Sarı Kantaron Çayının Tansiyona Etkileri Nelerdir?

Dolaşım sisteminin normal çalışmasını sağlayacak, kan damarlarının güçlenmesinde etkili olacak sarı kantaron çayı fazla kullanıldığında tansiyonu yükseltir.

Sarı Kantaron Çayının Tansiyona Etkileri

Kalp ve damar sağlığına çok faydalı olan fakat aşırı tüketilmesi sonucunda tansiyon yüksekliğine neden olacaktır. Uzmanlar tarafından yüksek tansiyon hastalarının, ruhsal sağlığa da faydalı olan bu bitki çayını içerken doktorlarına danışmaları ve dikkatli olmaları yönünde uyarı yapmaktadır. Çok aşırı tüketilmesi sonucunda kan basıncında ani yükselmenin olacağı için tansiyon problemi olanların, ailesinde tansiyon hastalığı varsa çayın günde 1 bardaktan fazla içilmemesi gerektiği yönünde uyarılarda bulunmaktadır. Herhangi bir kan basıncıyla ilgili sorun olmayanlarsa 2 bardaktan fazla içmemelidir. Sarı kantaron çayının şu etkileri vardır:

  • Dolaşım sistemini hızlandırır;
  • Damar duvarlarını güçlendirir;
  • Kas spazmlarını önler;
  • Yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar;
  • Depresyon ya da anksiyeteyi önler.

Kan dolaşımını iyi yönde etkilemesi ile bilindiğinden özellikle hipotansif hastaları için çok faydalı olur. Aritmi hastalığıyla savaşmasıyla bilinmektedir. Pıhtı oluşumunu ciddi oranda azaltacak olduğundan kanın sulanmasında etkili olur. Birçok hastalığın önlenmesinde etkili olan faydasının çok olması nedeniyle kullananların dikkatli olması gerekmektedir. Yüksek tansiyon hastalığına sahip insanların, başka hastalıkların tedavisinde yardımcı olması için kullanıldığında tansiyonun yükselmesine ve farklı komplikasyonların olmasına neden olur.

Bu bitkinin çayının içilmesi halinde tuz tüketiminin sınırlandırılması gerekmektedir. Tansiyonda ani yükselmenin olmasına neden olacağından, tuz tüketimiyle birlikte daha tehlikeli durumlar oluşabilir.

Sarı Kantaron Çayının Kullanımı

Günde 1 defa içilmesi tansiyonun aniden yükselmesine neden olmayacakken, bilinçsiz tüketilmesi nedeniyle kişilerde yüksekliğe neden olur. Çayın demlenirken kullanacağınız su ve bitkinin miktarı da çok önemlidir. Aynı şekilde demleme süresi de etki eder. Uzmanlar tarafından tuz tüketimini her zaman için sınırlandırmanız ve tuzlu yiyecekler yerken bir de sarı kantaron çayının içilmesi artan kan basıncına neden olur. Bu nedenle de sabahları içilmesi durumunda gün içerisinde tuz tüketimini sınırlandırmak gerekmektedir.

Doktorunuz tarafından reçete edilip kullandığınız ilaçlarla birlikte şayet bu bitkinin çayını da demleyerek içerseniz ani kan basıncında sıçrama olması mümkündür. Yüksek tansiyonu olan bir hastanın doktoruna bilgi vermeden bu çayı demleyip içmemelidir. Sarı kantaron çayının demlenerek her gün bazı rahatsızlıkların oluşmasını önlemek ya da iyileştirmek için tüketilmeye başladığında yapılan araştırmalar gösteriyor ki kan basıncında ani bir artış olmaktadır. Otun içerdiği maddeler nedeniyle kanın kalınlaşmasına neden olan birçok madde bulunmaktadır. Bu nedenle de içenlerin dikkatli olması, çok sık tüketmeleri halinde hipertansif kriz gelişimi görülebilir.

Hipertansiyon hastalarında ruhsal problemler görülmektedir. Bu durumda rahatlatıcı etkisi olması nedeniyle depresif durumu önleyebilmek için sarı kantaron çayından faydalanılması bilinçsiz bir hareket olacaktır.

Şayet sık sık tansiyon düşüklüğü probleminiz varsa, kan basıncında düşme sebebiyle baş dönmesi ya da denge kaybının yaşanması durumunda bu bitkiyle yapacak olduğunuz çay sonucunda hızla yükselme meydana gelir. Kalp çalışmasında hızlandırıcı etkisi olması nedeniyle ve kalp kasını iyileştirici özelliği olmasıyla bilindiğinden sarı kantaron çayının kalp damarlarının güçlenmesinde de etkili olur. Aritmilerin gelişmesinin önüne geçecek olduğundan kan pıhtılaşmasının riskini azaltacaktır. Bu nedenle tansiyon düşüklüğü yaşanması halinde kişilerin içmesiyle kan basıncının yükselmesine neden olur.

Sarı Kantaron Çayının Faydaları

Sarı Kantaron Çayı

Doğal bir antibiyotik olmasıyla bilindiğinden, enfeksiyonların önüne geçerek yaraların hızlı iyileşmesinde etkili olur. İyileştirici özelliği sayesinde enfeksiyonları önleyecek, hızlı iyileşme sağlayacaktır. İçerdiği vitaminlerin ve maddeler sayesinde insan sağlığına doğru kullanılmasıyla birlikte faydalı olacaktır. Sağlığa faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Rahat uyumayı sağlar;
  • Vücudun direncini arttır;
  • Depresyonu önler;
  • Kanama durdurur;
  • Yanık ve yaraları iyileştirirken iz kalmasını önler.

İdrar söktürücü özelliğinin olması sebebiyle ödem oluşumunu engelleyecektir. Doğal bir ağrı kesici olduğundan, özellikle de sinüzit gibi baş ağrıları olduğunda ağrı kesici özelliği sayesinde baş ağrılarını hızla dindirmektedir. Birçok insanın en çok yaşadığı problemlerden biri olan ruhsal hastalıklar, kaygı bozuklukları ya da ruhsal çöküntü sonucunda gelişecek depresif durum olduğunda bunun hızla iyileşmesinde sinirlerin yatışmasında ve anksiyetenin önlenmesinde faydalıdır. Gece uyumadan önce içilmesinde, stres ya da başka sebeplerden uyumakta zorlananların daha rahat bir uyku uyumalarını sağlar.

Bazı bünyelerde yan etkileri gelişebilir. Yan etkilerinin görüldüğünde tüketilmemesi önemlidir. Cilt üzerinde hassaslık olacağından, güneşe çıkması sonucunda kişilerde güneş lekeleri hızla meydana gelir. Bünyesi zayıf olanların birkaç saat boyunca uyuşuk kalmasına ve ağzıda uzunca bir süre geçmeyen acı bir tat kalmasına da neden olmaktadır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle