Gebelikte Tansiyon Yüksekliği Nedir ve Belirtileri Nedenleri Nelerdir?

Tansiyon yüksekliği insan sağlığı için her zaman için önemli bir sağlık sorunudur. Ancak gebelik döneminde görülen hipertansiyon çok daha risklidir. Zira anne ile beraber bebeğin sağlığı da tehdit altındadır. Tansiyon hastalığı kalbin kan pompalarken ortaya çıkan gerginlik ve kasılma sonucu ortaya çıkan bir denge bozukluğudur. 

Gebelikte Tansiyon Yüksekliği Nedir?

Hamilelikte tansiyon yüksekliği sorunu olduğunda kan düzgün pompalanamadığı için plasenta içindeki kan oranı düşer. Ve tüm besinini ve oksijenini anneden sağlayan bebeğin sağlığı riske girmiş olur. Bebek anne karnında yeterli oksijeni ve besini alamadığında ölüm ile sonuçlanan durumlar ortaya çıkabilir. Gebelik öncesi annenin tansiyon problemi var ise hamilelik öncesi doktoru ile görüşüp gerekli tedaviler ve ilaç takviyesi ile gebe kalmalıdır. Hamilelik boyunca gerekli ilaçlarını düzenli almalıdır. Birde hamilelikte tansiyon yüksekliği yaşayanlar vardır. Eğer anne hiç tansiyon sorunu olmayan ve hamilelik esnasında yüksek tansiyon sorunu yaşamaya başlayan bir anne adayı ise tansiyon belirtileri ile karşılaştığında hemen doktora başvurmalıdır. Peki, nedir hamilelikte tansiyon yüksekliği belirtileri inceleyelim.

Gebelik öncesi annenin tansiyon problemi var ise hamilelik öncesi doktoru ile görüşüp gerekli tedaviler ve ilaç takviyesi ile gebe kalmalıdır. Hamilelik boyunca gerekli ilaçlarını düzenli almalıdır.

Gebelikte Tansiyon Yüksekliği Belirtileri

Hamileliğiniz esnasında aşağıdaki belirtilerin biri ya da birkaçı sizde görülüyorsa hemen bir uzman doktora başvurmalısınız. Hamilelikte tansiyon yüksekliği hem anne hem de bebek için riskli bir durumdur.

  • Şiddetli baş ağrısı yaşanıyorsa,
  • Ellerde ve yüzde gözle görülür bariz bir şişlik varsa,
  • Hızla aşırı kilo almaya başladıysanız,
  • Görme bozuklukları, gözde karıncalanma, bulanık görme varsa hipertansiyon hastası olabilirsiniz. Hemen bir doktora başvurmanızda fayda vardır.

Gebelerde Tansiyon Yüksekliği Nedenleri

Gebelerde tansiyon yüksekliğinin en büyük nedenlerinden biri stres ve gerginliktir. Anne hamileliği esnasında gerginlik yaratacak stresli günler yaşıyorsa tansiyon yüksekliği olma olasılığı yüksektir. Anne bir bebek dünyaya getirecek ise stresten uzak rahat bir yaşantısı olmalıdır ki bu durumu bebeğe de yansıyacaktır. Bebek anne karnında en çok annenin durumunu hissedeceğinden sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek için annenin hem ruhsal hem bedensel sağlıklı olması gerekmektedir. Gebelikte tansiyon yüksekliğinin bir başka nedeni çok fazla kilo almaktır. Fazla kiloda kan basıncı durumunu etkileyeceğinden düzenli ve kontrollü kilo almak gerekir. Gebelerde tansiyon sebeplerinden biri de çok tuzlu gıdalar tüketmektir. Tuz vücuttaki suyu tutarak hem kiloya hem de tansiyon yüksekliğine sebep olur. Tansiyon sorunu yaşasanız da yaşamasanız da az tuzlu yemek en sağlıklısıdır.

Gebelikte Tansiyon Yüksekliği Tedavisi

Gebelerde tansiyon yüksekliği genellikle hamileliğin ikinci yarısında ortaya çıkar. En iyi tedavi istirahat olacaktır. Anne adayı bol bol dinlenerek kan basıncı düşürebilir. Fakat preklampsi denilen çok yüksek kan basıncı durumu varsa anne hemen hastaneye alınır ve bebeğin acilen alınması gerekebilir. Elbette karar anneye aittir. Ancak çok yüksek kan basıncı hem anne hem bebek için hayati risk taşıyan bir durumdur. Bu kadar tehlikeli derecede bir tansiyon yüksekliği durumunuz yoksa ve doktorunuz dikkat ederseniz tansiyon yüksekliği ile başa çıkabileceğinizi söylediyse nelere dikkat etmeliyiz açıklayalım. Tansiyon yüksekliği olduğunu hissettiğiniz anda kollarınızı dirseklere kadar soğuk su ile yıkayın. Bir limon suyu ve 2 diş sarımsak yiyip hemen sırt üstü uzanın ve dinlenin. Fakat belirtiler hala devam ediyorsa hemen bir sağlık kuruluşuna gitmekte fayda vardır. Düzenli olarak spor yapmak, dinlenmek ve sebze ağırlıklı beslenmekte tansiyonun dengede olmasına yardımcı olacaktır. Spor derken ağır bir spor değil yürüyüş, yüzme, hafif egzersizler gibi kan basıncını artıracak yoğun spor hareketleri olmayacaktır. Yağsız süt, yoğurt, peynir ve yumurta da kalsiyum ve protein desteği ile kasılmalarınızı azaltacaktır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle