Şalgam Suyunun Tansiyon Üzerine Olan Etkisi

Şalgam suyunun özellikleri nelerdir, neleri içerir, kullanımı ile tansiyon üzerinde görülen etkileri nelerdir, vücutta ne tür belirtiler gösterir hakkında makale.

Şalgam Suyu

Fermente edilerek üretilen ürünlerden birisi olan şalgam suyu Türkiye’ye özgü olan içeceklerden birisidir. Özellikle Doğu Akdeniz bölgesi şehirlerinde sıklıkla tüketilen ve oldukça beğenilen şalgam suyu çoğunlukla et yemekleri ile birlikte sunulan bir ürün haline gelmiştir. 

Çoğunlukla acılı olarak üretilse de acısız olarak da piyasa da bulunabilmektedir. Üretiminde kullanılan maddeler ise şöyle sıralanabilir:

 • Bulgur unu
 • Kırmızı havuç
 • Şalgam
 • Su
 • Tuz 
 • Ekmek hamuru
 • İsteğe bağlı olarak acı biber

İçeriğinde şalgam  bulunmakla birlikte mevsimsel olarak her zaman bulunmayan şalgam kimi zaman üretim aşamasında kullanılmamaktadır. Aynı zamanda yüksek maliyeti ile günümüzde toplu üretim aşamalarında genellikle endüstriyel olarak şalgam kullanımı pek tercih edilmemektedir.

Şalgam, içeriğinde maddeler karıştırılarak laktik asit fermentasyonu oluşturularak elde edilir. Fermantasyonun ilk aşamasında hamur, bulgur, tuz ve su kullanılır. Fermante edildikten sonra şalgam ve havuç eklenerek ikinci fermentasyon aşamasına geçilir. Fermentasyon süresi yaz aylarında yedi gün, kış aylarında 20 gündür. Tadı ekşi ve kırmızı renktedir. Fermentasyon işleminde kullanılan tuz genellikle kaya tuzu olarak tercih edilmektedir.

Şalgam Suyunun Özellikleri

Lezzetli bir ürün olmasının yanında üretildiği besinler ve içeriğinde bulunan etken maddeler sayesinde şalgam suyunun sağlık üzerinde birçok farklı etkisi bulunmaktadır. Bunlardan kimileri olumlu özellikler olmakla birlikte, bir kısmı da kimi açıdan sağlık üzerinde olumsuz etki yapan mahiyettedirler. Özellikle içeriğinde bulunan ve yapım aşamasında yoğun bir miktarda eklenen kaya tuzu bu olumsuz etkilere sahip olan maddelerin başında gelmektedir.

İçeriğinde bulunan maddelerin kendi özellikleri ve bunların fermentasyona tabi tutulmasıyla elde edilen karışım birçok açıdan sağlığa faydalı özelliklere sahiptir. Şalgamın insan sağlığı üzerindeki olumlu özellikleri şunlardır:

 • A, B ve C grubu vitaminler içermesi
 • Potasyum, kalsiyum ve demir gibi mineraller içermesi
 • Zayıflamaya yardımcı olması
 • Soğuk algınlığına karşı koruyucu olması
 • Sindirimi kolaylaştırması
 • Stres düzeyini indirmesi
 • Sinir sistemini dengeye getirmesi
 • Kemik ve dişleri kuvvetlendirmesi

Şalgam hem sıcak havalarda, hem de soğuk havalarda tüketilebilmesiyle de avantajlı bir içecektir. İçeriğinde bulunan C vitamini sayesinde soğuk havalarda hastalıklara karşı önleyici özelliği varken, sıcak havalarda tüketilmesi halinde ise kişilerde rahatlama ve serinlik hissi hissi oluşturmaktadır. 

İştah açıcı özelliği vardır, akciğer ve bronşlardaki tıkanıklıkları açmada ve rahatlatmada etkili olduğu bilinmektedir. Romatizmaya karşı etkili olduğu gibi, böbrek taşı ve kumlarını düşürmede de kullanılmaktadır.

Şalgam suyu tüm bu sağlığa faydalı olan özelliklerini içeriğinde bulunan;

 • Fenolikler
 • Antioksidanlar
 • Laktik asit bakterileri

ile sağlamaktadır. Bunlar fermentasyon sonucu üretilen ve elde edilen maddelerdir.

Şalgam Suyunun Tansiyona Olan Etkisi

Sağlık açısından birçok faydası olmasına karşın, içerdiği maddelerin etkileşimleri yüzünden kimi bakımlardan şalgam suyunun içilmesi bir takım negatif etkilere sahip olabilmektedir. Özellikle hamilelik döneminde kullanımına oldukça dikkat edilmeli, mümkünse hamilelik döneminde tüketilmemelidir. Aynı şekilde yüksek tansiyon açısından risk grubu oluşturduğu için bu gruptaki kişiler açısından da içilmesi sakıncalı bir besindir.

 

Bunun dışında şalgamın bilhassa yüksek tansiyon üzerindeki etkisinden dolayı hipertansiyonu olan hastaların şalgam suyunu tüketirken oldukça dikkatli olmaları, az miktarlarda içmeleri ve gerekirse kullanımını tamamen bırakmaları gerekmektedir. Çünkü şalgam yüksek tansiyon üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olup, kişilerde tansiyonun yükselmesine neden olabilen bir içecektir. Bunun sebepleri şöyle sıralanabilir:

 • Yapımında ve fermentasyon aşamasında aşamasında kullanılan kaya tuzu yüksek miktarlarda olduğu için suyun içinde bu tuz miktarı tansiyon üzerinde etki yaparak yükselmesine neden olmaktadır.
 • Şalgam suyunun içeriğindeki maddeler yüzünden iştah açıcı özelliği bulunduğu için kişilerde iştah artışına bağlı olarak yemek tüketimi arttığı için alınan besinlerle birlikte içeriklerinde bulunan tuz miktarıyla orantılı olarak tansiyon yükselme ihtimali artmaktadır.

Bu nedenlerden ötürü şalgamın tüketimi dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Her ne kadar keyif verici ve tat tamamlayıcı özelliğinden dolayı tüketimi oldukça fazla olsa, sağlığa faydalı özellikleri ile tercih edilir olsa da yapımında kullanılan aşırı miktardaki kaya tuzu içeriğinden dolayı yüksek tansiyon hastalarının ve risk grubu içerisindeki kişilerin bu gıdayı tüketmeleri tavsiye edilmemektedir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle