Dereotu Tansiyonu Yükseltir mi?

Dereotunun tansiyon üzerinde direkt bir etkisi olup olmadığı kanıtlanamamıştır. Fakat faydaları sayesinde, tansiyon hastalarının hayat kalitelerini arttırmakta ve kişilerin tansiyonunu dengede tutmaktadır.

Dereotu ve Tansiyon Arasındaki İlişki

Dünyada yapılan çok sayıda araştırma sonucuna göre, 18 yaşının üstünde her üç kişiden birinin tansiyon riski ile karşı karşıya olduğu görülmektedir. Sessiz bir şekilde vücutta dolanan ve tedbirli olunmaması halinde ciddi sonuçlara yol açan tansiyon, kişilerin hayat kalitelerini de ciddi ölçüde düşürmektedir. Ömür boyu ilaç kullanımını beraberinde getiren bu hastalık, tüketilmesi önerilen çok sayıda sağlıklı besin sayesinde hafifletilebilir. Bu kapsamda oldukça fazla sayıda kişi tarafından yöneltilen, dereotu tansiyon düşürür mü? Sorusu da beraberinde gelmektedir. 

Dereotu tansiyon üzerinde direkt etkiye sahip olan bir besin olup olmadığı kesin olarak kanıtlanmamış olsa da, sağladığı faydalar ve sahip olduğu özelliklerden dolayı tansiyon gibi birtakım hastalıklarda kişilerin hayat kalitelerini arttırmayı sağlayabilir.

İçerisindeki toksin giderici maddeler ve vitaminlerden dolayı, kişilerin vücutlarındaki zararlı sıvıların dışarı atılmasını sağlar. Bu durum da dolayısıyla tansiyonun rahatlamasını sağlar. Dereotu çok sevilen bir besin olması sebebi ile oldukça fazla sayıda kişi tarafından, dereotu tansiyonu yükseltir mi? Sorusu da yöneltilmektedir. Yüksek tansiyon hastalarının hayatlarından tuzu tamamen çıkarmaları beklenmektedir. Tuz kullanımının dengede olmaması veya çok kullanılması, damarların sertleşmesine dolayısıyla da tansiyonun yükselmesine sebep olmaktadır. Bu noktada tuz yerine dereotu tüketilmesi önerilmektedir. Bu gibi besinler, tuz ihtiyacını doğal yollarla karşılamak için oldukça yeterlidir. 

Dereotu

Dereotunun Faydaları

Maydanozgil ailesine ait olan dereotu, oldukça yüksek miktarda C vitamini içeren adeta bir sağlık deposudur. Bu besin, sıklıkla salatalarda kullanılmakta olup kendine has özel bir doku ve tada da sahiptir. Mide dostu olarak da bilinen dereotu, kişilerin sindirim sistemlerini iyileştirirken aynı zamanda safra suyunun salgılanmasını da sağlar. En yaygın faydaları ise şu şekildedir;

 • Mide ve bağırsaklarda oluşan gazların giderilmesini sağlar.
 • İdrar söktürücü özelliği sayesinde vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur.
 • Yeni doğum yapmış olan kadınların sütlerini arttırmalarını sağlar.
 • Vücutta oluşan ağrı ve krampları iyileştirdiği gibi kişilerin çok daha rahat bir uyku düzenine sahip olmalarını sağlar.
 • Antihistaminik özelliğe sahip olan dereotu, adet düzensizliği olan kadınlar için oldukça etkili bir besindir.
 • C vitamini açısından son derece zengin olması sebebi ile grip ve nezle gibi hastalıklarla savaşma konusunda da sıklıkla kullanılır.
 • Tatlı krizlerinin önüne geçer.

 • Kolesterolü düşürür.

 • Epilepsi gibi sinir hastalıklarının tedavisinde de kullanılır. 

Dereotunun Zararları    

Dereotu çok sayıda faydaya sahip olmasının yanı sıra, içerisinde bulunan furocoumarin maddesinden dolayı kişilerde birtakım yan etkiye sebep olabilir. Bu madde, kişilerin güneş ışığına maruz kalması durumunda birtakım alerjik durumların meydana gelmesine neden olur.

Kişilerin kanlarının sulanmasını sağlar. Yüksek miktarda dereotu tüketimi, özellikle de hamile kadınlarda ciddi yan etkilere sebep olmakta ve hatta kadınların düşük yapma tehlikesi ile karşı karşıya kalmasına sebep olabilir.

Kan şekeri seviyesinin düşmesini sağlayan bu besin, özellikle diyabet hastaları tarafından mümkün olduğunca dikkatli bir şekilde tüketilmelidir. Kan şekerini düşürmesinden dolayı, aynı zamanda ameliyat tarihi kesinleşmiş kişiler tarafından da dikkat edilmesi gereken bir besindir. Ameliyattan 2 hafta önce dereotu tüketiminden kaçınılmalıdır.

Dereotunun Kullanım Şekilleri

Dereotu, kişilerin damak tadına hitap eden bir besindir. Bu sebeple de farklı formlarda tüketilebilir. Birbirinden farklı faydaya sahip olan dereotu, salatalarda ya da yemeklerde sıklıkla kullanılmaktadır. 

Bu besinin kişiler tarafından tercih edilen farklı kullanım şekilleri şu şekildedir;

 1. Bir adet limonu dört parçaya bölün ve çekirdeklerini çıkartarak blender içerisine koyun. Üzerine yıkanmış olacak şekilde bir avuç kadar da dereotunu koyun ve limon ile birlikte blenderdan geçirin. Her sabah aç karnına olacak şekilde bu karışımı tüketerek, vücudunuzda yüksek tansiyona sebep olacak sıvılardan kurtulabilirsiniz.
 2. Yemek yemeden en az 15 dakika önce bir yemek kaşığı ince kıyılmış dereotu tüketimi, yemek esnasında tuz ihtiyacının hissedilmesinin önüne geçer ve kişiler çok daha kısa sürede tokluk hisseder. Bu da zaman içerisinde kişilerin ideal kilolarına ulaşmasına ve dolayısıyla tansiyonlarını da dengede tutmasına olanak tanır.
 3. Dereotunun bir diğer kullanım şekli de, yoğurt ya da cacığın içerisine eklenerek tüketilmelidir. Yoğurt gibi yüksek protein içeren bir besin ile beraber tüketilen dereotu, sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına olanak tanır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle