Tansiyon Düşüklüğünde İlk Yardım Uygulaması

Düşük tansiyon kan basıncının anormal bir şekilde düşmesi sonucunda ortaya çıkacak olan ciddi bir sağlık sorunu olmaktadır. Baş dönmesi gibi belirtileri vardır.

Tansiyon Düşüklüğü 

Kan basıncının ani bir şekilde düşmesi sonucunda ortaya çıkabilecek olan bir sağlık sorunu olmaktadır. Kan basıncında meydana gelen bu ani düşme sonucunda kişilerde birçok belirti görülmektedir. Sıklıkla oturduğu ya da yatay pozisyonda olduğu zaman bir anda ani bir şekilde ayağa kalmanız sonucunda birden bire göz kararması, yorgunluk, baş dönmesi, mide bulantısı ve solunum sorunlarının ortaya çıkacak olduğu bir durum olmaktadır. Hipotansiyon olarak adlandırılmaktadır. Yüksek tansiyon gibi sık görülmese de insanların hayatını ciddi oranda etkileyen bir sağlık sorunu olmaktadır. Tansiyon düşüklüğü ölçüm sırasında 100/60 çıkması sonucunda tansiyon düşüklüğünün oluşması meydana gelecektir.

Tansiyon Düşüklüğü Nedenleri

Ani bir şekilde tansiyon düşmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Bunlardan ilki kan şeker seviyesinde ortaya çıkacak olan ani düşüklük olmaktadır. Kanda bulunan düşürülmüş hemoglobin seviyesinde kan oluşan düşüklük sonucunda kan basıncında da düşme meydana gelecektir. Kişilerde meydana gelecek olan yorgunluk sonucunda kan basıncında düşme meydana gelecektir. Kişinin uykusuz kalması da bunlara etkendir. Çok ani bir şekilde hızla ayağa kalkması sonucunda ya da çok fazla ayakta kalması durumunda tansiyon düşüklüğü görülecektir. Bir takım mide sorunları neticesinde mide ülseri ya da reflü gibi sorunlar nedeniyle de meydana gelecektir. Sıklıkla hava değişimi sonucunda da kişilerde kan basıncında düşme sonucunda düşük tansiyon oluşabilir. Tiroid bezlerine sahip olan kişilerde ya da kadınların adet dönemi sırasında da kan basıncı etkileyecektir. Özellikle de beslenme koşulları kötü olan, yeterli düzeyde beslenemeyen kişilerde de tansiyon düşüklüğü sıklıkla yaşanır.

Tansiyon değişikliği yaşanması sonucunda baş dönmesi yaşanacağı gibi baş ağrıları da yaşanacaktır. Ayağın avuç içinde terleme de görülecektir. Hipotansiyon sonucunda kişilerde dikkat dağılması da görülmektedir.Düşük tansiyon yaşamakta olan kişiler kendilerini sürekli olarak yorgun hissedecektir.

Tansiyon Düşünce Yapılması Gerekenler

Düşük kan basıncı yaşamakta olan kişilerin diyet yapmaları tavsiye etmektedir. Diyetleri içerisinde et, karaciğer, yağlı balıklar eklenmesi gerekmektedir. Yemeklerin içerisinde tuz eklemesi gerekmektedir. Daha çok tuzlu sebzeler tüketmeleri gerekmektedir. Salatalık, domates, lahana, zeytin gibi yiyecekler tüketmelidir. Siyah çay, siyah kahve, acı çikolata tüketmelidir. Tuzlu sert olan peynirleri tüketmeniz tavsiye edilecektir. Zencefil, karanfil, ham soğan, hardal gibi yiyeceklerde tansiyonun yükselmesini sağlayacaktır. A, C, P vitaminlerini gün içerisinde tüketmelidir. Alkol tansiyon düşmesine neden olacaktır.

Tansiyon düştüğünde nasıl normale çevrilir sorusu sıklıkla kişilerin aklına gelmektedir. Bu sorunun cevabı ani meydana gelen tansiyon düşüklüğü yaşandığı zaman tuzlu ayran içilmesi tavsiye edilmektedir. Tuzlu yiyecekler her zaman için düşük tansiyona iyi gelmektedir. Ani düşüşler meydana gelmesi durumunda tuzlu ayran ya da tuzlu sebze bulamadığınız zamanlarda parmağınızı tuza batırıp yalayın. Bu sayede aniden oluşan tansiyon düşüklüğünün normale dönmesi sağlanacaktır. Düzenli bir şekilde spor yapmak her zaman için insan sağlığına faydalı olması ile bilinmektedir. Egzersiz beyni uyaracak olması sonucunda diğer organlara da oksijen verilecektir. Bu sayede tansiyon sorununa iyi gelir. Düzgün beslenme alışkanlıklarının sağlanması, eğer ki sıklıkla düşük tansiyon yaşanması durumunda ise uzman doktora giderek ilaç reçete edilmesi gerekmektedir. 

Ortostatik hipotansiyon sıklıkla her yaşta görülebilen bir sorun olmaktadır. Bu durum kişinin bir anda çok hızlı bir şekilde ayağa kalkması sonucunda ortaya çıkacak olan sağlık sorunu olmaktadır. Sıklıkla ayağa kalkma sonucunda baş dönmesi yaşamakta olan kişilerin ani ayağa kalkmamaya dikkat etmeleri, bol tuz alımı gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

İlk Yardım

Bir anda beklenmedik bir şekilde baş dönmesi ve aniden oluşan güçsüzlük oluşması durumunda kişilerin yanında birisi olduğu zaman ilk yardım uygulamasını bilmesi gerekmektedir.

  • Baş dönmesi sonucunda bayılmanın oluşma ihtimali unutulmamalıdır. Bu nedenle kişinin bir an önce sandalyeye oturtulması ya da yatırılması gerekmektedir.
  • Kişinin çok yavaş bir şekilde oturtulması ya da yatırılması gerekmektedir. Asla ani hareketler yaptırılmaması gerekmektedir. Tansiyonu düşen bir kişinin hızlı hareket etmesi sonucunda kan basıncının daha da düşmesi mümkün olur.
  • Uzanan kişinin ayaklarının kaldırılması ve başının altına bir yastık konulmalı ve ayaklarının kalp seviyesinden yukarıya kaldırılması gerekmektedir.
  • Mümkünse bir an önce kişinin tuz alması sağlanmalıdır. Tuzlu ayran ya da ılık suyun içerisinde eritmiş olduğunuz tuz ile yaptığınız tuzlu su içirilmesi kişinin düşen kan basıncının normale dönmesini sağlayacaktır.
  • Pancar suyu, düşük tansiyon sorununa çok iyi gelir.

Kan basıncı düşüklüğü sonucunda kişilerin organlarına yeteri miktarda kan akışı oluşmayacağından bir takım organlarda rahatsızlık oluşmasına, felç geçirme riskinin oluşmasına, böbrek yetmezliği gibi sorunlar oluşmasına ve şok oluşmasına neden olacaktır.

 
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle

Berk Kalyon

Allah razı olsun. Bire bir uyguladım ve çok faydalı oldu yazılanlar