Hipotansiyon Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Düşük kan basıncının oluşması sonucunda baş dönmesi ya da bayılma gibi belirtileri olan bir rahatsızlıktır.

Hipotansiyon 

Kan basıncının anormal bir şekilde düşük olması sonucunda meydana gelen bu hastalığın bazı insanlarda herhangi bir belirti göstermeden kişi hayatını devam ettirebilir. Fakat bazı insanlarda düşük kan basıncının olması hayati tehlikenin olmasına neden olacaktır. Hipotansiyona sahip olan bir kişinin tansiyonu kolun dirsek kısmına ya da el bileğine bağlanan tansiyon aleti ile ölçülmektedir. Sistolik (büyük tansiyon) 90 mmHg, diyastolik (küçük tansiyon) 60 mmHg kan basıncından daha düşük olması sonucunda kişinin hipotansiyon sorunu yaşadığı ortaya çıkar. Düşük kan basıncının dehidrasyon gibi ciddi bir rahatsızlık sonucunda oluşacağı gibi bir takım cerrahi bozukluklar neticesinde de ortaya çıkacaktır. Tedavisinin gerçekleşebilmesi için neden kaynaklandığını tespit etmek çok önemlidir. 

Hipotansiyon Nedenleri

Hipotansiyonun birkaç değişik çeşidi bulunmaktadır. Kişinin oturduğu zaman ya da yatması sonucunda birden çok hızlı bir şekilde ayağa kalması sonucunda tansiyon düşüklüğü meydana gelecektir. Bunun nedeni vücudun pozisyonunun değişmesi sonucunda hızlı kan basıncının ve kan akışının vücut tarafından dengelenmemesi durumunda oluşur. Buna Ortostatik veya postural hipotansiyon denmektedir. Kişinin hızlı bir şekilde ayağa kalması sonucunda oluşacak ortostatik hipotansiyon birkaç saniye ya da biraz daha uzun sürmesi mümkündür. Kan basıncının tekrardan normale dönebilmesi için kişinin bir süre bulunduğu yere oturması ya da yatması gerekir. Ortostatik ya da postural hipotansiyon her yaşta görülmesi mümkündür.

Yemek yedikten sonra meydana gelecek olan kan basıncının düşmesine postprandiyal denmektedir.

Kişilerde hipotansiyon sebepleri arasında beyin omurilik seviyesinde bulunan serebrospinal sıvı sızıntısının ikincil olarak ortaya çıkması sonucunda oluşacaktır. Daha sıklıkla aniden ve çok daha yavaş bir şekilde başlayacaktır. Bu duruma intrakranial hipotansiyon denmektedir. Omurilik sıvısında oluşan kaçma sonucunda meydana gelecektir.

Hipertansiyon hastalarına doktor tarafından reçete edilen kimyasal hipertansiyon ilaçlarının fazla gelmesi sonucunda hipotansiyon rahatsızlığının görülme ihtimali de bulunmaktadır.

Kişinin uzunca bir süre ayakta kalması sonucunda Nörokardiyojenik hipotansiyon ortaya çıkması söz konusu olacaktır. Bu durum sıklıkla gençlerde daha çok görülmektedir. 

Hipotansiyon sebepleri arasında kadınların adet dönemi içerisinde ya da gebelik sorunları sonucunda tansiyon düşüklüğü görülebilir. Bir takım kalp hastalıklarının sonucunda oluşacağı gibi endokrin hastalığına bağlı olarak paratiroid hastalığı ya da adrenal yetmezlik, düşük kan seviyesinin olması gibi durumlar anormal düşük kan basıncının oluşmasına sebep verecektir. Dehidrasyon vücudun çok fazla su kaybetmesi durumunda ya da yorulması sonucunda ortaya çıkacaktır. Kan kaybı ciddi oranda düşük tansiyona neden olacaktır. Vücut içerisinde bir enfeksiyon olması sonucunda meydana gelir. Özellikle de kilolu kişilerin yapacak olduğu diyet içerisinde vitamin eksikliği yaşanması sonucunda hipotansiyon ortaya çıkacaktır.

Hipotansiyon Belirtileri

Kan basıncının aniden düşmesi sonucunda hipotansiyon gerçekleşecek ve bazı belirtileri ortaya çıkacaktır. Bu durumda da sıklıkla altta yatan bir hastalığın olduğuna işaret edecektir.

  • Baş dönmesi;
  • Bayılma;
  • Bulanık görme;
  • Göz kararması;
  • Terleme;
  • Mide bulantısı;
  • Yorgunluk;
  • Konsantrasyon eksikliği.

Eğer ki kişinin tansiyonunun çok düşmesi sonucunda belirtisi daha da farklı olacaktır. Bu ciddi bir durum olduğundan kişinin hayatını tehlikeye atabilecek bir durum olabilir. Sıklıkla şok diye adlandırılan kan basıncının çok düşmesi sonucunda soluk bir cilt görülecektir. Çok hızlı nefes almaya başlayacak ve nabzı çok yavaş ya da çok hızlı atmaya başlayacaktır.

Düşük kan basıncının oluşması her yaşta görülmesine rağmen daha sıklıkla 65 yaşından büyük insanlarda görülmektedir. Kullanılan bir takım kimyasal ilaçların sonucunda oluşacağı gibi var olan parkinson ya da şeker hastalığı gibi rahatsızlıklar sonucunda da oluşabilir.

Hipotansiyon Tedavisi

Kişilerin bol sıvı tüketmeleri gerekmektedir. Tansiyon düşüklüğü yaşamakta oldukları zaman tuzlu ayran içerek ya da tuzlu salatalık veya tuzlu domates gibi sebzeleri tüketerek tansiyonunun yükselmesini sağlamalıdır. Gün içerisinde çok fazla kafein içmemelidir. Oturur ya da yatar pozisyonda olması durumunda kişinin ayağa çok yavaş bir şekilde kalkması gerekmektedir. Çok uzunca bir süre ayakta kalmamaya özen göstermelidir.

Kullanılan İlaçlar

DOPADREN 200 mg/5 ml: İlacın etkin maddesi Dopamin hidroklorür olmaktadır. Kalbin uyarılması ve kan damarları üzerinde oldukça etkili olan bir ilaç olmaktadır. Ampul olarak satılmaktadır. Kişilerde meydana gelecek olan kan zehirlenmesi, kalp krizi, hipotansiyon gibi durumlarda doktor tarafından reçete edilmektedir. Kimyasal bir ilaç olması nedeniyle kullanan kişilerde bir takım yan etkilerin gelişmesi olabilir. Bunlar sıklıkla alerjik reaksiyonlar olmaktadır. Kaşıntı görülecek ve boğazın şişmesi gibi durumlar olabilir. Bazı kişilerde ise baş ağrısı, nefes darlığı gibi yan etkileri bulunmaktadır. 

Hemşirelik Bakımı

Hastanın hipotansiyon sorunu olduğunu anlamak amacıyla tansiyonunu ölçmeli ve gözetim altında tutmak önemlidir. Hastanın izlem formu üzerinde ölçüm sonuçlarını yazmalıdır. Vital bulgu gelişip gelişmediğini takip edeceği gibi, hastanın yattığı ya da oturduğu sırada aniden ayağa kalkmasını önlemelidir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle