Küçük Tansiyon Yüksek Olması ve Böyle Bir Durumda Yapılması Gereken Acil Müdahaleler

Küçük tansiyon, yüksek tansiyon gibi oldukça zararlı bir durumdur ve fark edildiğinde acil olarak müdahale edilmelidir. Sizlere bu yazımızda acil müdahale yöntemleri hakkında detaylı bilgiler sunduk.

Küçük tansiyonun yükselmesi, sağlık sorunları arasında sayılabilir. Kan basıncında görülen ani değişimlerle birlikte damarlara aşırı baskı yapılır ve kişinin hastalanmasına neden olur. Cinsiyet ve yaş faktörlerine bağlı olmadan hemen hemen herkese çıkabilen küçük tansiyon yükselmesi, dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Küçük Tansiyon ve Yükselme Nedenleri

Küçük tansiyon değerinin yükselmesi durumuna bağlı olarak bu değerin 90 mm’den yüksek olmasında, kişide yüksek tansiyon tanısı konulabilir. Tedavi edilmesi gereken bu durumun bir takım nedenleri de vardır.

Bu tansiyon yüksekliği, aslında büyük tansiyon ile benzer sebeplerde dolayı ortaya çıkar. Tansiyon sorunlarının en büyük sebebi, beslenme alışkanlıkları olduğu için, bu süreçte düzenli ve dengeli beslenmek çok önemlidir.

Küçük tansiyonun yükselme nedenlerine bakacak olursak;

  • Mevsimsel ya da dönemsel sebeplerden dolayı aşırı strese maruz kalınması
  • Fazla tuzlu besin tüketimi
  • Yaz aylarında sıcağa maruz kalma ve güneş ışınlarının yoğun etkisi

Sakıncalı bir durum olan küçük tansiyon yükselmesi tehlikeli bir durumdur. Bunun önüne geçmek için ortaya çıkan etkenlerin kaldırılması gerekir. Şimdi sizlere bu tansiyonun nasıl düşürülebileceğini aktarıyoruz. Özellikle de acil olarak düşürülme yöntemleri hakkında bir takım bilgiler sunuyor olacağız.

Acil Yapılması Gerekenler

Küçük tansiyonun yüksek olması durumunda hem doğal yöntemlerle hem de acil olarak yapılması gereken bazı durumlar bulunuyor. Normal şartlarda tansiyon problemleri için organik beslenmenin oldukça etkili olduğunu belirtebiliriz. Bunun yanı sıra potasyum açısından zengin olan besinlerden faydalanmak da çok önemlidir.

Beslenmenin yanı sıra sıkıntı ve stresten uzak durmalı ve ufak çaplı da olsa spor yaparak bu durumun önüne geçebilirsiniz. Acil anlamda küçük tansiyonu düşürmek için badem, fındık ya da soya sütünden faydalanabilirsiniz. Hayvansal gıdalardan uzak durmak da bir diğer yöntemdir.

Genel tansiyonun da yüksek olması anlamına gelen küçük tansiyon yükselmesi, ilk etapta baş ağrısı ve baş dönmesiyle kendini gösterir. Bu şikâyetler tansiyonun şiddetine göre değişebilmektedir. En küçük bir belirtide tansiyon ölçtürmeniz ve bir hekime başvurmanızı öneriyoruz. Burada yapılacak ilk müdahalelerin ardından hastaya ilaç tedavisi uygulanacaktır.

Acil olarak tansiyonu düşürmek için;

  • Başınızı soğuk suya tutun ve soğuk suyun sinirleri uyarmasını bekleyin. Kendini iyi hisseden kişiler ayrıca ılık bir duş alabilir.
  • Limon ile kısa sürede tansiyon düşürebilirsiniz. En az yarım limonu bir bardağa sıkabilir ve tüketebilirsiniz.
  • Nar tüketmek de kısa sürede yüksek tansiyonu düşürmek için acil yapılması gerekenler arasındadır. Bununla birlikte greyfurt suyu da aynı etkiyi sizlere saplar. Fakat ilaç kullanırken greyfurt suyu tüketmemeniz gerekir.
  • Sarımsak yemek, hızlı bir şekilde tansiyonu düşürmektedir. Bu anlamda limon ya da nar yerine sarımsak tüketmeniz uygundur.
  • Yüksek tansiyon için yoğurt ve tuzsuz ayran da hızlı müdahale için önemlidir. Özellikle yoğurdun da tuzsuz olması önemlidir.

Küçük ya da büyük tansiyon fark etmeksizin ani bir yükseliş, kişilerde felce ya da ölümlere sebep olabilir. Bu yüzden ne şekilde düşürülmesi gerektiğini bilmeli ve çevrenize de bu bilgiler ışığında yardımcı olmalısınız. Tansiyon zararları ya da küçük tansiyon yükseldiğinde neler yapılmalı gibi sorulara bu yazımızda yanıt verdik. Ayrıca küçük tansiyon yüksek çıktığında neler yapılır sorusunu da sizler için cevaplamış olduk.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (9 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...
Yorum ekle