alımlarına sebep olur. Kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselmesini ve hızlı şekilde düşmesini sağlar. Böylelikle kan basıncı dengesinin de bozulmasına sebep olur.

Kafeinin az düzeyde alınması yoğunlaşma, fiziksel performans ve dikkat süresi üzerinde olumlu düzeyde etkilere sahiptir. Fazla alınacak olan kafein de vücuttan hızlı su kaybına, kalp çarpıntısına, uykusuzluğa, baş ağrısına, baş dönmesine ve yüksek kan basıncı sorunlarına sebep olur. Bundan kaynaklı olarak asitli içecekler ve kafeinli içecekler bu tarz sorunlar yaşayan kişilere önerilmemektedir. Tamamen tüketimi kesemeyen kişilerin gün içinde içtikleri bu içecekleri belli seviyede sınırlaması gerekir.

Taze sıkılan meyve suları vitamin açısından oldukça zengindir. Şekersiz şekilde tüketildiğinde enerji açısından daha yüksek düzeyde setsek sağlayacaktır. Bu aşamada önemli olan bu meyve sularının en hijyenik şekilde hazırlanmış olmasıdır. Hijyenik ve doğal olarak hazırlanan meyve suları en sağlıklı olan meyve suları olduğu için sağlıklı yaşam için gereklidir.

Meyve suları doğal ve hijyenik açıdan düzgün hazırlanış olsa bile kan şekerinde hızlı bir şekilde yükselme sağlar. Bunun için yavaş yavaş içilmelidir. Kan şekerini yükselttiğinden dolayı karın bölgesinde yağlanmalara sebep olabilir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle