Göz Tansiyonundan Kaynaklı Göz Ağrısı Nasıl Geçer ve Ağrı Kesici Yöntemler Nelerdir?

Birçok kişide görülebilen göz tansiyonunun ortaya çıkış birçok nedeni vardır. Göz tansiyonu sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler hemen bir uzman ile görüşerek nasıl bir tedavi yolu izlemesi gerektiği ile ilgili bilgi alabilirler ve muayene olabilirler. Göz tansiyonu gözlerde ağrıya neden olacağından mutlaka kısa sürede uzmana görünmekte fayda vardır.

Göz Tansiyonu Nasıl Geçer?

Göz rahatsızlıkların genelinde oluşan en büyük belirti baş ağrısıdır. Göz tansiyonu olan kişilerde belirti olarak baş ağrısı görülebilir. Hastalığın ilk evrelerinde her şey normal görülse de hastalık ilerledikçe sıklıkla baş ağrısına sebep olur. Oluşan baş ağrıları göz tansiyonu baş ağrısından dolayı kişide yaşam kalitesini gitgide düşürür. Göz tansiyonu rahatsızlığı çok belirti göstermediği için anlaşılması biraz zordur.

  • Soğuk uygulaması ile gözlerinizde ki ağrıyı azaltabilirsiniz. Ancak bu yöntem geçici olarak sizi rahatlatacaktır.
  • Salata içeriğinde yer alan mineraller ve vitaminler ile gözlerinizde ki ağrıyı azaltmak mümkündür.
  • Pişmemiş patates ile gözlerde bulunan kaşıntı ve yanmaları azaltabilirsiniz.
  • Yeşil çay gözlerde ki ağrıyı ve iltihap ve kaşıntıların iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Göz tansiyonu olan kişiler de görmeyle alakalı problemler de yaşanabilir. Bulanık ve parlak gören, görmede sorun yaşayan insanlarda göz tansiyonundan şüphelnebili ancak en büyük belirtisi göz tansiyonundan kaynaklanan baş ağrılarıdır. Göz tansiyonun oluşmasının nedenlerinden birisi de göz içerisindeki sıvının bitmesinden kaynaklı oluşan tıkanıklıktır. Göz içerisindeki tıkanıklık göz tansiyonuna neden olmaktadır. Göz tansiyonu özellikle istisna durumlar hariç 35 yaş üstünde görülür. Bazı durumlarda baş ağrısının oluşturduğu mide bulantısı ve kusmalar da göz tansiyonunun belirtileri arasındadır.

Göz tansiyonu olan kişilerin tansiyonu düzenli aralıklarla ölçerek kontrol etmesi gerekir. Tedavi için ise göz damlası verilir ve tedavinin ilk aşamasında hasta göz damlası kullanır.

Göz Tansiyonunun Tedavisi

Göz tansiyonu genelde ilerleyen dönemlerde görülür ya da tespit edilir. Göz tansiyonun saptanması için bu rahatsızlıktan şüphelenen hastanın göz tansiyonunu ölçtürmesi gerekir. Genetiğe bağlı olarak da oluşan göz tansiyonu zamanla görme kalitesini düşürmektedir. Yüksek tansiyonlu hastalarda, diyabetli ve kansız olan hastalar da göz tansiyonu daha sık görülmektedir.

Belli bir yaşa gelindiğinde göz tansiyonun düzenli olarak ölçülmesi hastalığın erken teşhisinde yapılacak en etkili yöntemdir. Bazı durumlarda yeni doğan bebeklerde ve çocuklarda göz içerisindeki damarın tıkanıklığına bağlı olarak göz tansiyonu görülmektedir.  Göz tansiyonunun ilk olarak ölçülerek ve görme testi yapılarak tanısının konulması ardından bir tedaviye başlanması gerekir. Göz tansiyonu olan kişilerin tansiyonu düzenli aralıklarla ölçerek kontrol etmesi gerekir.

Tedavi için ise göz damlası verilir ve tedavinin ilk aşamasında hasta göz damlası kullanır. Daha sonraki dönemlerde hasta ilaç tedavisine başlar. Damla eğer bir çözüme ulaşmadıysa doktor tarafından daha etkili ilaçlar verilir ve hastanın iyileşme süreci beklenir. Hastalık çok ileri boyuttaysa ve kişiye çok rahatsızlık veriyorsa cerrahi yöntemle de tedavi edilebilir. Ameliyat ya da lazer yöntemiyle göz içerisinde oluşan tıkanıklık giderilebilinir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle