Çörek Otu Tansiyonu Yükseltir mi? – Tansiyon Hastalara Tavsiyeleri

Çörek otunun bilinen birçok faydası bulunmaktadır. Çörek otu tansiyon düzenlenmesinde de oldukça etkilidir. Ancak burada kullanıma dikkat edilmelidir. Hamile olanlar doktor kontrolünde kullanıma özen göstermelidirler.

Çörek Otunun İnsan Sağlığına Faydaları ve Zararları

Şifalı bir bitki olan çörek otu tansiyonu düşürür mü yoksa yükseltir mi? Çörek otu tansiyona nasıl kullanılmalıdır? Açıklayalım. Çörek otu bitkisi birçok hastalığa iyi gelen şifalı bir bitkidir. Yüzyıllardır bilinen bir şifalı bitki olan çörek otu, Kuran-ı Kerim’de şifa kaynağı olarak geçen özel bitkilerden biridir. Peygamberimiz çörek otunun yenmesini hadislerde de belirtmiştir. Çörek otu bitkisinin şifası içerdiği vitamin ve mineraller sayesindedir. Çörek otu; A, H, C, B1, B2, B6 vitaminlerini ve selenyum, çinko, magnezyum minerallerini içerir. İçeriğindeki bu zengin vitamin ve mineraller sayesinde pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Çörek otunun faydaları saymakla bitmiyor. Bağışıklığı güçlendirici özelliği çörek otunun en önemli faydasıdır. Çünkü bağışıklık güçlü olduğunda hastalıklara yakalanmazsınız. Astım gibi alerjik hastalıklarda çok olumlu etkileri vardır. Düzenli olarak kullanılması sonucu etkiyi sizde fark edebilirsiniz. Enerji verici yanı olması da ayrı  bir öneme sahiptir.

Çağımızda sık görülmeye başlanan kanser hastalığına bile iyi gelen çörek otu, şeker hastalığında da oldukça faydalıdır. Böbrek hastalıklarına şifa olur. Karaciğer, sedef, Parkinson hastalıklarında alternatif tedavidir. Çörek otu, unutkanlığa çare olur, hafızayı güçlendirir. Ayrıca boğaz ağrısına ve sedef hastalığına da şifalıdır. Çörek otunun en büyük faydalarından biri ise yüksek tansiyonu düşürücü özelliği olmasıdır. Peki, çörek otunun zararları nelerdir? Çörek otu bilinçsizce kullanılmamalıdır. Kronik bir hastalığınız varsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Aşırı kullanımı böbreklere ve karaciğere zarar verebilir. Hamilelerde kullanımı zararlı olabilir.

Çörekotu Tansiyona Nasıl Etki Eder

Çok şifalı bir bitki olan çörek otu tansiyona nasıl bir etki yapmaktadır? Çörek otu tansiyonu düşürür mü? Yada çörek otu tansiyonu yükseltir mi? Klinik araştırmalar gösteriyor ki çörek otu tansiyonu düşürür. Uzmanların açıklamalarına göre belli ölçülerde her gün alınan çörek otu tansiyona iyi gelir. Peki, çörek otu tansiyona nasıl iyi geliyor. İçeriğindeki yağ kanı sulandırır ve kan basıncının normale dönmesini sağlar.

Zira çörek otu yağı, çörek otu bitkisi kadar faydalıdır. Peki, çörek otu yağı tansiyonu yükseltir mi? Çörek otu yağı da tansiyonu yükseltmez düşürür. Kalp ve damar hastalıkları için şifalı olan çörek otu ve çörek otu yağı kalbin kan pompalama basıncını dengeleyen nadide bitkilerden biridir. Fakat çok fazla yenmesi zararlı olacağından ölçüsünün iyi ayarlanması ve doğru kullanılması oldukça önemlidir. Düzenli olarak kullanılması gerektiğinden bu ölçüyü iyi ayarlamanız gerekir.

Tansiyona Çörek Otu Ve Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır

  • Çörek otu bitkisi ve çöre kotu yağı tansiyonu düşürmede çok şifalıdır. Düzenli olarak her gün kullanılması tansiyonu dengeler.
  • Çörek otu tansiyona günlük bir tatlı kaşığı olarak yenir. Hazır öğütülmüş çörek otu kesinlikle kullanılmamalı, çörek otunu kendiniz öğütmelisiniz. Yâ da öğütmeden çiğneyerek yerseniz dişleriniz içinde ayrı bir fayda sağlayacaktır.
  • Tansiyona çörek otu yağı kullanacaksanız bir çay kaşığı yağ her gün alınmalıdır. Çörek otu yağı tansiyonu düşüren bitkilerden biridir.
  • Eğer çörek otunu ya da çörek otu yağını sade yiyemiyorsanız bala karıştırarak yiyebilirsiniz.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle