Sürekli Tansiyon Düşüklüğü Neden Olur Ve Etkileri Bilmelisiniz

Sürekli tansiyon düşüklüğü uzmanlara göre gizli bir rahatsızlığınızın göstergesi olabilir. Bu yüzden ihmal etmemekte fayda vardır ve hemen en yakın sağlık kuruluşuna giderek nedenleri ve etkileri araştırılması gerekmektedir.

Tansiyon Nedir ve Tansiyon Düşmesi Belirtileri Nelerdir?

Tansiyon; kanın damarlara uyguladığı basınçtır. Kalbiniz kanınızı damarlara şiddetle basarsa yüksek tansiyon, hafif bir şekilde basarsa küçük tansiyon sebebidir. Sürekli tansiyon düşmesi, can sıkıcı bir durumdur. Çeşitli hastalıklara da yol açabilir. Kan basıncınız gün içerisinde değişiklik gösterebilir. Stres, yorgunluk, ani üzüntü ya da sevinç gibi durumlar, direkt olarak tansiyonunuzu etkiler. Tansiyonunuzu tam olarak ölçebilmek için cıvalı alet ile 3 kere ölçüm yapılmalıdır. Çıkan her değer birbirleri ile orantılı olmalıdır.

Sürekli tansiyon düşüklüğünün nedenleri, birbirinden farklı sebepler olabilir. İlk olarak önemsenmesi gereken kalbin durumudur. Aşırı nabız düşüklüğü, kalp ritim bozuklukları gibi nedenler, tansiyon sebebi olabilir. Tansiyon, sürekli aynı kalmaz. Genel olarak gece uyurken tansiyonunuz düşer, uyanmaya başladığınızda hızla yükselmeye başlar. Sporcular ve düzenli olarak egzersiz yapan kişilerde, tansiyon düşüktür.

Bazı vitamin eksiklikleri de buna sebep olabilir. Sürekli tansiyon düşmesi, çeşitli hastalıklara neden olabilir. İhmal edilmemesi gereken ciddi bir rahatsızlıktır.

Sürekli Tansiyon Neden Düşer ve Etkileri Nelerdir?

Bu konu özümsenmesi gereken bir konudur. Sonuçta tansiyon rahatsızlığı bir şekilde kalbinizi de etkileyecektir. Bunun için önlem almakta fayda vardır. Hamilelik te bu durumda önem teşkil eder. Hamile bir bayanın damarları, normal insanlara göre daha genişler. Bu sefer kalp, daha çok kan basmaya çalışır.

Bu da onu daha çok yorar. Hamilelik sona erdikten sonra, tansiyon da düşmeye devam eder. Salgı bezlerinizde bulunan aksaklıklar da, sürekli tansiyon düşmesinin sebebi olabilir. Tiroid bezinin yeterince çalışmaması ya da böbrek üstü bezlerinizde bulunan birtakım nedenler de buna etkendir Vücudunuzda bulunan su miktarı ayrı bir önem teşkil eder. Eğer bu seviye, belli bir oranın altına düşerse, ciddi sıkıntılara yol açabilmektedir.

Tedavi edilmeyen şok geçiren hasta, saatler sonra ölebilir. Herhangi bir yaradan dolayı kan kaybı yaşamak ta sürekli tansiyon sebebi olabilir. Kanınızda bulunan zararlı enfeksiyonlar da sürekli tansiyon düşmesi nedenleri arasında sayılabilir.

Düşük Tansiyon İçin Alınabilecek Önlemler

Sürekli tansiyon düşüklüğü neden olur? Bazı türde ki ilaçları kullanmak, tansiyon düşmesi sebebi olabilir:

  • Antidepresanlar,
  • İdrar söktürücüler,
  • Parkinson hastalığında kullanılan bazı ilaçlar,
  • Viagra rahatsızlığı.

Sürekli olarak tansiyon düşmesi, uzmanlara göre ihmal edilmemesi gereken sorunlardan bir tanesidir. İyi bir uzmana giderek, sürekli tansiyon düşmesi sebeplerini araştırmasına yardımcı olmalısınız. Doktorunuzun önerdiği bitkisel yöntemleri deneyebilirsiniz. Bunun yanı sıra doktorunuzun verdiği reçeteli ilaçları kullanmalısınız. Sürekli düşük tansiyon, çeşitli hastalıklara davetiye çıkartabilir. Kalp kapakçıklarınızın düşük olması, tansiyon düşmesi nedeni olabilir. Baş bölgesinde ki yaralanmalar da tansiyon düşmesi sebeplerindendir. Beyin tümörü olan kişilerde de tansiyon düşmesi rahatsızlığı büyük oranda görülebilir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle