Tansiyonu Dengelemek İçin Ne Yapılmalı? Hangi Besinler Tüketilmelidir?

Tansiyonu düşen insanların ne yapması ve hangi besinleri alması gerektiği az çok bellidir. Özellikle tansiyonun düştüğü anda yapılan takviyeler çok önemlidir.

Tansiyonun Düşmesinin Nedeni


Tansiyonun Düşmesi

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yapmış olduğu inceleme sonucunda her 10 insandan 4’ünde görülen tansiyon düşmesi rahatsızlığının son derece yaygın olduğu vurgulanmıştır. Kimi insanlarda nadiren görülürken kimi insanlarda sık periyotlarla bu rahatsızlığa rastlamak mümkündür. Genellikle ilk anda yapılan müdahaleler ile tansiyonun normal seviyeye döndüğü gözlemlenmiştir. Fakat birçok insan tansiyonu düştüğü anda ne yapacağını bilmemektedir.

İnsanların bünye olarak birbirinden farklı olması, tansiyonun düşmesi anında farklı şekilde tepki vermesine neden olabilir. Tansiyonun düştüğü anlarda bazı insanların başı dönerken bazı insanlar ise zayıf bir bünyeye sahip olduğundan baygınlık geçirebilir. Özellikle bireyin yaşı ve yüksek tansiyona yatkınlığı kronik tansiyon şikayetinin temel nedenlerinden birisidir. Tansiyonun düşmesi ile ilgili olarak ortaya çıkan rahatsızlık türlerinden birisi hipertansiyondur. Eğer hipertansiyon hastası olduğunuzu düşünüyorsanız veya böyle bir tanı konulmuşsa gün içerisinde 3 kez tansiyonunuzu ölçmelisiniz. Normal değerler olarak bilinen büyük tansiyon 14 ve küçük tansiyon 9 değerlerinin ölçüm sonrasında elde ettiğiniz veriler ile uyuşup uyuşmadığına bakmalısınız. 

Tansiyonunuzu ölçtükten sonra büyük tansiyon değeri olan 14’ün üzerinde bir değer çıkmışsa yüksek tansiyon hastası, küçük tansiyon değeri olan 9’un altında çıkmışsa düşük tansiyon hastası olmaktasınız. Bu nedenle tansiyonunuzu sık sık kontrol etmeli veya uzman doktor gözetiminde muayene olmalısınız. 14/9 değerinin üstünde olan bir diğer rahatsızlık tanımı ise hipertansiyondur.

Tansiyonun düşmesi veya yükselmesinin nedeni; kilolu olma, şeker hastalığına sahip olma, yaşam tarzı, beslenme şeklinin düzensizliği ve yetersizliği, stres vb. unsurlardır. Özellikle yüksek tansiyon hastaları ölümcül risklerle karşı karşıya kalabilmektedir. Minimum hasarı ise kılcal damarların çatlaması veya beyin kanamaları gibi riskli durumlardır.

Su İçmek Tansiyonu Düşürür Mü

Tansiyonu düşen hastalara veya tansiyon ile ilgili rahatsızlığı olan kişilere ilk olarak su verilmektedir. Tansiyonu dengelediği düşünülen su takviyesi hastaların kendisini iyi hissetmesi veya yaşam fonksiyonlarının normale dönmesi için önemli bir müdahaledir. Aslında su takviyesi kişiyi şok ile tedavi etme yöntemlerinden birisi olarak tanımlanmaktadır. Özellikle tansiyonun düştüğü anda yüzün soğuk su ile yıkanması bu ifadeyi kuvvetlendiren eylemlerden birisidir.

Yüksek tansiyon veya hipertansiyon hastalarına müdahalede bulunurken su gibi takviyeler kullanılmaz. Aksine tansiyon hastasının ilacı temin edilir ve hastaya verilir. Eğer tansiyon ilacı bulunmuyorsa hasta acilen en yakın doktora götürülür, tedavisi geciktirilmez. Fakat düşük tansiyon veya baş dönmesi gibi basit etkileri olan tansiyon düşüklüğü durumlarında hastaya ilk olarak su verilir. Hatta soğuk su verilere hastanın kendisini iyi hissetmesi sağlanır.

Tansiyonun düştüğü veya yükseldiği anda su takviyesi yapılması tansiyon değerlerini normal seviyeye indirmez, fakat ilk müdahale açısından önemlidir. Daha sonra alınacak takviyeler veya uygulanacak tedavi yöntemi için su önemli bir takviye ürünü olarak ön plana çıkmaktadır. Tansiyon hastası kendisini iyi hissettikten sonra gerekli ölçümler yapılır veya o sırada uygun takviyeler yapılarak hastanın tansiyonu normal seviyeye çekilir.

Tansiyonun Düşmesine İyi Gelen Takviyeler

Tansiyonu düşen hastalar veya hipertansiyon gibi rahatsızlıklara sahip olan bireylerin beslenme şeklini ve alışkanlıklarını değiştirmesi veya takviye alarak tansiyonunu düşürecek gıda ürünlerini tüketmesi gerekir. Bunun için birçok formül bulmak mümkündür. Gerek doğal besinler gerekse günlük olarak tüketilmesi gereken çeşitli takviyeler bu formüllerin arasında yer almaktadır. Birçok uzman doktor tarafından açıklanan formüllerin arasında doğal besinler yer almaktadır.

Tansiyon hastalarına iyi gelen takviyeler şu şekildedir;

  • Sabahları kahvaltıdan önce 4-5 adet ceviz içi tüketmek tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir. Ceviz içinin sadece tansiyona değil birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.
  • Sarımsak tansiyonu dengeleyen en önemli takviyelerden birisidir. 3-4 diş sarımsak tüketilerek günlük ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
  • Bir bardak sıcak suyun için 4 gram ardıç tohumu atılarak 10 dakika demlenmesi sağlanmalıdır. Günlük olarak 2-3 su bardağı içilmesi yeterli olacaktır. Verilen miktarın dışında bol bol tüketmemeye dikkat etmelisiniz.
  • Biberiye çayı tansiyona iyi gelen doğal takviyelerden birisidir.
  • Portakal tansiyonu dengeleyen meyve türlerinden birisidir. Düzenli olarak tüketilmelidir.
  • Alıç çayını bal ile destekleyerek tatlandırabilir ve öğün aralarında içebilirsiniz.
  • Çilek tansiyonu dengeleyen önemli meyve türlerinden birisidir. 100 – 150 gram civarında çilek tüketmek sağlığa faydalıdır.
  • 1 çay kaşığı ökse otu, 1 bardak soğuk suda 8 saat demlendirilmeli ve tatlandırıcı kullanmadan çayı aç karnına içmelisiniz. Çayı öğün aralarında içmeyi ihmal etmeyerek tansiyonunuzu dengeleyebilirsiniz.
  • 3 adet soğanı 500 gram suyun içerisine ufak ufak doğrayın ve bu karışımı yaklaşık 1 gün dinlendirin. Her gün bir fincan içmeyi ihmal etmeyin. 
  • 1 bardak sıcak suyun içerisine 5 gram kimyon ekleyin ve 10 dakika bekletin. Bu kür tansiyonunuz içi ideal takviyelerden birisi olacaktır. Günlük olarak 2-3 bardak içebilirsiniz.

 
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle