Yeşil Mercimek Tansiyonu Yükseltir mi?

Tansiyonun düşmesi için kişilere mercimek yemesi önerilmektedir. Sodyumun düşmesi ve içerisinde kalsiyum bulunan mercimek sayesinde yüksek kan basıncının dengeler.

Mercimeğin Tansiyona Etkileri

Araştırmacılar tarafından mercimek damarlarının bozulması halinde ortaya çıkan tansiyona en iyi gelen yiyecekler arasında mercimek olduğunu açıkladı. Kan damarlarının bozulması halinde tüketilen mercimeği faydalı olacağı konusunda. Tansiyon kadınları ve kilolu insanları daha çok etkilemektedir. Mercimeğin diyetinizde dahil edilmesi sonucunda içerdiği yüksek oranda lif ve antioksidanlar sayesinde yüksek basıncını dengeler. Tansiyonun dışında insan sağlığına faydaları şunlardır:

  • Demir anemisi;
  • Ülser hastalığı;
  • Karaciğer yağlanması;
  • Romatizma.

Yüksek tansiyonlu hastalarında sessiz başlayan ve herhangi bir belirti ortaya çıkmadan başlamaktadır. Kalp kriziyle ve kalp yetmezliğiyle sonuçlanabilecek hastalığa önlem alabilmek zamanında gerekmektedir. Basıncı üzerinde etkili olarak kan damarlarının normal işleyişini sağlayacak mercimeği önermektedir. Özellikle de Periferik Arter hastası olan hastalarda kanın akışının düzelmesinde önemli rol oynamaktadır.

ABD araştırma merkezinde 100 kişi üzerinde yapılan araştırma sonucunda mercimeğin tansiyon ve diğer tansiyona bağlı hastalıklarda şu derecede iyileştirmektedir.

Olumlu Etkileri Yüzdesi (%)
Kan basıncını düşürmesi  97
Ven trombozu ortadan kaldırması 80
Taşikardiyi önlemesi 99
Baş ağrısı  100
Mutluluğun artması ve gece rahat uyumak 97

Yemek kardiyovasküler hastalıkların iyileşmesinde en etkili olan ve düşük maliyetli yiyeceklerden biridir. Tansiyonun düşmesini sağlayacak ve damar hastalıklarını da iyileştirecektir. Mercimek yemek insanlarda koroner kalp hastalığı periferik damar hastalığı insanlarda bacaklarına olan damarlarda kanın akışı hızlanır. Mercimeğin yüksek kan basıncı üzerinde etkilerinden bazıları şunlardır:

  • Daralmış ya da bozulmuş kan damarlarını normale çevirir;
  • Kalp hastalıklarını iyileştirir;
  • Kan akışını normale ulaştırır;
  • Sodyumu dengeler.

Çok sağlıklı bir yiyecek olan mercimekte 50 yaş üstü olan her 3 kişiden birini etkilemesi nedeniyle damarları zayıflatacak ve insanların felç ya da ölümüne neden olan tansiyonun damarlarını iyileştirecektir.

Normal bir insanın kan basınç seviyesi 120/80 mm Hg olmalıdır. Belli bir yaş sonrasında ölçüm yapıldığında yüksek sonuçların çıkmasıyla kalp ve damar hastalıklarının da habercisi olan tansiyonu çıkar. arterlerin daralması ile birlikte basıncında sürekli yükselme meydana gelir.

Mercimeğin Faydaları

İçerisinde bol oranda lif ve antioksidanlar bulunması sebebiyle yüksek miktarda damarlar üzerinde etkili olmaktadır. Bu sebeple de başta Tansiyonun dengelenmesinde etkili olur. Folik asit açısından çok zengin olan bir yiyecek olması nedeniyle gebelikte özellikle fetüs gelişiminde en etkili yiyecekler arasında olup kadınlarda içerdiği maddelerin yüksek oranda olması nedeniyle meme kanserini de önemli ölçüde önlemesi ile bilinmektedir. Tansiyonun daha çoğunlukla 50 yaş üzerinde ve kilolu kadınlarda görülmesi nedeniyle sık sık semptomlarına maruz kalınmaktadır. Bu durumun önüne geçerek kişilerin hayatını normal bir şekilde devam ettirebilmeleri için öğünlerinde kırmızı ya da yeşil mercimeğe yer vermelidir.

Diyet içerisinde uzmanlar tarafından önerilen her zaman mercimektir. Mercimek sayesinde insanların sağlıklı kilo vermelerini de önemli ölçüde etkiler. 

Mercimeğin en yararlı faydalarından bir tanesi olarak hem kadınlarda hem de erkeklerde serotonin üretmekte olup mutluluk hormonu üzerinde etkili olur. Bu sayede duygusal olarak problemler yaşayanların, ruhsal hastalıklara sahip olanların ise mercimekte bulunan bu özellik sayesinde daha sağlıklı ruha sahip olurlar.

Tansiyonunda en büyük sebepleri arasında gösterilmekte olan fazla kilonun metabolizmayı hızlandırmasıyla bilinen ve az kalorisi sayesinde insanların tüketmesiyle birlikte kilo vermelerinde faydalı olacaktır. Vitaminleri sadece içerisinde bulundurmayacak aynı zamanda da mineral açısından da çok zengin bir yiyecektir. Fosfor ve demir içerdiği için tansiyon problemine sahip olanlarda etkili olur. Demir anemisi yaşayan ya da farklı bir kan hastalığına sahip olanlara sık sık öğünleri içerisinde olması önerilmektedir.

Tansiyon Hastalarının Mercimek Tüketmesi

Kemiklerin güçlenmesinde etkili olan kalsiyum ve magnezyumun içerisinde bol miktarda barındıran ayrıca insan vücudunda su kaybına neden olan tuzu dengeleyecek sodyum barındırmaktadır. Kasların işlevinde faydalı olan potasyumun yanı sıra anemi oluşumunu önleyecek demir de bol miktarda vardır.

Sağlığa çok faydalı olmasıyla bilinen insanların düzenli tüketmesi sonucunda sağlıklı kilo vermelerini sağlayacak mercimek diyet listelerinin vazgeçilmezidir. Kırmızı ya da yeşil mercimek tüketimi birçok farklı yiyecekle birlikte farklı yemekler olarak öğünlerde yerini alır. Demir ve magnezyumdan çok zengin olan mercimek dengeleyici etkisi nedeniyle öğünlerden birinde farklı yemekler olarak yapılarak tüketilmelidir. Tam emilimi olması için mercimeğin yanında kırmızı biber ve yeşillikleri de kullanabilirsiniz. Ayrıca askorbik asit bakımından zengin olan domatesin de içerisinde çok pişilmeden kullanılması önerilmektedir. 
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle