Göz Tansiyonu İçin Kullanılacak olan Bitkisel Karışımlar ve Kürler Nelerdir?

Göz tansiyonu sorunu yaşayan kişilerin tedavilerini sürdürürken bu sorunu bitkisel karışımlarla da desteklemeleri gerekir. Bunların düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

Göz Tansiyonuna Ne İyi Gelir?

Gözde bulunan sıvıları boşaltmaya yarayan damarların zayıflaması ve hasar görmesi sonucunda sıvı basıncı artar ve göz tansiyonu meydana gelir. Bir sinir hastalığı olan göz tansiyonu gözde basıncın artmasından kaynaklı optik sinirlere zarar vererek görüş alanında körleşme olmasına sebep olur. Gözlerin kızarması, göz ağrısı, ışıkları haleler halinde görme, görüntü kayıpları yaşama ve görünüş çapların bulanık görme bu hastalığın belirtileri arasında yer alır.

Bu hastalık sinsi bir şekilde ilerlediğinden dolayı erken dönemde tanı koyulması oldukça zordur. Kronik hale dönen hastalık zamanla görme kayıplarına sebep olur. Bundan kaynaklı olarak da göz tansiyonu hastalığının risklerini bilmek gerekir. Çoğunlukla kişiler önemsemez, tedaviye geç kalır ve görme ile alakalı ciddi kayıplar yaşar. Göz tansiyonu hastalığında görünen görüntüleri göz beyin ile göze aktarmada sorunlar yaratır. Genelde geç dönemde belirti verir.

Göz tansiyonu konusunda ufak tefek önlemler alınabilir. Korunmak adına soğan, sarımsak ve buğday ekmeği tüketimleri arttırılmalıdır. Özellikle iyi gelen bitkiler, sebzeler, meyve v e yiyecekler tüketilmelidir. Düzenli ve aksatılmadan tüketilmesi gerekir.

Ayrıca gözde tansiyon sorunu olan kişiler ile alakalı en çok merak edilen sorular için oruç tutabilir mi yer alır. Normal şartlarda tutabilir ama ilerleyen dönemlerde buna uzman karar verir.

Bitkiler, Çaylar ve Yiyecekler

Göz tansiyonuna iyi gelen bitkiler arasında;

Biberiye ve papatya; Bu iki bitki de sıcak suyun içinde bekletilir. Sonrasında el yardımı ile sıkılır, posası merhem şekline gelinceye kadar un ilave edilir. Yoğurma işlemi tamamlanınca sirke ile yoğurulur. Karışımı saatte bir kullanmak gerekir. Alın kısmı karışım ile yoğurulur ve iyi gelir. Yüksek düzeyde fayda sağlar.

Çörek otu; tansiyon ile sorunu olanlar çörek otunu 3 gün boyunca suda ıslanmalıdır. Sonrasında kurutulmalı ve toz haline getirilmelidir.  Az ölçüde burundan çekilmelidir. İçine çörek otu yağıda damlatılırsa yüksek düzeyde fayda sağlar.

Bakla; haşlanır ve ezilme işlemi yapılır. Ezilen baklalar sorunu olanlar için un ve su ile yoğrulur. İçine zeytinyağı katılır ve lapa haline gelinceye kadar içine unu ilavesi yapılır. Gün içinde 2 defa bu karışım göze bez yardımı ile konulur. İyi gelen karışımlar içinde yer alır. Meyve sebzeler genelde tüketilme şeklinde kullanılmaz. Karışım yapılarak kullanılır. Bunun içinde yiyecekler konusunda dikkatli olunmalıdır. Taze olanlarının seçilmesi yüksek düzeyde fayda sağlar.

Karabaş otu; 1 bardak kaynatılmış suyun içine yaklaşık olarak 10 gram karabaş otu konulur ve demlenir. Günlük 2 ila 3 bardak içilmelidir. Sorunu olanlar fayda sağlar ve iyi gelir.

Sarı sabır; sarı sabır eritilir ve göz bölgesine sürme tarzında çekilir. Gözde bulunan yüksek düzeydeki iltihapları giderir ve inen kana iyi gelir.

Domates suyu; yüksek düzeyde şikâyeti olan kişilere en çok domates suyu önerilir. 1 aylık süre zarfında her gün 1 bardak taze sıkılmış domates suyu tüketilmelidir. Bu fayda sağlayacak ve iyi gelecek olan besinler arasında yer alır. Bundan kaynaklı olarak kullanılacak olan domatesin hormonsuz olması ve taze olması şarttır. Bu suyun özellikle öğle yemeklerinden önce içilmesi uygundur.

Domates suyu kullanımını düzenli bir biçimde yapan kişilerde görme konusunda güçlenmeler belirgin bir şekilde kendini göstermiştir. Özellikle orta yaşlarda ve daha yukarı yaşlarda olan kişilerde umulandan daha çok fayda sağlar.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle