Küçük Tansiyonun Yüksemesi Neden Meydana Gelir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Küçük veya büyük tansiyon sorunu cinsiyet ve yaş fark etmeden herkeste gözlemlenebilir. Bundan kaynaklı olarak da kısa süre içinde uzmana başvurulması ve gerekli tedbirlerin alınması gerekir.

Küçük Tansiyon Neden Yükselir? – Küçük Tansiyona Etkileyen Faktörler

Küçük ya da büyük tansiyon yüksekliği sağlık sorunlarının en başında yer alır. Kan basıncının ani bir şekilde yükselmesi ile damarlarda meydana gelen baskı ile ortaya çıkacak olan sorunlar sağlıklı olan kişilerinde hastalanmalarına sebebiyet verebilir. Küçük veya büyük tansiyon sorunu cinsiyet ve yaş fark etmeden herkeste gözlemlenebilir.

Bundan kaynaklı olarak da kısa süre içinde uzmana başvurulması ve gerekli tedbirlerin alınması gerekir. Küçük tansiyon neden yükselir, kalbin kanı pompalaması esnasında dinleme evresinde atar damarlar elastik olan yapıları ile kanı pompalar. Kanın pompalanma derecelerini ve kalbin çalışmasını ortaya koyacak olan değerler yükselme ya da düşme gösterebilir. Değerlerin ani bir şekilde yükselmesi sonucuna küçük tansiyon adı verilir.

Küçük tansiyon değerlerinin 90 mm’den daha yüksek düzeyde olması yüksek tansiyona girer. Neden ve sebepleri fark etmeksizin tedavi olması gereken bir durumdur. Küçük tansiyon ile büyük tansiyon neden ve sebebi genelde aynıdır. Kan basıncı sorunlarının çoğunluğunun yükselmesi ve düşmesi ile neden ve sebebi genelde beslenmeden kaynaklıdır. Yükselmesi ve düşmesi genelde dengeli beslenme ile kolay şekilde çözümlenir, çıkar ve düşürülür. Beslenme dışında bu sorunun meydana gelen sorunun nedenleri arasında;

 • Yazın aşırı düzeyde sıcağa maruz kalma ve güneş ışınlarından etkilenme olması
 • Yaşamda var olan sorunlardan kaynaklı olarak strese maruz kalma olması
 • Fazla düzeyde tuz tüketimi olması da yükselmelere sebebiyet verebilir.

Ani şekilde neden kaynaklandığı bilinmeden yükselmelerin olması sakıncalı durumları ortaya çıkartabilir. Ani yükseklik olması durumunda kan basıncı uzman tarafından düşürülür ve gerekli tedaviye başlanılır. Etkenlerin olması sonucunda gerekli olan beslenme şeklinde uygulanması gerekir.

Küçük Tansiyon Nasıl Düşürülür?

Sağlıklı bir yaşam sürdürmek adına kişilerin kan basıncı sıkıntılarının tedavi ile beslenme ve bitkisel destekler ile düzene sokulmadı gerekir. Bu aşamada potasyum açısından zengin şekilde beslenmek fayda sağlayacaktır. Özellikle potasyum açısından zengin olan kabak ve muz tüketimi olması değerlerin düzene girmesini sağlar. Ayrıca düşük tansiyonda uzmanın verdiği tavsiyeler ile çıkar. Potasyumun günde 3000 mg alınması dengeleme adına büyük bir fayda sağlayacaktır. Beslenmenin yanı sıra günlük yaşamda var olan stres, sıkıntı, üzüntü ve sorunlardan kaynaklı olarak da kan basıncı çıkar. Bunlardan uzak durmak dengeli bir şekilde spor yapmak gerekir.

Özellikle hayvansal gıdaların sık şekilde tüketilmesinden uzak durmak gerekir. Seviyelerin düzgün bir düzeyde gitmesi adına badem, fındık, soya ve süt tüketimi yapılmalıdır. Küçük tansiyonda yükselmelerin olması demek genel bir yükselmenin meydana gelmiş olması demektir. Bundan kaynaklı olarak hastalarda aşağıda bulunman belirtiler meydana gelebilir;

 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Baş dönmesi

Bu belirtiler meydana geldiğinde mutlaka vakit kaybetmeden uzamana başvurulması gerekir.  Sorunlar şiddete göre azalabilir ya da çoğalabilir. Küçücük bir şüphe bile olsa uzmana başvurmaya özen göstermelisiniz. Genelde ani yükselme sorunu ile uzmana başvurulduğunda dengeleme için dilaltı ilaçları verilir. Yapılan ilk müdahalenin ardından ise gerekli kontroller, testler ve tetkikler yapılır

Bitkisel Destek

Kan basıncı seviyelerinde yükselmeler yaşayan kişiler evde kendine dikkat etmeli ve aşağıda bulunan detayları uygulamalıdır. Bu detaylar;

 • Kan basıncının yükselmesi ile kollar tam olarak dirseklere kadar soğuk su yardımı ile yıkanmalıdır.
 • Ani olan hareketlerden uzak durulmalıdır.
 • Sarımsak ve soğan dengelemek adına halk arasında sık şekilde kullanılır. Özellikle sarımsağın tercih edilmesi gerekir.
 • Seviyenin üst sınıra çıkması ile limon suyu içilebilir. Yükselişlerde birçok kişi limon suyu içerek rahatlamaktadır.
 • Düşürmek adına tuzsuz ayran tercih edilebilir. Tuzlu içilir ya da tuzlu yoğurt tüketilirse daha çok yükselmeye sebep olur.
 • Greyfurt suyu ile nar suyu da düşmesine yardımcı olur. Düzenli şekilde birkaç gün boyunca içilmelidir.
 • Lifli ve posalı olan besinleri her gün düzenli bir şekilde her gün tüketmek gerekir.
 • Günlük olarak yenen yemeklerin içindeki tuz oranının azaltılması ve tuzlu besinlerden uzak durulmalı önemlidir. Gerekirse tuz kullanımı tamamen kesilir.
 • Düzenli şekilde egzersiz yapmak, normal tempoda en az 45 dakikalık yürüyüşler yapılmalıdır. Bu şekilde kan dolaşımın düzene sokulması sağlanır.
 • Alkol ve sigara tüketimini azaltmak ve bırakmak bu süreç içinde çok önemlidir.
 • Yüksek seviyelerin bol bol yeşil sebze tüketmesi, tatlı yememesi, kızartma yememesi, hamur işlerin uzak durması, salam ve sosisten uzak durması, sakatat tüketiminden uzak durması gerekir.
 • Özellikle yağlardan uzak durulması da önemlidir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle