Küçük Tansiyon Yüksekliği, Nedenleri ve Zararları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Küçük tansiyonun yükselmesi durumunda vücutta birçok belirti meydana gelir. Elbette bu durumun ortaya çıkmasına neden olan bazı faktörler de bulunur. Daha çok tüketim ile ilgili olan küçük tansiyon yüksekliğinin önüne geçilmesi önemlidir.

Küçük Tansiyon Yüksekliği Nedir?

İnsan vücudunda, damarların içinde kan akışının devam edebilmesi için bir basınç etkisinin olması gerekir. Bu basıncı oluşturan en önemli faktör ise kalbin kasılmasıyla meydana gelen kanın, damarların içinde pompalanmasıdır. Bunun yanı sıra atardamarlar elastik özelliktedir ve uygulanan basıncın dengelenmesini sağlamaya çalışır. Kalbin kasıldığı durumlarda, damar içindeki basıncın en yüksek düzeye ulaşmasına küçük tansiyon yüksekliği adı verilir. Küçük tansiyonun yüksek olması ya da küçük tansiyonun yükselmesi, bir takım sağlık sorunlarını da beraberinde getirir.

Küçük Tansiyon Yükselme Nedenleri

Kan basıncının ani bir şekilde yükselerek damarlarda baskı yapmasıyla ortaya çıkan küçük tansiyon yükselmesi, sağlıklı kişilerin aniden rahatsızlanmasına sebep olabilir. Cinsiyet ya da yaş faktörlerine bağlı olmaksızın hemen hemen herkese ortaya çıkabilen bu durumun bir takım nedenleri de vardır. 90 mm’den yüksek olan küçük tansiyon değeri, yüksek sayılır ve tedavi edilmesi gerekmektedir.

Büyük tansiyon ile neredeyse aynı durumlardan dolayı yüksek çıkabilen küçük tansiyon, daha çok beslenmeye bağlı olan bir durumdur. Dengeli ve düzenli beslenen kişilerde bu gibi sorunlar görülmezken bunun dışında aşırı tuzlu yemek tüketimi, dönemsel değişimler, mevsimsel faktörler ve aşırı stres hali küçük tansiyon yükselmesi durumunu tetikler. Küçük tansiyon yüksekliği ayrıca çok sıcağa maruz kalma durumunda da ortaya çıkabilmektedir.

Aniden yükselebilen küçük tansiyon, tehlikeli sonuçları beraberinde getirebilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına tüketimlerimize dikkat etmeli ve yapılması gereken tüm işlemleri harfiyen uygulamalıyız.

Belirtileri

Genel tansiyondaki yükselmeyi tetikleyen küçük tansiyon yüksekliği, ilk belirtileri olarak gözlerde kararma, baş ağrısı ve baş dönmesiyle ortaya çıkar. Bu şikâyetlerle doktora başvuran kişilerde küçük tansiyon yüksekliği tespit edilir. Ayrıca tansiyon yüksekliğinin derecesine göre şiddeti de değişebilmektedir. Belirtileriyle karşılaşmanız durumunda ilk olarak doktora başvurmanız gerekmektedir.

Yüksek çıkan küçük tansiyonun düşürülmesi için doktorunuz sizlere bir takım tüketim tavsiyeleri sunacaktır. Daha çok organik olarak beslenmek gerekir ve en fazla da potasyum bakımından zengin besinler tüketilmelidir. Muz ve kabak bu tüketim ürünleri arasında en önemlileridir. Günde 300 mg potasyum alarak tansiyonunuzu kontrol altına alabilirsiniz.

Belirtilerinin ardından yapılacak müdahaleler ile birlikte tansiyon ve kan basıncının dengesi sağlanır ve küçük tansiyon normal haline ulaşır. Gerekli test ve kontrol aşamalarının ardından ise genel tedavi süreci uygulanır.

Beslenmeyle birlikte sıkıntı ve stresten uzak durmanız gerekmektedir. Ayrıca spor yaparak ve bol su tüketerek tansiyon yükselmelerinin önüne geçebilirsiniz. Doktorunuzun da belirteceği gibi hayvansal ürünlerden uzak durmalı ve doğal süt yerine fındık, badem ya da soya sütü tüketmelisiniz.

Küçük tansiyon belirtileri ile birlikte tedavisi de hızlı bir şekilde yapılmalıdır. Sebepleri araştırıldıktan sonra küçük tansiyonun yüksek olması, belirtileri konusunda da sizleri rahatsız edecektir.

Belirli aralıklarla ölçümler yapılması ve özel tedavi uygulamalarından faydalanmak da önemlidir. Rutin ölçümlerin yapılması ve doktor tavsiyelerine göre hareket edilmesi, hayati önem taşımaktadır.

Zararları

Yapılan araştırmalara ve gözlemsel çalışmalara bakılarak küçük tansiyonun aniden yükselmesi, kalp krizi ya da inmeye neden olabilmektedir. Daha çok yaşlılarda yapılan gözlemlerde, ölüm riskinin arttığı saptanmıştır.

Küçük tansiyon yükselmesine bağlı olarak ayrıca kalp yetersizliği durumu da söz konusudur. Bu anlamda tansiyonun sağlık açısından risk taşıması durumunda doktorunuzun tavsiyelerine çok dikkat etmeli ve ortaya çıkacak zararları engellemeniz gerekmektedir. Erken dönemde sunulan ilaç tedavisi dışında farklı ilaçlar kullanmamanızda fayda var.

Küçük tansiyonun yükselmesi durumunda şok durumu da ortaya çıkabilir. Damarlardaki aşırı kan basıncı direkt olarak kalbi etkileyeceği için şuur ve denge kayıpları söz konusu olabilir. Ayrıca sıvı kaybı da aşırı bir şekilde yaşanacağı için bu durumlara dikkat edilmelidir. Küçük tansiyon yükselmesine bağlı olarak ortaya çıkabilecek bu durumların önüne geçmek için sizlerle paylaştığımız bilgiler ışığında hareket etmenizi önemle tavsiye ediyoruz. Doktorunuzla birlikte rutin kontrollerinizi sürdürerek tedavi sürecine de devam etmelisiniz. Küçük tansiyon tedavisi ya da tansiyon tedavisi ile birlikte sağlığınıza kavuşabilir ve daha dikkatli bir şekilde beslenmeye devam edebilirsiniz.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
Yorum ekle