Göz Tansiyonu Yüksekliğinde Nelere Dikkat Edilmeli

Göz tansiyonu sorunu olan kişiler birçok detaya dikkat etmelidir. Dikkat edildiği sürece kalıcı körlüklerin önüne geçilerek sağlıklı yaşama kavuşmak kolaylaşmaktadır

Göz Tansiyonu Yükselince Ne Yapılmalı? – Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göz tansiyonu olanlar birçok detaya dikkat etmelidir. Bu detaylara dikkat edildiği sürece kalıcı körlüklerin önüne geçilerek sağlıklı şekilde bir yaşam sürdürmek kolaylaşır. Göz tansiyonu hastaları nelere dikkat etmeli;

  • Göz tansiyonu olanlar ne yapmalı kapsamında bulunan en önemli detay damlaların kullanılmasıdır. Damlaların düzenli, her gün aynı saatte ve söylenen şekilde kullanılması gerekir.
  • Kullanılan ilaca bağlı olaraktan tansiyon çıkınca, kızarıklık ya da kanama meydana gelince uzmana başvurmaya dikkat edilmesi gerekir.
  • Birden daha fazla ilaç kullanımı yapılacaksa mutlaka iki ilaç arasında 5 dakikalık bir ara olmalıdır.
  • Kontrol zamanlarını aksatmaması ve düzenli olarak gitmesi gerekir.
  • Göz tansiyonu hastaları çalışmak ile zarar görmez bundan dolayı çalışabilir ama göze zarar verecek olan şeyleri yapmaması gerekir.
  • Fiziksel aktivite ve egzersiz gözlerin sağlığı için de gereklidir.
  • Aşırı düzeyde sıvı alımı zararlar oluşturabilir. Sıvı miktarını yükselten bir etken olduğu için günlük 2 litreden fazla su tüketilmemelidir.
  • Göz tansiyonu olanlar nasıl beslenmeli, dengeli ve düzenli beslenmek önemlidir. Aşırı kilo alımından da kaçınılmalıdır.
  • Nelere nasıl dikkat edilmesi gerektiği, nasıl beslenilmeli, neler yapılmalı, hangi yiyecekler yemeli konusunda uzman hastaları için detaylı bilgiler verir.

Göz tansiyonu için ne yemeli ve nasıl yapılmalı;

Göz tansiyonu olanlar ya da buna aday hastaları özellikle Omega 3 açısından zengin olan balıkları tüketmelidir. Ton balığı, uskumru, sardalya ve somon bu balıkların içinde bulunur. Gözlerinde bu sorun olanlar keten tohumundan ve cevizden de Omega 3 desteği alabilirler. Göz hastaları özellikle margarin ve ayçiçeği yağından uzak durmalıdır. Bunun yerine zeytinyağı kullanmaları hastaları açısından önemlidir ve dikkat edilmesi gereken noktalar içinde yer alır.

Sigara İçilmemesi Gerekir

Özellikle glokom hastaları 40’lı yaşların üzerinde ise mutlaka sigara kullanımı konusunda dikkat etmelidir. Sigarayı acilen bırakması kendi sağlığı için gerekli olan en önemli detaydır. Sigara glokom hastaları için tehlikedir. Gözlerdeki basıncı arttır,  göze gelecek olan kan miktarını düşürür ve göz sinirlerinin daha çabuk etkilenmesine olanak sağlar. Bunun için glokom olanlar dikkat ederek sigarayı acil şekilde bırakmalıdır.

Glokom hastaları için belli bir beslenme, kontrol düzeni ve ilaç kullanım düzeni bulunur. Gözlerinde sorun olanlar bu anlamda dikkatli olmaları gerekir. Bunun için gerekirse psikolojik anlamda destek bile alabilirler. Ayrıca çocuklarda da bu hastalık görülebilmektedir. Doğum anından itibaren gelişme gösteren bu sıkıntıya konjenital glokom ismi verilir. Çocuklar bir göz diğerinden daha büyük olarak kendini belli eder. Gözlerde sulanma, büyüklük ve ışıktan fazlasıyla rahatsız olma şüphelenilen durumlar içinde bulunur. Bebekler ise sık şekilde gözlerini ovuşturarak sorun ile alakalı olarak belirti verir.

Hafif düzeyde olan sorun yaşayan bebeklerde ilaç tedavisi denemesi yapılabilir ama tedavi süreci için genelde ameliyat gerektirmektedir. Bazı durumlarda da herhangi bir şikâyet olmadan sinsi şekilde devam eder. Ani kapalı açılı olan göz tansiyonu sorunların da şiddetli düzeyde ağrılar gözlemlenebilir. Bu tarz sorunlar genelde rastlantı şeklinde göz doktoru tarafından saptanmaktadır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle